Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu aşırı rahatsız edici ötmesi

enesbey25

Yeni Üye
270137878_442995914140175_6008236092169538124_n.jpg

Dişi muhabbet kuşu aşırı rahatsız edici ötüyor özellikle odada bilgisayarı açınca hiç susmuyor uyuyamıyorum ders çalışamıyorum bunu nasıl engellerim problemi ne çözemedim yemlerini sularını tazeliyorum ama susmuyor erkek de var yanında o hiç ötmüyor bu 7-24 ötüyor

Kafesin üstüne örtü koymayı deneyebilirsin. Ben öyle yapıyorum direkt uyku moduna geçiyo.

Şuan kızgınlık döneminde olduğu için aşırı bağırması normal, 21.00 gibi boş bir odaya koyup uyutun, uyku düzeni şaşıp fazla ampül ışığına maruz kalırsa kızgınlığı çok zor geçer hormonlar aktif kalır. Tamamen susturma gibi bir durum da mümkün değil iletişim şekli o en nihayetinde.

Şuan kızgınlık döneminde olduğu için aşırı bağırması normal, 21.00 gibi boş bir odaya koyup uyutun, uyku düzeni şaşıp fazla ampül ışığına maruz kalırsa kızgınlığı çok zor geçer hormonlar aktif kalır. Tamamen susturma gibi bir durum da mümkün değil iletişim şekli o en nihayetinde.
hasta falan değildir değil mi bide ne kadar sürer kızgınlık dönemi

1. İhtimal: kuşunuzun ceresi kahverengi. kızgınlık döneminde ve yukarıda @Katze'nin dediklerine katılıyorum. Hormonlarını çok yukarda tutuyor olabilirsiniz.

Çözüm: yukarda belirtildiği gibi aydınlatma saatlerini kısın.
Kafes hep kapalı ise normalden fazla kafesi açık tutun uçsun gezsin. Eğer bağırması gerçekten çok fazla ise saldığınızda biraz onunla oynayarak çok uçmasını sağlayın. Ama bunu yaparken canileşmeyin. Bu sefer kuşunuz evcil ise sizden uzaklaşabilir. Dediğim gibi enerjisini atsın kuş biraz. Kızgınlığı geçene kadar hergün yapmanız gerekebilir.
Suluğuna vitamin katıyorsanız katmayın. Zaten haftada hatta 2 haftada bir falan katın katacaksanızda bence. Üretim yapmıyorsanız o kadar enerji yüklemeye gerek yok.

Protein bakımından çok zengin bir yem aldıysanız o da kızışmasına neden olabilir. Yemleri şöyle bir inceleyin neler var. Bu zayıf bir ihtimal ama olur olur yani. Tabi şu da var kuşun vakti gelmiştir otomatik kızışır. Sizin bakımınızla alakası olmayabilir.

2. İhtimal: Özellikle geçen haftalarda ısı epey düştü. Kuşunuz tüy dökebiliyor olabilir hala. Genelde bu dönemde aksine sessiz olurlar. Ama zamansız yerinden çıkan bir tüy kanamaya o da acıya sebep olmuş olabilir. Kuşunuzda tüy dökümü olup olmadığını bilmiyorsanız kafeste normalden fazla tüy varsa yani nerdeyse avuçla tüy topluyorsanız ve kuşun kafasında, yanaklarında diken diken tüy varsa o kuşa tüye girmiştir. Yapabileceğiniz en iyi şey banyo vermek, varsa az olmak şartıyla yulaf vermek(fazlası tüyden çıkamamasına neden olur), bütçeniz varsa b vitamini kompleksi alarak tüyünü bir an önce atlatmasını sağlamak. Kuşunuzu şöyle bi elinize alıp tüy aralarına bakabilirsiniz. Kanama var mı gibisinden. Öyle bir şey varsa acıdan bağırıyor olabilir.

3. İhtimal: şimdi siz aşırı rahatsız edici ötme demişsiniz. Ama bu bağırma mı yoksa kendi curk curk dediğimiz dişi ötüşü mü? Curk curk dediğimiz ötüşse 2. İhtimal olmaz muhtemelen. Ama kuş hani şu kafese elimizi sokup yakalamaya çalıştığımızdaki bildiğimiz ötme değilde bağırma ise o zaman 2. İhtimal olabilir. Ya da bu biri yakalamaya çalışıyor gibi bağırma sesiyse 3. İhtimal olarak;
a-) kafesinin yakınında ya da odada korktuğu bir şey var. Onu strese sokuyor. En son ne değişiklik yaptınız onu hatırlamaya çalışın. Neyse o bulursanız odadan uzaklaştırın.
b-) bu bağırma sesi kuş bir yerini incittiği için olabilir. Kuşunuzu gözlemleyin ve elinize alıp bakın inceleyin sakat bir durum, yara vb. Bir şey olabilir mi?
c-) kuşunuza bit gibi bir parazit dadanmış olabilir. Bit oluyor sanırım o kuşların kanını emen. Kuş rahatsız olup bağırıyor olabilir. Bit olup olmadığını anlamak için nette ufak bir araştırmasını yapabilirsiniz. Çeşitli yöntemler var. Öyle bir şey varsa ona göre tedavi uygularsınız. Benim çok bildiğim bir konu değil. Ama o kanının emilmesinden canının acıdığını biliyorum.

Yani özetle neşeden azdıysa zengin beslemeyin, bağırıyorsa da sebepleri yukardaki ihtimaller.

Geri