Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu asabiyet problemi

culsuzbatman

Yeni Üye
Arkadaşlar yavru muhabbet kuşum ( ortalama 1,5-2 aylık) sabah 8 gibi ötmeye ve tünekten tüneğe atlamaya başlıyor. Kanat çırpıyor sonra tekrar tünekten tüneğe atlıyor. Daha alalı bir hafta olmadı. İlk geldiği iki gün uğraşıp elimden korkmamasını sağlamıştım. Şimdi de yemesi için bir şeyler verdiğimde yiyor fakat parmağıma çıkmasını istediğimde delirip oradan oraya zıplıyor. Sizce bunun sebebi nedir ? Kafesten çıkarmadım henüz aldığım adam 1 hafta kalsın kafeste sonra çıkarırsın dedi. Acaba kafesten mi çıkmak istiyor ? Bir de akşamları kuşun üstünü örtmeli miyim ? Uykusuzluktan böyle asabi oluyor olabilir mi ?

evet kafes strese sokmuş, sinir hastası olmuş kuş :) açıkcası bende odadan çıkmadan evde otursam bende deliririm. herşeyi geçtik sağlık sorunlarım başlar oturmaya bağlı olarak.. ne demek istediğimi anladınız.. insan yürüsün, kuş uçsun.. sıkılmasın diye eş alsanız, bu sefer de dövüşürler. çıkmasından başka alternatif yok yani.

Haklısınız ama nasıl çıkarmam gerekir onu kafesten ? Şu an parmağıma gelmiyor, parmağımı uzatınca delirip oradan oraya zıplıyor iyice. Avuçlayıp çıkarmak da istemiyorum açıkçası çok korkar yani. Kafesin kapısını açık mı bırakmam gerekiyor ?

evcil değilse delirir tabi yaklaştığınızda. bizim evde yeni alınan kuşlarda evcil değil. o yüzden kafeslerinin kapısını açık bırakıyorum gezip giriyorlar yerlerine. yalnız sokmak istediğinizde yakalamaya çalışmayın. o girdiği an da usulca yaklaşıp kapayın kapısını. yoksa girdiği zaman yemini yer suyunu içer tekrar çıkar. camlarında perdelerini kapayın. dışarısı sanıp cama çarpar. bi de kapısını açtığınız an da uzaklaşın sessizce, sizi görmeyeceği bir yere gidin. sakin sakin görsün çıktığı kapının neresi falan olduğunu. tanısın yani kafesini iyice. 7 sene baktığım vefat eden kuşum böylelikle alışmıştı bana. eve gitmesem bile gece 12 olduğunda yatak odasına uçup girerdi kafesine.. bunlar dehşet zeki hayvanlar.

Kuşu cumartesi günü aldım ilk gün parmağımdan biraz korktu etti fakat ben onu sevdikçe kaçmamaya başlamıştı hatta parmağıma da çıktı. Bu çırpınma sorunu son iki gündür falan var ve büyük ihtimalle dediğiniz gibi stresten falan kaynaklı. Tam olarak evcilleşmesi için ne yapmam gerekiyor ? Daha bu ilk kuşum. Az önce kafesinin kapısını açtım kenardan usul usul izliyorum şimdi. Bir şey daha sormak istiyorum. Gece kuşun üstünü örtsem bir problem olur mu ? Çünkü hep geç saate kadar ayaktayız ve o da uyumuyor ışık ses var diye.

aynı oda da kalıyosanız örtün tabi ama hava alabilsin. 10 gibi uyumaları gerekiyor

Kafesten çıksın, uçsun. Bence örtmeyin zaten havalar sıcak, kuş bunalabilir.

Geri