Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

alpdna

Yönetici
Site Yöneticisi
fuyOCL.jpgMuhabbet kuşu cinsiyet ayrımı biraz kafa karıştırdığı için zor gibi görünen bir konudur. Burada yazacağım şeyleri dikkatli bir şekilde okursanız eğer çok kısa bir şekilde sizde cinsiyet ayrımı hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli olan konu cinsiyetini merak ettiğiniz muhabbet kuşunun yavru mu yoksa yetişkin bir kuş mu olduğu bilinmelidir.

Bir muhabbet kuşunun yaşını ise anlamak için başının üzerindeki tüylere bakılmalıdır. Kafa üzerinden burnuna kadar gelen çizgiler bulunmaktadır. Bu özellik sadece yavru muhabbet kuşlarında olur. Yetişkin kuşlarda bu çizgiler kaybolmaktadır. Yaşını anlamanın diğer yolu ise 5 ay dan küçük olan muhabbet kuşlarının göz renkleri siyahtır. 5-7 ay arasında göz rengi griye dönmeye başlar. Bundan sonra ise göz çevresinde gri olarak bir halka meydana gelir. 9 ayı geçen yani artık yetişkin olan muhabbet kuşlarında bu durum ise göz çevresindeki gri çerçeve beyaz renge dönüşür. Bunları uyguladıktan sonra muhabbet kuşunuzun yavru muhabbet kuşu mu yoksa yetişkin mi olduğunu anladınız. Yavru ya da yetişkin bir muhabbet kuşu olması cinsiyet belirlerken önemli ve kolaylaştırıcı ipuçları verebilir. Bu olaydan sonra cinsiyet ayrımını nasıl yapılır konumuza geçebiliriz.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cinsiyet ayrımında dikkat edilmesi gerekenler muhabbet kuşları açısından son derece önemlidir. Muhabbet kuşlarında gaga birçok belirleyici olayın başlangıç noktasıdır. Bu gagaların üzerinde bulunan burun deliklerinin olduğu hafif renkli olan yere cere denir. Bundan sonra devam eden anlatımlarımız için cere önemli bir terimdir. Bu cere renkleri cinsiyet ayrımında etkili bir yöntemdir. Yavru bir muhabbet kuşun burun delilerinin bulunduğu cere rengi beyaz, açık mavi, krem rengi ise kesinlikle dişidir. Yine yavru muhabbet kuşlarının cerelerin her yeri pembe renk ya da mor renklerden oluşuyorsa o muhabbet kuşu erkektir. Kuşlar yetişkin olmaya başladıktan sonra cere renkleri mavi ve tonlarına dönüşür. Erkek olan muhabbet kuşlarının cereleri renk olarak çoğunlukla mor, pembe, parlak mavidir. Cerede bulunan burun deliklerinin etrafında ise az bir beyazlık olması ihtimaldir. Dişi muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı ise cere renkleri kahverengi tonları olabilir ve açık beyaz ve kirli beyaz renktedir. Önemli bir bilgi olarak ise cere etrafındaki beyaz renk oran olarak fazla ise muhabbet kuşunun cinsiyeti dişi olarak bilinmektedir.

Yanılmamanız için önemli bir bilgiyi bilmeniz gerekmektedir. Üreme dönemleri geldiğinde ise muhabbet kuşlarının cere renklerinde değişiklik söz konusudur.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımında İstisnai Durumlar

Cinsiyet ayrımında istisnai durumlar muhabbet kuşlarında belli türlerde vardır. Muhabbet kuşlarının cins ayrımı yapılmış ve kuşunuzun cinsi Albino ve Lutino ise bu kuşlarda istisnai durumlar söz konusudur. Bu cins muhabbet kuşlarının cereleri parka ve kirli beyaz ise bu kuşun cinsiyeti erkektir. Cere rengi mat ise bu muhabbet kuşunun cinsiyeti dişi olarak bilinmektedir. (Albino muhabbet kuşları komple beyazdır.)
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst