Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu hapşırması

damnatiomemoriae

Yeni Üye
Merhaba, benim muhabbet kuşum bir süredir hapşırıyor.
Önceleri geçer diye pek umursamadım ama gittikçe arttı. Bazen hapşırık krizine tutuluyor, ard arda on kez falan hapşırıyor. Bazen de tek seferlik hapşırıyor, gün içinde 30-40 kez hapşırıyordur belki. Hapşırık dışında başka hastalık belirtisi yok gibi, keyfi yerindeydi. Sadece arada bir uçtuğunda sanki nefes nefese kalmış gibi tıs sesi çıkarıyordu ya da çok hafif derecede kuyruğu aşağı yukarı sallanıyordu ama az oluyor bu.
Son zamanlarda sürekli silkelenmeye, kaşınmaya ve gagasını bir yerlere sürtmeye başladı hapşırmayla birlikte.
Vitamin kullanıyorum, sirke ve limon da katıyorum suyuna ama pek işe yaramadı bunlar.
En sonunda bir veterinere götürdüm ve küçük şişede ilaç verip beş gün kullanmamı söyledi. kuşum veteriner ilacı damlattıktan sonra çok fazla hapşırdı ve ağzından yemler saçtı etrafına, ilacı atmaya çalıştı ağzından. Sanırım acıymış.
İlacın adını da sormayı unutmuşum o an maalesef, öğrenmeye çalışacağım.
Nasıl iyileştireceğimi bilmiyorum. Bir arkadaş da aynı şekilde veterinerin bir antibiyotik verdiğini ve kullanınca kuşunun daha kötü olduğunu, başka ilaçla kuşu kurtardığını vs. yazmış. İlacı kullanırsam ve daha kötü olursa ya da kullanmayınca kötü olursa diye korkuyorum ancak yapabileceğim bir şey yok. Bu konuda bilgi sahibi olanlar varsa yardımlarını rica ediyorum.

Bence veterinerin verdiği ilacı kullan antibiyotik verdi muhtemelen hem de düzgün aynen dediği gibi kullan içmezse ağzına damlat

Bu ilacı kullanırken yemden başka birşey verme gaga taşı kum salatalık vs verme susasın

Bence veterinerin verdiği ilacı kullan antibiyotik verdi muhtemelen hem de düzgün aynen dediği gibi kullan içmezse ağzına damlat
Şırıngayla ağzına damlatmam gerekecek ama muhtemelen veterinerde olduğu gibi kusar. Orada ilaç damlatılır damlatılmaz çok rahatsız oldu, titredi falan.
Bir de gaga taşını ve kumu çıkardım kafesten, veteriner kumu çok tüketmiş olabileceğini söyledi. Kuşum bir ara yem sindiremiyordu, kum kullanarak zar zor düzeldi. O aralar hapşırık sorunu da yoktu, kafese yeni taktığım mineral blok ya da kum toz mu yapıyor diye bile düşündüm. Geceleri de fazla hapşırmıyor, gündüz çok.

Şırıngayla ağzına damlatmam gerekecek ama muhtemelen veterinerde olduğu gibi kusar. Orada ilaç damlatılır damlatılmaz çok rahatsız oldu, titredi falan.
Bir de gaga taşını ve kumu çıkardım kafesten, veteriner kumu çok tüketmiş olabileceğini söyledi. Kuşum bir ara yem sindiremiyordu, kum kullanarak zar zor düzeldi. O aralar hapşırık sorunu da yoktu, kafese yeni taktığım mineral blok ya da kum toz mu yapıyor diye bile düşündüm. Geceleri de fazla hapşırmıyor, gündüz çok.
Tüm ürünleri alırken kalitelisini seçmek gerekiyor mümkün oldukça kum gaga taşı vs benim ekleyebileceğim birşey yok ne yasıkki acil şifalar

Geri