Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Kabız mı?

Eğer yem yemediği halde dışkılıyorsa bağırsaklarda bir sıkıntı var demektir. Zeytin yağı, bol sebze meyve ve poponun hemen üst kısmına hafif masaj yapmaya devam edin. En kısa zamanda probiyotik tedarik edip kullanmaya başlayın. Uzun vadede çok yararı olacaktır. Ev yapımı yoğurt varsa suyunu süzüp verebilirsiniz
Peki hocam teşekkürler yem yemiyor ama bolca kıvırcık salatalık vs yedi onları yediği için normal sayılmaz mı?Sabahtan beri zaten şu büyük dışkılardan 6-8 tane falan yaptı onun dışında yapmadı normalde daha fazla yapar.Dediğiniz tedaviyi uygulayacağım.Bu arada uzatıyorum falan ama hiç su içmiyor bu normal midir?Sebzelerden karşılıyor diye düşünüyorum ama ağzına su koymuyor hiç

Sebzeleri yıkayıp da veriyorsunuz ve ne yaparsanız yapın üzerinde su damlacıkları kalıyor. Ister istemez su tüketmiş oluyor. Bu canlılar bizim gibi terlemezler, o yüzden dışkı haricinde hemen hiç su atmazlar vücutlarından. Su içmemesi normal yani. Yarın da önlemlere rağmen bu şekilde yem yememeye devam ederse başka çare ararız.

Sebzeleri yıkayıp da veriyorsunuz ve ne yaparsanız yapın üzerinde su damlacıkları kalıyor. Ister istemez su tüketmiş oluyor. Bu canlılar bizim gibi terlemezler, o yüzden dışkı haricinde hemen hiç su atmazlar vücutlarından. Su içmemesi normal yani. Yarın da önlemlere rağmen bu şekilde yem yememeye devam ederse başka çare ararız.
Peki hocam çok teşekkür ediyorum ilginiz için iyi geceler.

Öncelikle teşekkür ediyorum devam eden ilginiz için
O beyaz kısımlar telefonla çekince biraz sarımtırak duruyor yem diye düşünme sebebiniz ondan galiba ama hem darı olamayacak kadar büyükler (bunu çevredeki yem kabuklarına ve beyazlığın büyüklüğüne bakarsanız fark edeceksiniz) hem de yanlış hatırlamıyorsam yeni yaptığı zaman peçeteyle silince dağılıyor bugün 2 kere uçurduk çok enerjik yaptıklarını peçeteyle silince dağıldı zannedersem idrarı o.Ben yine de uyanıp rahatsız olmasını göze alarak yeni fotoğraflar çektim :) kalabalık bir arada olan dışkılar eski gün içinde yaptıkları ve o tek büyük beyazsız olanı yeni yapmış bayağıdır yapmıyordu nedense nadir ve büyük yapıyor.Bol bol sebze yedirdik yemini yemiyor bu arada en fazla 1 tane çıtlayıp geri çıkıyor biz de farklı şeylerle besliyoruz umarım doğru yapıyoruzdur.Her zaman yediği champion yemdi ama kesildi nedense yemiyor şu an.

solda yemliğe sarılı olan kıvırcık bu arada dışkı değil
Sanırım sebzeden dolayı kağıdı hafiften ıslatmış

Sanırım sebzeden dolayı kağıdı hafiften ıslatmış
Evet dışkısı büyük hacimli ve nadir yapsa da biraz sulandı verdiğimiz sebzelerden dolayı ama başka bir şey yemiyor azıcık ekmek içi veriyoruz aç kalmasın diye yem yemiyor nedense.Onun dışında keyfi iyi ara ara uyuyor ara ara da çok canlı yanına gidince umursamaz değil.

Hocam bugün elimle verdiğim zaman bir kaç tane onun dışında yine yem yemedi.Verdiğimiz sebzelerden yiyor bir de ekmek içine çok bayılıyor en son aç kalmasın diye mecburiyetten onu verdik yedi ama çok verirsek o da sindirimini iyice bozar diye korkuyorum ne gibi çözümler önerirsiniz.Ben yeni başka marka bir yem almayı düşünüyorum ama.

Hocam bugün elimle verdiğim zaman bir kaç tane onun dışında yine yem yemedi.Verdiğimiz sebzelerden yiyor bir de ekmek içine çok bayılıyor en son aç kalmasın diye mecburiyetten onu verdik yedi ama çok verirsek o da sindirimini iyice bozar diye korkuyorum ne gibi çözümler önerirsiniz.Ben yeni başka marka bir yem almayı düşünüyorum ama.
Mesajların tamamını okuyamadım ama yeni ve farklı bir yem mi aldınız?

Ekmek sindirim sistemine zarar verebilir, ama ac kalmasından iyidir. Dışkıda sorun yoksa yemi değiştirin belki ise yarar. Ben hep vitakraft tavsiye ediyorum, ama piyasada başka kaliteli yemler de var.

Bugün bol bol dışkı yaptı hafifte kabızlık ishale dönmüş verdiğim sebzelerden dışarı çıkmak istedi şımardı uçurduk biraz sonra beyaz beyaz kustu zannedersem verdiğimiz probiyotik ve ekmek içinden dolayı.Ne yapmamı önerirsiniz

Ekmeği hiç vermeyin sebze meyveyi azaltın yem yesin
Hocam yemi biz bile versek alıp atıyor sevmiyor galeta unu ve ince bulgur ıslatıp verdik pek beğenmedi azıcık yedi ama çok sevdiği yumurta haşladık suda çok fazla yedi resmen 1 günlük yemeği yedi bir seferde bayağı acıkmış.Şimdi yumurta galeta unu ve ince bulgur karıştırıp sakladık acıkınca tekrar vermeyi düşünüyoruz.Dediğiniz gibi ekmeği kestik sebze zaten yemiyor artık pek.

Acilen yeni yem temin edin. Bu şekilde çok dengesiz bir beslenme oluyor
Hocam merhabalar.Kuşumu çok iyi bir veteriner kliniğine götürdüm incelemişler hiç bir şeyi yokmuş.Fakat hala yem yediremiyorum gittim vitakraft ve bir marka daha ballı kraker aldım aynı şeyleri yapıyor yem yemek istemiyor diğer şeylerle beslemeyi kessem yer mi acaba?

Mesajların tamamını okuyamadım ama yeni ve farklı bir yem mi aldınız?
yeni almıştım ama farklı marka almamıştım eskisi de henüz bitmemişti hem yeniden hem eskilerden verdim ama yemiyordu 1-2 çıt dışında bir de buğday olanları seçiyordu biraz onları yiyordu o kadar şimdi vitakraft aldım durum aynı elimle uzatarak yedirdim 10 tane falan çok da istekli de yemedi bir de çubuk halinde ballı krakerlerden aldım yapışmış yem onu da uzatınca biraz yiyor ama kendisi gidip yemiyor biraz gözlemleyeceğim.

Söyle bir örnek vereyim, insanlar abur cubur yemeyi çok sever ancak bunları yedikten sonra asıl yemeleri gereken yiyecekleri yiyemezler. Kuşunuzda da muhtemelen aynı durum mevcut. Sevdigi baska yiyeceklerle karnını doyurup yemleri yemiyor. Diğer yediklerini bir anda tamamen kesmeyin, aç kalırsa zayıf düşer. Sevdigi yiyecekleri sabah geç saatlerde 10-11 civarı bir defa, ikindi vakti 17-18 civarı bir defa verin. Bulunduğu ortam sadece güneş ile aydınlansın. Bu sayede gece aç kalmamak için hava kararırken kendisini beslenmek zorunda hissedecektir.

Geri