Karadeniz Pet

muhabbet kuşu konuşturma eğitimi

corbacibasi

Yeni Üye
muhabbet kuşumu alalı 9 gün oldu. 2.5 aylık bir erkek. bana bayağı alıştırdım. elime çok rahat geliyor omzumdan inmiyor elimden yem yiyor. artık ani hareketlerimden bile korkmuyor, iyice benimsedi beni. soracağım soru şu, 6gündür konuşturmaya çalışıyorum belirlediğim bi keilmeyi defalarca parmağımın üstündeyken tekrarlıyorum. ama hiç bir gelişme görmedim. kuş çok nadir ötüyor, bazen yüksek ses olunca öter su sesi duyunca öter bir de internetten muhabbet kuşu sesi açtığımda bayağı bir kendinden geçip ötüyor. onun dışında durup dururken öttüğünü görmedim. bazen konuşma eğitimi verirken muhabbet kuşu sesi açıyorum ötsün de dili açılsın diye acaba hata mı yapıyorum? bir de böyle yavru erkek kuş alıp o kadar uğraşmalarınıza rağmen konuşmayan kuş oldu mu, yani benim kuşumun konuşmama ihtimali var mıdır? bu konudaki ustalarımıza sormak istedim:)

Benim kuşlarım sessiz ortamda ötmüyolar yanında radyo kısık sesle açtığımda onun sesine uyup beraber ötmeye çalışıyolar ama kapadığımda tık kesiliyo sizde ufak bi radyoyu açın 5 dk sonra başlıcak oda ötmeye ama fazla açık bırakmayın strese girmesin .

5 günde olacak bi şey değil konuşmak. Normal bir şey. Devamlı bir kelime söylemeye devam edin. Sizi dinlemiyo gibi görünür zaten. Başka kuş sesi de duymamalı.

9 gün kuşunuzun konuşması için çok kısa bir süre. Kesin yorum yapmak doğru olmaz ama kuşunuzun konuşması için en azından ona 1 ay vermelisiniz. Mümkün olduğunca başka kuşların sesini dinletmemeye çalışın, tekrarlamalarınız sabah saatlerinde olsun, parmağınıza alın yüzünüze yaklaştırıp sakin bir ses tonuyla konuşun. Kuşunuz öğrenmeye hazırsa dudaklarınıza iyice yaklaşıp sizi dikkatlice dinleyecektir ama şu an tam olarak alışmadığı için ötmeye bile çekiniyordur. Hareketli müzikleri çok seviyorlar gün içerisinde ara ara müzik açarsanız eşlik etmesini sağlayarak o çekingenliğini kırdırabilirsiniz.

Geri