Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Tedavileri

Merhaba arkadaslar muhabbet kusumun kanadinda sorun var yavruyken aldim aldigimdan beri sag kanadini dogru duzgun kullanamiyor sizce ne olabilir sag kanadi hep dusuk duruyor

Ekli dosyalar

• IMG_0247.JPG
    IMG_0247.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 32
  • IMG_0248.JPG
    IMG_0248.JPG
    1 MB · Görüntüleme: 29
  • IMG_0247.JPG
    IMG_0247.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_0250.JPG
    IMG_0250.JPG
    934.6 KB · Görüntüleme: 28
Hocam emin değilim başka türlü bir sakatlıkta olabilir ama ben sadece fikrimi söyleyeğim üstadlar daha iyi yardımcı olurlar. Hasta olmak üzere olabilir direnci düşmüştür bunun için vitamin kullanabilirsin sebze, meyve takviyesi istersen yapabilirsin enazından direncini kazanır kendini toparlar bir süre salma istersen toparlasın kendini umarım bir sakatlığı yoktur geçmiş olsun :( ( hocam yavru değil ki bu :S)

Hocam emin değilim başka türlü bir sakatlıkta olabilir ama ben sadece fikrimi söyleyeğim üstadlar daha iyi yardımcı olurlar. Hasta olmak üzere olabilir direnci düşmüştür bunun için vitamin kullanabilirsin sebze, meyve takviyesi istersen yapabilirsin enazından direncini kazanır kendini toparlar bir süre salma istersen toparlasın kendini umarım bir sakatlığı yoktur geçmiş olsun :( ( hocam yavru değil ki bu :S)
Saol tavsiyelerin icin cok tsk ederim

Evet yavru degil 8 aylik ben aldigimda 3 aylikdi aldigimdan beri boyle anliycan bakalim insallah iyilesir

image.jpeg
image.jpeg
image.jpeg
Merhaba arkadaslar, disi kusun goz cevresindeki tuyler dokuldu arastirdigim kadariyla mantar yada göz neslesi diyolar. Ezcaneden gentagut damla alip damlattim birde ornimix ds diye bir ilac varmis sizce sorun ne olabilir. Yardimci olabilir misiniz?

Merhaba kuşum biz evde yokken kaloriferlerin bozulması sonucu biraz sogukta kalmış. Hemen götürdük veterinere. İc dış parazit ilacı yaptı vitamin verdi. Bugun 6. Günü sürekli kabarık duruyor kafesin altında. Uyuyor kabarık bi şekilde. Sürekli kusuyor. Gagasını sürekli acıp kapatıyor cıtcıt sesler cıkıyo veteriner kustugunu söyledi bu kusmakmış galiba. İştahı yok. Ekmek yiyor sadece vereyim mi ekmek? Evde falan yapabileceğim bi yöntem falan paylasır mısınız vitamin suyunada katıyorum agzına siringaylada veriyorum. Çok acik yardımcı olun lütfen 2010 dan beri bizimle ev ahali olarak cok üzgünüz. Hiç konusmuyor bile. Acil olarak geri dönüşünüzü bekliyorum simdiden cok tesekkürler

image.jpeg
Burdan cevap beklerseniz kusunuz nallari diker havaya bende yazmistim donen yok nette arastirip bulmaya calistim. Sana faydasi olucaksa bir kac tavsiye; kus ne yerse ver suan bunyesi cok zayiftir o yuzden yedigi herseyi yesin birde tunekte duramayacak gibiyse yani yerde duruyorsa yerede yem koy birde resimde gorunen ilaci alip ver ishal yoksa digerini al yanliz bunu suyuna damlatman gerek ancak susamasi icin agzina bal sur yada bulastir bi sekilde icmesi lazim suyu. İns iyi olur yazik ya ALLAH ın dilsiz kullari..

Ekli dosyayı görüntüle 6063 Burdan cevap beklerseniz kusunuz nallari diker havaya bende yazmistim donen yok nette arastirip bulmaya calistim. Sana faydasi olucaksa bir kac tavsiye; kus ne yerse ver suan bunyesi cok zayiftir o yuzden yedigi herseyi yesin birde tunekte duramayacak gibiyse yani yerde duruyorsa yerede yem koy birde resimde gorunen ilaci alip ver ishal yoksa digerini al yanliz bunu suyuna damlatman gerek ancak susamasi icin agzina bal sur yada bulastir bi sekilde icmesi lazim suyu. İns iyi olur yazik ya ALLAH ın dilsiz kullari..
Cevap icin cok tesekkurler :) artık kumesin dibinde degil yanan kaloriferin üzerinde duruyor başınıda yaslayıp. Kuru ekmek veriyorum yiyor onun dısında yem falan yemiyor. Suyuna damlattığım vitaminin adı Avisol-A veteriner önerdi. Kusması hala devam ediyor ama bakıcaz artık tekrardan sagolun

Merhaba foruma bugün yeni üye oldum muhabbet kuşum 4-5 yaşında tüyleri eskisi gibi parlak değil son zamanlarda galası renk değiştirdi soyulma aşırı uzama var gaga taşı var kendi kemirip düzeltmiyor tırnaklarıda siyahladı sanki içten kanama oluyorda o kan kuruyup siyahlaşıyor gibi gagasıda böyle kaliteli yemler yediriyorum dışkısı normal haftada bazen ayda yani çok sık olmamak kaydıyla vitamin katıyorum suluklarına. Resimde ekledim problemi nedir yardımcı olursanız sevinirim.
DSC_0286.JPG

Slm.a bnm kusum cok degisik sekilde ses cikarmaya basladi ya oksuruyor ya ya hapsiriyor tam anlayamiyorum . Bu yaklasik bi haftadir ortaya cikti ve surekli yapiyor bu ara bunu yaparken 6-7 sefer ustuste yapip oyle duruyor kusum disi bi kus 3 tanede yavrusu var 1 yasinda kus . Kusum icin endiseleniyorum lutfen yardim

merhaba
belki okuyana yardimci olur diye yazayim dedim.
kusum 1 haftadır sürekli agzini acip kapatiyordu, hirilti değil ama tuhaf bir ses cikariyordu, nette arastirdim solunum hastaligi olabilirmis.
yem yiyor, nesesi yerinde, kakasi normal, tunekte durabiliyor, evin sicakligi sabit ama durmadan korktugunda verdigi tepkiyi veriyordu.
bir yerde okudum, burnu tikali olabilirmis
bir cesaretle siringaya vitamin ve cok az elma sirkesi alip, agzindan verdim, burnundan cikana kadar.
5-6 saat hapsurdu art arda ama o bahsettigim sorun ortadan kalktı.

tavsiye ederim diyemem, benim kusum ele aliskin ve sakin huylu, siringaya asiri cirpinarak tepki vermedi,
cigerine kacabilirdi cok haraketli olsaydi.

ozetle benim bebegim gibi durumu olanlarin aklina hemen en kotusu gelmesin, bazen sadece burnu tikali oldugu icin o hareketi gunlerce yapabiliyorlar.

ilk belirtiletri okudugumda cok korktum ve uzuldum.
aklinizda olsun.

Merhaba iyi gunler muhabbet kusumun kanadinda bir problem var sol kanadi surekli yari acik vaziyette ve siddetli titreme var ilk baslarda korkuyor saniyordum ama gecmedi ve tek bir kanatta oluyor yardim ederseniz sevinirim

Merhaba iyi gunler muhabbet kusumun kanadinda bir problem var sol kanadi surekli yari acik vaziyette ve siddetli titreme var ilk baslarda korkuyor saniyordum ama gecmedi ve tek bir kanatta oluyor yardim ederseniz sevinirim
Uçurtmayı denediniz mi belkide kasılmıştır. Benim kuşumun başınıda geliyor bazen düzenli kanat çarptığında düzeliyor

Merhaba benim kuşum ishal bi türlü iyilesmedi yemegini suyunu içiyor ama dışkısı hala duzelmedi ilk vetenire götürdüm ilaç verdi suyuna damlattim biraz kullandik ama geçmedi tekrar başka vetenire goturduk antibiyotik verdi siringasiyla veriyorum ama bazı yorumlarda kötü olduğunu gördüm korktum kuşa zarar verirmi diye yoksa kesicem antibiyotigi zaten 2 gündür kullanıyorum daha

Merhaba benim kuşum ishal bi türlü iyilesmedi yemegini suyunu içiyor ama dışkısı hala duzelmedi ilk vetenire götürdüm ilaç verdi suyuna damlattim biraz kullandik ama geçmedi tekrar başka vetenire goturduk antibiyotik verdi siringasiyla veriyorum ama bazı yorumlarda kötü olduğunu gördüm korktum kuşa zarar verirmi diye yoksa kesicem antibiyotigi zaten 2 gündür kullanıyorum daha
Geçmiş olsun. Antibiyotiği verdikten sonra kuşunuza probiyotik desteği sağlamalısınız ki antibiyotiğin olumsuz kalıntıları zarar vermesin. Öte yandan kullanmazsanız faydalı olması için kullandığınız antibiyotik de bir süre sonra beklenmeyen etkilere yol açabilir.
Kuşunuzun isal durumu ile alakalı ise doğal yolları tavsiye edebilirim. http://papaganokulu.org/bitkisel.html sitesinden mutlaka yararlanın ben çok faydasını gördüm,görmeye de devam ediyorum. Çözüm içim :
Kekik: İshal durumlarında destekleyici olarak kekik çok işe yarar bir bitkidir. Antibakteriyaldir ve bağırsak kurtlarıyla savaşmak içinde kullanılabilmektedir.
Pirinç ve patates: İshal olan kuşlara pirinç ve patates püresi yedirilmesi yada pirinç ve patates suyu içirilmesi faydalı olacaktır. Ancak hastalık ilerlemişse, acil olarak ilaç kullanmakta fayda vardır.

Geçmiş olsun. Antibiyotiği verdikten sonra kuşunuza probiyotik desteği sağlamalısınız ki antibiyotiğin olumsuz kalıntıları zarar vermesin. Öte yandan kullanmazsanız faydalı olması için kullandığınız antibiyotik de bir süre sonra beklenmeyen etkilere yol açabilir.
Kuşunuzun isal durumu ile alakalı ise doğal yolları tavsiye edebilirim. http://papaganokulu.org/bitkisel.html sitesinden mutlaka yararlanın ben çok faydasını gördüm,görmeye de devam ediyorum. Çözüm içim :
Kekik: İshal durumlarında destekleyici olarak kekik çok işe yarar bir bitkidir. Antibakteriyaldir ve bağırsak kurtlarıyla savaşmak içinde kullanılabilmektedir.
Pirinç ve patates: İshal olan kuşlara pirinç ve patates püresi yedirilmesi yada pirinç ve patates suyu içirilmesi faydalı olacaktır. Ancak hastalık ilerlemişse, acil olarak ilaç kullanmakta fayda vardır.

probiyotik destek ne oluyo pek bilgim yok yem olarakmi acaba

Probiyotik en basit söyleyişle kuşlarınıza verdiğiniz ilaçların vücudunda olumsuz etki bırakmaması,zarar, vermemesi için kullanılan takviyelerdir diyebilirim. Sizin için en kolay ve ulaşılabilir olanı
buradan ulaşabilirsiniz. Yine İlaç olarak alınabilecekler de var tabi https://www.hobipet.com.tr/ara?title=probiyotik gibi.

Evet gördüm videodakini yarın hemen yapim yanlız ben kusuma vitaminde kullaniyorum diğer bi sulugunada probiyotik tedavisinide yapsam olurmu