Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu tüyde olan var mı?

SadeceHasan

Meraklı Üye
Kuşumd son 2-3 günden beri tüy dökme gerçekleştiriyor. Sanırım tüy dönemine girecek. İlk tüy dönemine gireli ortalama 2 ay oldu. Ve 30-35-40 gün önce falan da bitti. Sizinde kuşunuz tüye girdi mi? Daha kafa bölgesinde kapsülcükler çıkmadı ama kafesinde kanat, ve beyaz beyaz iç tüylerini daha fazla görür oldum. Dışarı çıkardığımdada 2 günden beri kanat tüyünü düşürdü. Yani uçup elime kondu tüylerini düzeltirken kanadı çıktı :D Bugünde uçtu ve kuyruğunu düzeltirken kuyruğuda düştü. Multivit ve Dal darı gibi b vitamini içeren takviyeler yapıyorum şuanda dal darı mevcut dünde multivitamin koydum. Şuanda kış tüy dökümünü mü gerçekleştiriyor?

Kuşumd son 2-3 günden beri tüy dökme gerçekleştiriyor. Sanırım tüy dönemine girecek. İlk tüy dönemine gireli ortalama 2 ay oldu. Ve 30-35-40 gün önce falan da bitti. Sizinde kuşunuz tüye girdi mi? Daha kafa bölgesinde kapsülcükler çıkmadı ama kafesinde kanat, ve beyaz beyaz iç tüylerini daha fazla görür oldum. Dışarı çıkardığımdada 2 günden beri kanat tüyünü düşürdü. Yani uçup elime kondu tüylerini düzeltirken kanadı çıktı :D Bugünde uçtu ve kuyruğunu düzeltirken kuyruğuda düştü. Multivit ve Dal darı gibi b vitamini içeren takviyeler yapıyorum şuanda dal darı mevcut dünde multivitamin koydum. Şuanda kış tüy dökümünü mü gerçekleştiriyor?

Mevsim geçişinden heralde bizim erkek kuşta ilk tüy dökümüne haziranın sonunda girdi kafa çizgilerini dökmüştü. Şimdi tam bitiyor derken yine tüye girdi bu sefer kanat, kuyruk tüylerini değiştiriyor . Kafasında bile yeniden kapsüller var. Eskiden kirli beyazdı tüyleri şimdi kartopu gibi oldu. Hatta sırtı turkuaz beyaz karışıkdı şimdi tamamen beyaz çıktı çamaşır suyu dökmüşsün gibi ensesi :D Kuyruğu bize geldiğinden beri kısaydı şimdi o bile düzeldi.Ayrıyeten dişide ilk tüyüne girdi o da şimdi kafa tüylerini döküyor. Bende polivit veriyorum haftada 1.

Kuşlar yazın ara tüye girer. Bu aylarda sezon başlamadan kalın tüylerini dizerler. Bi nevi montlarını giyerler. Ağır geçen bir dönem bol bol sebze ve duşla destekleyin..

Son düzenleme:
Kuşlar yazın ara tüye girer. Bu aylarda sezon başlamadan kalın tüylerini dizerler. Bi nevi montlarını giyorlar. Ağır geçen bir dönem bol bol sebze ve duşla destekleyin..
Tamamdır hocam. Boncuk duşa artık çok girmiyor ama girmesse de ıslatırım :) Sebzeyle de besleyeyim ek olarak teşekkürler.

Geri