Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum hasta çaresiz kaldım

Ebru84

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba ben aranıza yeni katıldım.6 ay önce sokaktan bulduğum dişi muhabbet kuşum 1 aya yakındır kusmaya çalışır gibi garip hareketler yapıyordu.Yeme içmesi neşesi iyiydi.Fakat son bir hafta kusma hareketleri çogaldı ve her kustugunda öğütülmemiş yem atıyor yüzü ıslanıyordu.Deneyimli bir üretici sarımsaklı su vermemi önerdi.Ben de yaklaşık 5 gün bunu yaptım.Hayvanın kusması kesildi ama bu sefer de halsiz düştü ve özellikle geceleri kanatlarında ayaklarında seyirmeler başladı.Aldım Avcılar veterinerlik fakültesine götürdüm orda da 5 gün baytril 2.5 ve vitamin takviyesi yapılacak dediler.Tedaviye başladık bugün 2. gün yine gece kuşun ayak ve kanatları seyiriyor.Yani anlayacağınız bişey anlamadım.Bu arda dal darıdan başka bişey yemiyor.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yüksek ihtimalle kuşunuzda Kursak mantarı var. Sarımsaklı su belki bastırabilir mantarı ama tedavi edemez. Rinadozale 10 veya Eczaneden Mikostatin oral süspansiyon İsimli ilacı temin edin ( Mukostatin için yarım suluğa 10 damla şeklinde uygulayıp verin. ) Rinadozale içeriğindeki prospektüse göre tedavi uygulayın geçmiş olsun.

Teşekkür ederim cevapladığıniź için.Baytril e devam edeyim mi peki ? Veya baytril ile birlikte kullanılabilir mi ?

Tahminim doğruysa ve kuşta mantar hastalığı varsa Baytril veya benzeri antibiyotikler hastalığı ilerletmeden öteye geçmez. Eğer veteriner iyi bir veterinerse ve Ağızdan muayene yaptıysa veya Swap alıp test yaptırdıysa tabiki onun tedavisine devam edin Baytril verin. Detaylı ve bilinçli muayene yapmadıysa benim dediğim ilaçlardan birini temin edip kullanın derim. Kusma ne kadar zamandır kesilmiş durumda ?

İşin gerçeği hastaneye erken gidemediğimden ötürü laboratuvar bölümleri de kapnmıştı.Tahlil falan yapılamadı.Veteriner iyi mi değil mi bilmiyorum,tahlil yapilamadığından şuanda bu ilacı vermekten başka çaresi kalmadığını söyledi.Baytrilin yanı sıra akşam suyuna vitamin şurubu supravit+şuanda elimde olmayan karaciğer destekleyici bir ilaç daha yazdı.ayrıca sabahları da suyuna organik elma sirkesi damlatmamı söyledi.2 gün oldu baytrile başlayalı imkanlarım dahilindekileri yapıyorum.Kusmasi da 1 haftadır hiç yok diyebilirim.Ama işte hayvancağız halsiz hep.ayaklarını hareket ettiriyor silkeleniyor garip garip geceleri,anlayamadım.Pazartesi günü tahlil için tekrar gitmemiz gerekiyormuş ama bu havada hayvancağızı alıp nasıl götürürüm imkansız

Son düzenleme:
İşin gerçeği hastaneye erken gidemediğimden ötürü laboratuvar bölümleri de kapnmıştı.Tahlil falan yapılamadı.Veteriner iyi mi değil mi bilmiyorum,tahlil yapilamadığından şuanda bu ilacı vermekten başka çaresi kalmadığını söyledi.Baytrilin yanı sıra akşam suyuna vitamin şurubu supravit+şuanda elimde olmayan karaciğer destekleyici bir ilaç daha yazdı.ayrıca sabahları da suyuna organik elma sirkesi damlatmamı söyledi.2 gün oldu baytrile başlayalı imkanlarım dahilindekileri yapıyorum.Kusmasi da 1 haftadır hiç yok diyebilirim.Ama işte hayvancağız halsiz hep.ayaklarını hareket ettiriyor silkeleniyor garip garip geceleri,anlayamadım.Pazartesi günü tahlil için tekrar gitmemiz gerekiyormuş ama bu havada hayvancağızı alıp nasıl götürürüm imkansız

Baytiril güçlübir antibiyotiktir. Eğer Bakteriyel bir hastalık olsaydı hayvanda gelişme gözlemlerdiniz. Bir kuşum bir günde bariz düzelme göstermişti. Baytiril ile. ama onun hastalığı bakteriyel bir hastalıktı. Sizin yerinizde olsam Baytirili keser yarın eczaneden Mikostatin veya muadil bir şurup temin eder. Tedaviye o şekilde devam ederdim. Eğer yine de veteriner önerisine uymaylıyım diyorsanız o zaman şöyle yapın : Antibiyotiğe devam edin ancak ağzına sabah 2 damla öğle ve akşam birer damla Mikostatin damlatın. Testi yaptığınızda göreceksiniz ki sorun yüksek ihtimal mantar düşük ihtimal de parazit çıkacaktır.

Antibiyotiği zaten 1 cc içine 0.1 cc karıştırıp bir veya iki damla verdim günde bir defa olmak üzere.ondan mı etki etmedi acaba diye.de düşünmedim değil.Sizin dediğiniz ilacı da alırım yarın.ne kadar zamanda etki eder ? parazit icin ne yapılabilir.kusura bakmayın vaktinizi alıyorum ama

Antibiyotiği zaten 1 cc içine 0.1 cc karıştırıp bir veya iki damla verdim günde bir defa olmak üzere.ondan mı etki etmedi acaba diye.de düşünmedim değil.Sizin dediğiniz ilacı da alırım yarın.ne kadar zamanda etki eder ? parazit icin ne yapılabilir.kusura bakmayın vaktinizi alıyorum ama
Sorun değil elimden geldiğince yardım ederim. Veteriner önerisi miydi o doz ? Bari o çözeltiden sabah akşam yani 12 saatte bir olmak üzere 2 şer damla damlatsaymışsınız. Tamam Baytril güçlü antibiyotiktir ama o doz da az gibi geldi bana. Bence Yarın erken saatlerde ilk dozu dediğim ilaçla başlayın. Ağzına iki damla damlatın 2 saat sonra da antibiyotiği verin. akşam da aynı şekilde.
Parazit için de Nilverm diye bir ilaç var Onu kullanabilirsiniz.

Sağolun.Anladim.Veteriner çözeltiden 0.1 cc verilecek dedi ama şiringadan fazla kaçırırım diye korktum o yüzden böyle yaptım.iki gün bu şekilde oldu bundan sonra baytrili kaç gün daha kullanalım

Baytril ile tedavi süresi 3-5 gün arasıdır. 5 güne kadar devam edin faydası olmazsa benim tavsiyemi uygularsınız.

Tamamdır teşekkür ederim dediğiniz ilaca da en kısa zamanda başlayacağım.iyi günler dilerim.

Bir şeyler daha sormak istiyorum size mümkünse.Kuşta parazit olma ihtimali nedir mesela antibyotikler paraziti tedavi eder mi ?Bir yazınızda bir üyeye cevaben parazit olsaydı antibiyotik tedavi ederdi demişsiniz yanlış hatırlamıyorsam.Ayrıca mukostatin antibiyotikle kullanıldığında herhangi bir yan etkiye yol açar mı.Bu arada kuşu elime aldığımda göğüs kemiği elime geliyor onu farkettim .Bugün biraz kafesinden çıkardım neşesi fena değil ama tam olarak düzelme göremiyorum 3. gündeyiz.Yine geceleri anlaşılmaz şekilde ayak ve kanatlarda seyirme başlıyor bu gece daha az oldu diyebilirim en azından.

Hayır Antibiyotik Parazite etki etmez yanlış hatırlıyorsunuz. O yazımda Bakteriyel bir hastalık olsaydı antibiyotik tedavi ederdi demişimdir. Parazit için Vilmectin isimli ilaçtan temin edip Kuşun ense derisine gelecek şekilde bir damla damlatın. 8-10 gün sonra tekrarlayın. Kuşta 1 dk kadar bir sersemleşme olur normaldir. Veya LEVADİF diye bir Toz var ondan da kullanabilirsiniz Nilverm toz da işe yarar. Toz ilaç alırsanız. 1 suluğa mercimek tanesi kadar karıştırıp 8 saat kadar içirirsiniz. 10 gün sonra yeniden uygularsınız.
Antibiyotikle Mukostatin'i hiç birlikte kullanmadım. Dolayısıyla birlikte kullanılıp kullanılmayacağını bilmiyorum bu konuda yorum yapamayacağım. Size tavsiyem Baytiril'e yarın da devam edin. ( Bu arada doz olayını nasıl ayarladınız bugün ? ) Ayrıca Vilmectin'i enseye damlatın. Pratik olur bu yöntem. 4. Günün sonunda gelişme yoksa Antibiyotiği kesersiniz. Çünkü Baytril 3-5 gün süreyle kullanıma uygundur. Dolayısıyla eğer 4 günde düzelme yoksa Bakteriyel bir hastalık olmadığı ortaya çıkmış olur. Mukostatin temin ettiniz mi ?

Ayak ve Kanat seğirmesi konusunu biraz açar mısınız ? Nöbet geçirir gibi mi oluyo ? Kuş çok çırpınıyo mu ?

Anladım sağolun.Mukostatini temin ettim ama antibiyotik ile birlikte kullanımı nasıl bir tesir yapar bilemedim o yüzden henüz kullanmadım.bir de dün baytrile devam edelim demiştik en son.bugün de antibiyotiğini verdim.doz olayı şöyle oldu kuşu bir elime şiringayı bir elime aldım kafama göre yapmayayım diye çünkü reçetede çözeltiden 0.1 cc verilecek yazıyor.o kadarını ağzına sıkayım derken 0.3 cc ye yakın bir miktarın bir kısmı elime bir kısmı da kuşun agzına gitti daha da vermedim fazla kaçırmamak için :/bu dişi kuşum biraz yabani olduğu için biraz zor oluyor.yine suluğuna vitamin koyup ondan da icirdim.neşesi bir gelip bir gidiyor.dışkısı kötü kokuyor onu da bugün farkettim:/ Seyirme olayinda da hayvancağızın kanatları ayakları sanki tik gelmiş gibi tık tık atıyor silkeleniyor sanki kurtulmak ister gibi kafesin içinde sağa sola koşuyor.daha sonra azalıyor seyirmesi şuan uyuyor mesela nadiren duyuyorum tünekten ayağının sesini.bu arada hiç kusma yok.

Selçuk bey kuşumun bugün daha da zayıfladığını farkettim göğüs kemiği tamamen meydanda dediğiniz gibi antibiyotiği kesip mukostatin içireceğim.kurtulma şansı var mı ki

1483981150701-1679798417.jpg

Ekli dosyalar

• 14839810904171363146252.jpg
    14839810904171363146252.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 92
Durum bu yemliğe gidiyor yemek istiyor ama geri çekiliyor.dal darı yiyor ağzını şapıratır gibi bi hareket yapıyor sonra :(

Ekli dosyalar

• 14839813101711260857442.jpg
    14839813101711260857442.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 97
Geri