Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum bitlenmiş

Mlkts

Yeni Üye
Annem şans eseri kuşun üstünü örtmüş sabah kafesin altında siyah siyah noktalar vardi yeni fark ediyorum en hızlı nasil geçirebilirim siz yasadinizmi ne şekilde atlattınız simdi kafesini sıcak su ve sirkeyle temizliyicem zaten her gun yeni su koyup kafesini temizliyordum yeminide sürekli ustundeki copleri temizleyerek tabanini kontrol ediyordum genede boyle sor
20211204_111421.jpg
un oldu

Bu bitlerden kurtulmak için eczane veya petshop lardan temin edilecek bit spreyi kullanılmalıdır. Bu tedaviye 2 - 3 gün ara ile bir kaç kez tekrarlanmalıdır. Bit spreyi kuşun tüm vücuduna, özellikle kanat altına ve boyun bölgesine sıkılmalıdır. Kuşun yüz, gaga ve göz kısmına sıkılmamasına dikkat edilmelidir. Pire tozu da bu derdinizi çözümleyecektir. Ayrıca "Jakotin" adlı ilaç ve opigal 5 tozu,rin tozu, Ektogal, lizol, karbonil, kreolin, madeni esanslar, kafur türü maddelerde kullanılabilir. Bu tozlar tünek başlıklarındaki deliklere, kafesin kenar kıyı köşelerine serpilerek, kuşların kanat altlarına dökülerek çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bitlerin kökü kazınabilir. Özellikle kuluçka devrelerinde yuvalıkların büyük bit yuvaları olacağını; bunların yavruların kanlarını emerek ölümlerine sebep olacağını hatırlatırım. Yuvaların ilaçlanmasında yavruların tozdan zarar görmemesi için dikkatli davranılmasını tavsiye ederiz. Daha iyisi, bit bulundurabileceği düşünülen eski yuvalığın alınarak yerine yenisinin konulmasıdır. Kafesin içinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi de önemlidir.Özellikle kafesin köşelerine, saklı bulunan alt kısımlara, dar bölgelere ve tünek kamışlarının uç kısımlarına yuvalanırlar. Bu nedenle, ya kafes ve aksesuarları sıcak su ile iyice yıkanmalı yada bahsedilen spreyden kafesin özellikle bu kısımlarına sıkılmalıdır.

3 gün önce ve bugün bit spreyi kullandım ayni sekilde kafeside sıcak suyla yıkayıp spreyi kullandım en uç köşeleri tüneklerinde koselerini spreyledim oyuncakları çıkardım aralarında bitler saklanmasın diye günde üç defa kafesin altını temizliyorum ve hala bir sürü bit döküyor spreyin faydasimi olmuyor yoksa bu şekilde mi atlaticaz bit sorununu anlayamadim birde burnu pul pul gözükmeye başladı keyfi yerinde diyebilirim gagasını sürttugu oluyor hareketli yeminide yiyor
Screenshot_20211207-161005_Gallery.jpg

Ekli dosyalar

• Screenshot_20211207-161008_Gallery.jpg
    Screenshot_20211207-161008_Gallery.jpg
    898 KB · Görüntüleme: 47
"Ardap" marka hariç o petshop spreyleri kuşta nefes problemleri ya da zehirlenme dışında bir işe yaramayacaktır. Kanatlılar için bit tozları var bunları kullanın. Kafesi deterjanlı kaynar sularla yıkayıp iyice durulayın ve kurutun. Diğer tüm kafes aksesuarlarınida çok iyi dezenfekte edin gün aşırı yapın bu işlemleri. Yemlikteki yemi dökün her gün az miktarda taze yiyeceği kadar bırakın. Her ihtimale karşı iç parazit uygulamasida yapın eczaneden Sitraks şurup alabilirsiniz. Bulamazsanız veterinerden Nilverm ilacını alıp kullanabilirsiniz.

"Ardap" marka hariç o petshop spreyleri kuşta nefes problemleri ya da zehirlenme dışında bir işe yaramayacaktır. Kanatlılar için bit tozları var bunları kullanın. Kafesi deterjanlı kaynar sularla yıkayıp iyice durulayın ve kurutun. Diğer tüm kafes aksesuarlarınida çok iyi dezenfekte edin gün aşırı yapın bu işlemleri. Yemlikteki yemi dökün her gün az miktarda taze yiyeceği kadar bırakın. Her ihtimale karşı iç parazit uygulamasida yapın eczaneden Sitraks şurup alabilirsiniz. Bulamazsanız veterinerden Nilverm ilacını alıp kullanabilirsiniz.
Dedikleriniz haricinde vilmectin öneriyorlar kesin çözüm olarak sizce onumu yoksa dediginizimi uygulamalıyım

Dedikleriniz haricinde vilmectin öneriyorlar kesin çözüm olarak sizce onumu yoksa dediginizimi uygulamalıyım
Vilmectin ağır bir ilaç. Büyük baş hayvanlarda kullanılıyor normalde. Eskiden emsali az ve ulaşılabilirliği daha fazla olduğu için tercih ediliyordu. Tozlar çıktığından beri kullanımı azaldı. Tercih sizin hangisini kullanmak isterseniz.

Durum nedir hocam insallah ilerleme kaydetmissinizdir
Ilerleme oldu tabi ama tamamiyle geçiremedik vilmectin ilacini sipariş ettim henüz gelmedi yakinimda veteriner olmadığından alamadım sirkeli su yaptım boş sprey kutusuna onu kullanıyorum her gün kuşumu yıkayarak baya azalttım hatta kilo bile aldı o ilacı da kullandigimda iyice geçeceğini umut ediyorum

insallah daha iyi olur ,sirkeli su de gayet guzel bir yöntem el de birsey olmayinca dikkat etmeniz gereken husus sirkeli su deri ile temas halinda uzun kalirsa yara yapabilir ve yakar sirkeli su ile temizledikden sonra ilik bu su ile 2 3 pis pis yapmak iyi olucakdir tabi bunlari sicak ortamda yaparsaniz daha iyi olur usumemesi acisindan,bir de vilmectin kullanirken cok dikkat edin arkadasin da dedigi gibi agir bir ilac, tekrardan iyi haberlerinizi bekliyoruz

insallah daha iyi olur ,sirkeli su de gayet guzel bir yöntem el de birsey olmayinca dikkat etmeniz gereken husus sirkeli su deri ile temas halinda uzun kalirsa yara yapabilir ve yakar sirkeli su ile temizledikden sonra ilik bu su ile 2 3 pis pis yapmak iyi olucakdir tabi bunlari sicak ortamda yaparsaniz daha iyi olur usumemesi acisindan,bir de vilmectin kullanirken cok dikkat edin arkadasin da dedigi gibi agir bir ilac, tekrardan iyi haberlerinizi bekliyoruz
Öyle deri aşınması bile olabilirmiş kuşum peteğin üstünden inmiyor şapşal şey🥰🥰 sirkenin zarar vereceğini bilmiyordum çok teşekkürler ve hala biti nereden aldığını çözemedim temizliğe dikkat ediyordum

Bazen hijyenik sartlar ile bir alakasi yokdur bitin bulasmasinin, ama kurtulma asamasinda hijyen cok önemlidir ,ama sunu belirtiyim sirke malesef larva lar ile savasamaz belki ustundekilere bi nebze etki eder ama geldiginde mutlaka enseye uygun dozda damlatin ,muhtemelen gece bitidir aksam lar onun icin cok zorlu geciyordur titiz olsun bu sürecde insallah cabucak atlatirsiniz tekrardan gecmis olsun

Bazen hijyenik sartlar ile bir alakasi yokdur bitin bulasmasinin, ama kurtulma asamasinda hijyen cok önemlidir ,ama sunu belirtiyim sirke malesef larva lar ile savasamaz belki ustundekilere bi nebze etki eder ama geldiginde mutlaka enseye uygun dozda damlatin ,muhtemelen gece bitidir aksam lar onun icin cok zorlu geciyordur titiz olsun bu sürecde insallah cabucak atlatirsiniz tekrardan gecmis olsun
Ben geciremedim bit tozu vilmectin sprey denemediğim sey kalmadı geçmiyor

Ben geciremedim bit tozu vilmectin sprey denemediğim sey kalmadı geçmiyor
Zaten evin her yerine yayılmıştır diyorlar babamlar kuşu verin diyorda nasil vericem ben vereceğim kuscununda bir sürü kuşu bitlenir salsam salamam çokta baglandım

Zaten evin her yerine yayılmıştır diyorlar babamlar kuşu verin diyorda nasil vericem ben vereceğim kuscununda bir sürü kuşu bitlenir salsam salamam çokta baglandım
Bir yerde hata yapıyorsunuzdur. Bitin kaynağı ne bulabildiniz mi? Bakamıyorsanız sahiplendirme ilânı açın durumunu yazarak biri almak isteyecektir.

Nasıl bir düşünce ben anlamış değilim.
Ne demek salsam, onun ufacık bir can olduğunun farkında mıyız??
Kalp kırmak değil amacım ama madem ki bitlenirse veririm hastalanırsa salarım gibi düşüncelerle sahipleniyorsanız, sahiplenmeyin.

Nasıl bir düşünce ben anlamış değilim.
Ne demek salsam, onun ufacık bir can olduğunun farkında mıyız??
Kalp kırmak değil amacım ama madem ki bitlenirse veririm hastalanırsa salarım gibi düşüncelerle sahipleniyorsanız, sahiplenmeyin.
Bunları yapmak istemedigim icin size yazıyorum verme ve salma düşüncem yokki benim o benim canım arkadasim olmus

Dışarıya kesinlikle salmayın sadece ölüme gönderirsiniz.
Hayır verme ve salma gibi düşüncem yok yanlış uygulamıyorum her seyi izleyip yaptım bir sürü araştırarak yeni yem paketi satın aldım yeni suluk yeni tül yeni yemlik oyuncaklar tunekler her şeyini yenileyip baktigim odayı dip bucak temizledm kuşumun kafesinin temizliğinde dört dörtlük yapıyorum kusumudaher gün usutmeyecegi sıcaklıkla yıkıyorum daha ne yapmam gerek bilmiyorum

Bit tüm eve yayılıyormuş acaba bu yuzdenmi kurtulamıyoruz gerçekten çok caresizim suan kuşum sağlıklı canlı yem yemesinde sorun yok dışkısında sorun yok ama kökten çözemiyorum

Ben çare aramak için buraya geliyorum sizler bana bakamıyormuşum gibi davranıyorsunuz daha ne yapabilirim

Geri