Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu bit ve tüysüz kalma sorunu

omer80

Yeni Üye
Merhaba,
5 yaşındaki erkek muhabbet kuşumda bir yıldır tüy dökme rahatsızlığı başladı önce karnında küçük yuvarlak bir dökülme olurken zamanla kanat altları vücudu tüysüz kaldı. Bu arada minik kırmızı bitleri kafesinde görüyorum. Bazen toplu halde düşürüyor ve sıktığımda kan çıkıyor. Tüy araları sanki tiftiklenmiş gibi cansız çoğu zaman kendisi koparıyor belki de hepsini kendisi kopardı. Çok kaşınıyor ve kaşıdığı yerleri ağzı ile kanatıyor. Kaç tane veterinere götürdüm. İstanbul üniv. veterinerlik fakültesine de ayrıca. Kimse kuştan anlamıyor. Avis sprey sürekli kullanıyorum, kafesini her seferinde kaynar sularla yıkıyorum haftada bir.Sirkeli su da yaptım banya yaptırdım. İki ay bir veteriner haftada bir kanat altlarına kendi karışımı bir damla sürdü düzelmedi. Avis spreye de mutemelen bağışıklığı var. Yaraları olduğunda veteriner Rif ampulu kırıp sürmemi söyledi sürüyorum, terramicin merhemde. Artık kuşum uçamıyor zaten bir ayağı sakattı muhtemelen bu yüzden kendi temizliğini de tam yapamıyor. Zavallı kötü durumda. Zayıfladı kafesten çıkmıyor. en az dört veteriner değiştim. Size sormak istedim..Veterinerlerden hayır yok gibi..

Lütfen yardım edin. Kafesi temizlerken sıcak su yetersiz kalıyor bence alta peçete serip sürekli değiştiriyorum ama kafesi kuşa zarar vermeden dezenfekte edebileceğim yada köşelere koyacağım bir ilaç tavsiyeniz var mı öncelikle? Kuşum çok zayıf minicik kaldı bişe kullanıp öldürmekten korkuyorum ailecek kendisine çok bağlıyız..

Kuşunuz artık yaşlı bir kuş. Bunu kabul ediyorsunuzdur zaten. Ardından, umarım sorununuzu ivedi şekilde halledebilirsiniz.

istanbulda iseniz ve bütçeniz yüksekse bu veteriner polinikliğini öneririm. http://www.istanbulvet.com/
ve sonuç olarak kuşunuz artık 5 yaşında bu tip sorunların çıkması normal bence. tabi gençken nasıl beslendiğide önemli

Kuşunuz artık yaşlı bir kuş. Bunu kabul ediyorsunuzdur zaten. Ardından, umarım sorununuzu ivedi şekilde halledebilirsiniz.
12-13 yaşına kadar yaşar diye biliyorum o ortalamaya göre orta yaşlı oluyor sanırım. Tabi önemli olan bu kaşıntı ve stresten kurtulup kalan yaşamını mutlu geçirmesi. İlgilendiğiniz için teşekkürler..

istanbulda iseniz ve bütçeniz yüksekse bu veteriner polinikliğini öneririm. http://www.istanbulvet.com/
ve sonuç olarak kuşunuz artık 5 yaşında bu tip sorunların çıkması normal bence. tabi gençken nasıl beslendiğide önemli
Bu klinikten daha önce randevu almıştım ancak bir iki defa dr ların işi çıkıp randevumu iptal edince vaz geçip atakent veterinerliğe götürdüm kanat altına damlaları onlar yaptı. Önceki vet-pet veterinerlik zaten hastalığı anlamadı bile. İstanbul üniv vet. Fakültesinde serhat hoca çok iyi dediler gördüm ilaçlarını kullandım çare olmadı. Yinede onlara götürüp tüy testi yaptıracağım sanırım.

Geri