Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Elle Besleme - Kursak Mantarı Şüphesi

İsmail ERDEN

Paylaşımcı Üye
Merhabalar,

Bir türlü iyileşemeyen 5 yaşında dişi bir kuşum vardı. Bugün onu İzmir'de sadece kuşlara bakan bir veteriner hekime götürdüm. Film çekti, karaciğer büyümesi var ve kanat altında kitle büyümesi var dedi. Ağırlığı çok azalmıştı. 49 gramdan 35 grama düştü. Son 4 gündür yem yiyiyor gibi yapıp hiç yemiyordu. Bunun üzerine veteriner hekim;

-Antifungal
-Antibakteriyel
-Akciğer güçlendirici - mentol aroması gibi kokuyor-

Bunları verdi ve metastop gibi bir ilaç verdi ama onu bulamadım. Kitle büyümesi için ondan içmesi gerekiyormuş.

Arkadaşlar şu an en çok tedirgin olduğum konu, evde sabah akşam elle besleme yapacaksın dedi. Versele Laga A21 mama aldım. Elle besleme aparatı aldım. Bu aralar hiçbir yerde yokmuş, neredeyse İzmir'in bir ucunda bulup gittim aldım. Elle beslemeyi anlattı. Gagasının içinden dilinin üstünden sağ tarafından girip sol tarafına doğru aşağı kaydırcan dedi ama ben kıyamıyorum ve yapamıyorum. Bunu yapmassan ölür dedi. Bu konuda ne yapabilirim? İzmir Bornova taraflarında tecrübeli üretici arkadaşlar varsa eğer yardım edebilirler mi?

2. Konu olarakta, aparatı aldığım üretici arkadaş durumunu sordu. Dışkıları ve durumu söyledim. Kursak mantarı olmuş, ağzının içi pamukçuk olmuştur yem yer gibi yapar ama yemez çok tehlikeli hemen mikostatin verin 2-3 güne düzelir dedi. Şimdi hekimin verdiği antifungal ile mikostatin acaba aynı etkiyi mi yapıyordu? Forumda daha önceden okumuştum, mikostatin için zehir yazmıştı bir arkadaş hem alkol hem şeker içerdiği için. Üretici arkadaşın dediğini mi yoksa hekimin verdiği ilaçları mı vereyim bilemedim. Acil yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Burak ucar Türkiye'de kuş üzerine ender hekimlerden biri. Kesinlikle hekimin dediklerini uygulayın 🙏🏻

Burak ucar Türkiye'de kuş üzerine ender hekimlerden biri. Kesinlikle hekimin dediklerini uygulayın 🙏🏻
Hocam peki mikostatin ile antifungal aynı etkiye mi sahip? Burak beyi aradım ama yanındaki arkadaşlar, bizim ilaçların yan etkisi yok dedi sadece. Yarın tekrar arayıp soracağım.

Bunun cevabını bilirkişi den öğrenmek daha sağlıklı olur 🙏🏻 muayene ücreti ne kadar acaba Burak hocanin

Bunun cevabını bilirkişi den öğrenmek daha sağlıklı olur 🙏🏻 muayene ücreti ne kadar acaba Burak hocanin
200 TL Muayene ücreti
180+100 TL film çekme ücreti
3 tane ilaç verdi, ilaçların tanesi 140+70+70 TL sanırım emin değilim.

Toplamda 815 TL ödedim. Muayene ücreti içerisinde birçok şey varmış ama. Burak bey önceden özvetteyken gidiyordum muhabbetimizde vardı hatta ama özvetin fiyatları çok yüksekti. Burada fiyatlar makul bence. Belki bir tık yüksek olabilir ama sadece kuşlara bakan bu konuda uzman olan bir hekim için düşünürsek makul diyebiliriz.

Akciğer destekleyici olarak aldığımız ilaç çok yoğun sarımsak kokuyor. Bundan 2-3 yıl kadar önce aynı ilaçtan almıştık ama o mentol kokuyordu onun formülü değişmiş sanırım.

Arkadaşlar şu an asıl sorunum elle besleme. İmkanı yok ben yapamam. Aparatın ucuna getirip gagasının yanından vermeyi denicem. Kendisi ilaçları o şekilde çok rahat içiyor. Umarım mamayıda öyle yer ama yemesse illa kursağa basmak gerekirse ne yapacağım bilmiyorum.

Diğer yerlerde de muayene ücreti 200 lira. Bana da makul geldi. Hatta bazı yerlerde muayene ücreti 250 olabiliyor. Önemli olan doğru hekimi bulup bi canimizi kurtarmak, iyileştirmek 🙏🏻 bu arada bu kursaktan besleme olayı YouTube de detaylı şekilde veriyor. Ordan izleyip uygulayabilirsiniz. Ama onun yararı için mutlaka yapın. Sizi de bu kadar uğraşıp mücadele ettiğiniz için teşekkür ediyorum.kimse bu kadar duyarlı olamıyor maalesef 😔 Umarım dostunuz bian önce sağlığına kavuşur 🌸🙏🏻

Düzenleme: Akciğer destekleyici değil karaciğer destekleyici olacak. Bundan önce Burak bey akciğer destekleyici vermişti bu sefer karaciğer destekleyici. Cleansing tea nin fiyatı çok arttığı ve kolay bulunmadığı için böyle bir formül yapmışlar.

Diğer yerlerde de muayene ücreti 200 lira. Bana da makul geldi. Hatta bazı yerlerde muayene ücreti 250 olabiliyor. Önemli olan doğru hekimi bulup bi canimizi kurtarmak, iyileştirmek 🙏🏻 bu arada bu kursaktan besleme olayı YouTube de detaylı şekilde veriyor. Ordan izleyip uygulayabilirsiniz. Ama onun yararı için mutlaka yapın. Sizi de bu kadar uğraşıp mücadele ettiğiniz için teşekkür ediyorum.kimse bu kadar duyarlı olamıyor maalesef 😔 Umarım dostunuz bian önce sağlığına kavuşur 🌸🙏🏻
Hocam kursaktan beslemeyi yapamadık kardeşimle. Gagasının kenarından verdik toplam 1 saat kadar uğraştık ama vermemiz gereken minimum ölçüyü verdik nihayetinde. Gagasının kenarından 1 damla 1 damla verdik yuttu hepsini. Bu kadar merhametli olmakta çok iyi değil hocam ya, işimi bırakıp onlarla uğraşıyorum. 1 sene önce sokaktaki kumrulara buğday almaya gittiğimde, ayağı sakat yavru kuş vardı, kafasını koparcam filan dedi diye alıp veterinere götürüp elimizden geldiğince iyileştirdik şimdi evde birde o var :) İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım çabucak iyileşir.

Hocam kursaktan beslemeyi yapamadık kardeşimle. Gagasının kenarından verdik toplam 1 saat kadar uğraştık ama vermemiz gereken minimum ölçüyü verdik nihayetinde. Gagasının kenarından 1 damla 1 damla verdik yuttu hepsini. Bu kadar merhametli olmakta çok iyi değil hocam ya, işimi bırakıp onlarla uğraşıyorum. 1 sene önce sokaktaki kumrulara buğday almaya gittiğimde, ayağı sakat yavru kuş vardı, kafasını koparcam filan dedi diye alıp veterinere götürüp elimizden geldiğince iyileştirdik şimdi evde birde o var :) İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Umarım çabucak iyileşir.
Siz olması gerekeni yapıyorsunuz eğer bir canlı sahipleniyorsak bunun sorumluluğunu üstlenmeliyiz. Benimde kuşum biraz halsizleşse tadım kaçıyor korkuyorum birşey olacak diye. İlk defa bir kuş sahiplendim ve stres sahibi oldum resmen ona hakkıyla bakabilmek için elimden geleni yapıyorum. Merhamet duygunuzu hiç yitirmemeniz dileğiyle hep böyle kalın🙏🏻

Merhabalar,

Bugün 4. gün. Ağırlığı 35 gramdan 38-39 grama geldi. Dışkıları ishalden normale döndü. Boyunluk çok rahatsız ediyor sanırım bundan dolayı neşesi yok. Şu ana kadar iyiye gidiyor çok şükür.

Yarın 2 hafta olacağı için kontrole gideceğiz. Son 3 gündür neşesi hiç yok. Sürekli kanattığı kanadının altında beyaz top gibi birşey çıktı nohut büyüklüğünde. İlaçlarını düzenli içti, 2 gün öncesine kadar hem besliyorduk hem kendisi yem yiyiyordu ama anlamadım şimdi neden böyle oldu.

Yağ bezesi gibi bir şey olabilir. İyi düşünelim iyi olsun. Burak bey iyileştirecektir minik bıdığı ben inanıyorum. Kontrolden sonra gelişmeleri haber edin 🙏🏻 şifa diliyorum 🙏🏻

Merhabalar,

Yaklaşık olarak 3 ay olacak. Yukarıda yazdığım ilaçları düzenli olarak veriyorum. Günde 1 kereden, 2 günde 1 kereye düşürdük. Şu an maşallah çok iyi şükür. Ara ara keyfi kaçtığı oluyor ama eskisi gibi değil. Ağırlığı 36-37 gram civarında. Boyunluk iyice boğaz kısmını rahatsız ediyor ama onun iyiliği için çıkarmıyorum. Geçenlerde boyunluğu yıkamak için çıkardım ve tek başıma olduğum için 4-5 dakika başında duramadım çünkü boyunluğu yıkamaya gittim. Hemen o arada kanadının altını kanatmış. Crystalin sıktım.

İyi ya da kötü gelişmeleri yazmaya dikkat ediyorum. Daha sonraları bu tür sorunla karşılaşanlar için okuyabileceği belki bir rehber olabileceği umudu ile.

Geri