Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşlarımı Ayırdım Dişi Strese girer mi ?

Sametcetin0

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhabalar,
Yaklaşık 10-11 aydır baktığım bir çift kuşum var. İlk dişiyi almıştım. İki hafta sonra yanına erkeği aldım. küçüklükten beri beraberler. Erkek kuşum kızgın bir ergin artık. Sürekli dişinin peşinde normal olarak. Sabahtan akşama şakıyor. Neredeyse boğazı yırtılacak. Dişi daha kızgın değil çok az da olsa tüy döktü ve tüy dökümünü tamamlamak üzere. Dişi erkekten cüsseli iri, Salmada hakim vaziyette. Öncelik her zaman dişide erkek yancı gibi. Salmaya Her şeyden ikişer tane koydum. Ama yine dişi kıskançlık yapıp erkeğin olduğu tarafa gidip yem yerken su içerken rahatsız etme peşinde.
Normalde genelde erkek dişiye bazen de dişi erkeğe yem kusuyor. Yem kusmada sorunları yok. Kaşıma hiç görmedim yapmıyorlar. Erkek Dişiye gaga atmak istediğinde Dişi uyarıyor yapma diye. Genelde aynı tünekte durmak istiyorlar. Saldığım zaman senkronize hareket ediyorlardı. Yan yana uçup yan yana konuyorlardı. Bizim erkek kafes dışında daha cesur kur yapıyor. Göğüs göğüse çarpışıyor. Ancak dişi kuş kurun ilerleyen dakikalarında erkeğin hareketlerine karşı tam hipnotize olmuş gibiyken birdenbire kanatlarını açıp erkeği öteliyor. Geçen gün kuşları Elimle beslerken erkeğe yulaf verdiğim sırada dişi erkeği kanadından yakaladı. Tünekten 3-4 saniye aşağı sarkıttı. E tabi haliyle ürktü erkek küstü Bayağı bir ötmedi. Dişiden hep kaçtı. Bu seferde dişi erkeğe fazla fazla kur yapmaya başladı. Ancak Ben yine de güvenemedim Kafeslerini ayırdım. Aslında ayırma işlerine karşıyım. Akışına bırakma taraftarıyım. Erkeğin biraz cesaretlenmesi gerektiğini düşündüğüm için. Salmaya Erkeği bıraktım. dişiyi kafese koydum. karşılıklı astım. Birbirlerini görüyorlar. Yuvalık takmadım daha.

Birinci sorum başlıkta da olduğu gibi tüyden çıkmaya hazırlanan dişi kuşum ayrıldıkları için strese girer mi? Şuan bir gündür ayrılar. Dişi değişik hareketler yapmaya başladı bile. Yemleri yere saçıyor. Tellerde tek ayak sarkıyor. Üç harfli kaçmış gibi ayaklarını ters döndürüp kafasını aradan geçirmeye falan çalışıyor sürekli kafesten çıkmanın yollarını arıyor bence. Erkek maşallah Zımba gibi oldu bir günde daha fazla coşmaya başladı yeminle. Yaptığım şey yanlış mı sizlere sormak istedim yine yanyana dursunlar mı ? Bu kanat ısırma olayı istisna mıdır yoksa devamı gelir mi kestiremedim.
İkinci sorum: Kuşların türlerini yazabilir misiniz? Sorup duruyorlar ben genelde muhabbet kuşu işte ne yapacaksınız cinsini diyorum.
Şimdiden Teşekkürler.

IMG-20200402-101617 IMG-20200402-101724

Erkeği yuva takılı kafese koyun kafes hâkimiyetini eline alsın bi bir hafta sonra dişi kuşu yanına koyun beraber kalsınlar, tamamen sabır işi yavru almak onları isteğine bağlı bir de eğer imkan varsa bir çift daha alın yavru almanız daha kolay olacaktır dişi de bu arada gayet forumda cere koyu kahveye dönmüş MaşâAllah.

Geri