Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum çok kaşınıyor ve tüy döküyor

Berry

Yeni Üye
Muhabbet kuşumun gagasının üst kısmındaki tüyler döküldü ve eşini kaybettiği için veterinere götürdüm uyuz olmuş dedi bir damla damlattı baş bölgesine evdede suyuna damlatmam için bir damla verdi.Gagasının üstündeki bölgede tüyler hafiften çıkmaya başladı ama kendini yolup duruyor sanki kaşıntısı daha arttı.Ne tavsiye edersiniz.

Yeni tüyler çıkarken hem canı yanar hem kaşınır. Uyuz tamamen geçtiyse endişe etmeyin. Kaşırken kanattığı oluyor mu? Bazı tüyler sağlıklı çıkmaz kendisi yolar o tüyleri.

Zaten vücudundakileri kendi yoluyor ben de kaşıntısı arttığı için mi diye düşünüyorum kullandığımız damla da avicare oreganum vulgare,yapmam gereken başka bişey var mı acaba?

Uyuzun geçip geçmediğini nasıl anlarım peki?

Kaşınmasından anlarsınız ama kaşınma bir tek uyuz olunca olmuyor. Yeni tüyler çıkarkende oluyor, hiçbir şey yokken arada sırada kaşınabiliyorlar.

Dökülen yerlerde tüyler tekrar çıktı demiştiniz, bir süre dikkatle inceleyin başka bölgelerde dökülme olacak mı? Kaşıdığı yerlere bakın yeni tüy çıkıyor mu diye.

Kaşınmasından anlarsınız ama kaşınma bir tek uyuz olunca olmuyor. Yeni tüyler çıkarkende oluyor, hiçbir şey yokken arada sırada kaşınabiliyorlar.

Dökülen yerlerde tüyler tekrar çıktı demiştiniz, bir süre dikkatle inceleyin başka bölgelerde dökülme olacak mı? Kaşıdığı yerlere bakın yeni tüy çıkıyor mu diye.

Verdiğiniz bilgiler için,çok teşekkür ederim

Rica ederim. Eşinin ölme sebebi neydi acaba? Ondan birşey bulaşmış olabilir mi?

Şu an gram kaybı yoksa, yem yemesi su içmesi düzgünse ve gün içinde enerjisi yerindeyse bir süre bekleyin. Dışkıları takip edin. Kaşınmasını takip edin. Dökülen tüylerin yerine yeni tüyler çıktığı için oraları kaşıyor olabilir.

Geri