Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu uzun yolculuk

R.demir

Yeni Üye
Merhaba ôncelikle şuna değinmek istiyorum iki kuşum vardı beyaz olan kuşum tiktokta sacitk adlı hesaptan aldığım tasma yüzünden kaçtı ve maalesef hala kayıp yaklaşık 1 ay oldu aramızdan ayrılalı iki hafta sonra ise tek kalan kuşumla 18 saatlik bir yolculuğa çıkacağız nelere dikkat etmemiz lazım kuş bu yolculuğa dayanabilir mı ?

Merhaba ôncelikle şuna değinmek istiyorum iki kuşum vardı beyaz olan kuşum tiktokta sacitk adlı hesaptan aldığım tasma yüzünden kaçtı ve maalesef hala kayıp yaklaşık 1 ay oldu aramızdan ayrılalı iki hafta sonra ise tek kalan kuşumla 18 saatlik bir yolculuğa çıkacağız nelere dikkat etmemiz lazım kuş bu yolculuğa dayanabilir mı ?

IMG_20210608_105701_410.jpg

Kaçan kuşum bu 😔

Kuşlar yolculuğu hiç sevmez hele uzun yolculuğu. Çok strese girerler. Taşıma kafesiniz varsa eğer, sağını solunu streç filmle sarın. Üstü açık kalsın. Suluk olsun mutlaka yemde olsun. Sevdiği oyuncak varsa onuda koyun. Arabanın hava menfezinden gelen soğuk hava kesinlikle direkt gelmesin. Hava akımında kalmasın. 18 saat çok uzun. Aklıma gelen şimdilik bunlar.

geçmiş olsun. kuşlara tasma takılmaz zararlıdır. yolculukta kafesi emniyet kemeriyle sararsanız daha iyi olur. Yolculuktan 2 saat öncesinde yemek ve suyu kesin kusar aksi takdirde.

Arabada klima açacağınızı düşünüyorum. Bu sıcağa insanlra zor dayanıyor, dayanamayanlar oluyor hatta. Kuşlar hiç dayanamaz tüylü oldukları için. Havalandırma menfezinden hava direkt kafese gelmesin.

Merhabalar bahsettiğiniz sayfadaki tasmalardan ben de almak istiyodum kuşum dışarı çıksın gezsin falan nası kaçtı tasmadan ve tasma neden zararlı acaba

Bir de yolculuk hakkında konuşayım 4 gün önce kuşumla yolculuk yaptım 1.5 saat sürdü fakat deneyimlerimi paylaşayım . Kafesin etrafını üstü ve bana dönük kısmı hariç strecledim kafesi kucağımda götürdüm sarsılmaması için ve yanımda eşya yığını vardı ona yaslandım. Benim kuşum korkak bi kuş bu yüzden ilk başlarda çok korktu etrafını ve dışardan gelen arabaları gördükçe daha da korktu bu yüzden streci çıkarıp bi örtüyle örttüm korkusu azaldı bi süre sonra da alıştı. Tünekleri olabildiğinde alta indirdim sarsılmayı önlemek için ve bizim kafesimizde gece uyuması için aldığım bi kütük var küçük tünekte durması zor olur diye onu da kafesin altına taktım. Herkes suyu dökülür doldurmayın falan dedi falan asıl döküldüğü için ağzına kadar doldurdum. 18 saat fazla uzun sık sık durun yolda aklıma gelenler bunlar umarım yardımcı olmuşumdur

Onlar da bi can sonuçta yıllarca evde olmaz ki bence dışarıyı da görmeli ağaçlara vs konmalılar ben böyle düşünüyorum yanlış mıyım bilmiyorum.

Onlar da bi can sonuçta yıllarca evde olmaz ki bence dışarıyı da görmeli ağaçlara vs konmalılar ben böyle düşünüyorum yanlış mıyım bilmiyorum.
Hocam genç arkadaşlar sizin yazınızı okumadan ben cevap vereyim, yanlışsınız.

Muhabbet kuşları anavatanı olan Avustralya'da sizin dediğiniz gibi fakat bizim kuşlarımız ile onlar arasında çok fark var. Bizdekiler evcilleştirilmiş. Anatomi olarak ordaki kuşlar bizdeki kuşlardan yine farklı, daha sağlıklı daha enerjik ama siz '' bende kuşumu salayım, onlar gibi uçsun'' demenizle onlar gibi olmuyor maalesef. Yani kuşlar uçsun ağaçlara konsun dersek birçok kuş kaçar ve doğada hayatta kalamazlar, en iyi ihtimalle akşam birinin balkonuna giderse onlarda yakalarsa yine evde bakılır. Yapıları gereği hassas kuşlar, doğada zararlı şeyleri yiyebilirler ve zarar görebilirler. Eğer muhabbet kuşu besliyorsanız lütfen sokağa çıkarıp salmayın.

Bu durumda bizim yapabileceğimiz en iyi şey, sizinde isteğiniz doğrultusunda, kafesleri içerisinde, kafeslerinden çıkarmadan, kafesi balkona ya da terasa koymak olabilir ama hava akımı ya da rüzgarda kalmayacak şekilde. Komşumuz sürekli balkonda bırakıyormuş, birgün geldiğinde kafes kapalı ama kafası kopmuş olarak bulmuş kuşunu. Muhtemelen kargalar yaptı. Kafes içine ahşap tünekler koyabiliriz. Hatta ağaç dalı şeklinde olan tünekler var.

Çok muhabbet kuşu besledim. Bazıları cam kapalı ve perde açıkken kaçmaya çalışırdı, bazıları dışarıdan korkardı.

Evet canlar kimse aksi yorum yapamaz tabi ki düşüncenizide anlıyorum ama @İsmail ERDEN abimizinde dediği gibi bizim kuşlarımız evcilleştirilmiş kuş, dışarıda yaşayamazlar, kendi başlarının çarelerine bakamazlar, kim kuş tasması çıkardı bilmiyorum ama bana mantıksız geliyor

Yn
Hocam genç arkadaşlar sizin yazınızı okumadan ben cevap vereyim, yanlışsınız.

Muhabbet kuşları anavatanı olan Avustralya'da sizin dediğiniz gibi fakat bizim kuşlarımız ile onlar arasında çok fark var. Bizdekiler evcilleştirilmiş. Anatomi olarak ordaki kuşlar bizdeki kuşlardan yine farklı, daha sağlıklı daha enerjik ama siz '' bende kuşumu salayım, onlar gibi uçsun'' demenizle onlar gibi olmuyor maalesef. Yani kuşlar uçsun ağaçlara konsun dersek birçok kuş kaçar ve doğada hayatta kalamazlar, en iyi ihtimalle akşam birinin balkonuna giderse onlarda yakalarsa yine evde bakılır. Yapıları gereği hassas kuşlar, doğada zararlı şeyleri yiyebilirler ve zarar görebilirler. Eğer muhabbet kuşu besliyorsanız lütfen sokağa çıkarıp salmayın.

Bu durumda bizim yapabileceğimiz en iyi şey, sizinde isteğiniz doğrultusunda, kafesleri içerisinde, kafeslerinden çıkarmadan, kafesi balkona ya da terasa koymak olabilir ama hava akımı ya da rüzgarda kalmayacak şekilde. Komşumuz sürekli balkonda bırakıyormuş, birgün geldiğinde kafes kapalı ama kafası kopmuş olarak bulmuş kuşunu. Muhtemelen kargalar yaptı. Kafes içine ahşap tünekler koyabiliriz. Hatta ağaç dalı şeklinde olan tünekler var.

Çok muhabbet kuşu besledim. Bazıları cam kapalı ve perde açıkken kaçmaya çalışırdı, bazıları dışarıdan korkardı.
Yanlış anladınız ben salmaktan bahsetmedim tabiki zarar görürler arkadaşın basettiği tasmayı takıp bizğm eşliğimizde biraz da olsa dışarda dolaşmayı kasettim. Kafesyie birlikte ben de dışarı çıkartıyorum kuş seslerini uçan kuşları duyunca çıkmak istiyo deliriyo içim gidiyo şahsen onu hapsetmiş gibi hissediyorum bu yüzden öyle bi yorum yaptım

Yn

Yanlış anladınız ben salmaktan bahsetmedim tabiki zarar görürler arkadaşın basettiği tasmayı takıp bizğm eşliğimizde biraz da olsa dışarda dolaşmayı kasettim. Kafesyie birlikte ben de dışarı çıkartıyorum kuş seslerini uçan kuşları duyunca çıkmak istiyo deliriyo içim gidiyo şahsen onu hapsetmiş gibi hissediyorum bu yüzden öyle bi yorum yaptım
Hocam kuş tasmasıda saçma geliyor bana. Konu sahibinin kuşu tasmadan kaçmış. Kuşlara zarar bile verebilir, hiç kullanmadığım için kesin konuşmayım yine.

Yn

Hayvan o tasmayı dışarı çıkmak için taktığını bilse içeri gireyim de tasma çıksın diye yalvarır. Kuşu bir kenara bırakalım, kuştan büyük bir kedi/köpek bile sahibi tasmasını tutarken koşunca nasıl nefesi kesiliyor zorlanıyor belli oluyor. Her yere uçmak isteyecek kuşa yapılır mı bu Allah aşkına. Bunu ticaret için yaygınlaştıranlar da belasını bulsun ne diyeyim.

Hayvan o tasmayı dışarı çıkmak için taktığını bilse içeri gireyim de tasma çıksın diye yalvarır. Kuşu bir kenara bırakalım, kuştan büyük bir kedi/köpek bile sahibi tasmasını tutarken koşunca nasıl nefesi kesiliyor zorlanıyor belli oluyor. Her yere uçmak isteyecek kuşa yapılır mı bu Allah aşkına. Bunu ticaret için yaygınlaştıranlar da belasını bulsun ne diyeyim.
Doğrudur benim bilgim yok bu konuda ben tasmasıyla gayet mutlu ağaca çıkan kuşlar falan gördüm o yüzden sordum teşekkürler hepinizie yazdıklarınız için

Evet saciti bn de takip ediyorum , kuslar gayet mutlu huzurlu gozukuyor belki kucukten alismislardir bilmiyorum ama bnce de mantikli degil tasma meselesi onun yerine buyuk genis bir kafes , evde bol bol salarak , arkadaslatin da dedigi gbi gercek dal tunek kullanarak vs kusu mutlu edebilirsiniz , kanat yapilarina ne kadar uygundurlar , disarda ceyran yada ruzgardan yada gunesten etkilenmeden nasil gezdiriliyorlar hic bi sekilde anlam veremiyorum.

Şuan bende tatildeyim kuşlarımı komşuya bıraktım eğer daha önce muhabbet kuşu bakmış tecrübeli komşunuz varsa bırakabilirsiniz

Geri