Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum uçamıyor ve göğüste açılma var.

Muhabbet kuşumu alalı 4 ay oldu. Aldığımda 1 aylıktı. İlk zamanlar küçüklükten dolayı uçamıyor diyordum ama bu durum hâlâ devam ediyor. French Molt mu var acaba ? Bilenler yardımcı olabilir mi ? Bir de son 1-2 haftadır göğüs tüyleri döküldü ve göğsü hafiften açıldı. Ancak bu da normal bir durum mu yoksa bir hastalık belirtisi mi bilemedim ve size danışmak istedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_0200.JPG
    3.6 MB · Görüntüleme: 79
Fotoğraf boyutu sınırlaması sebebiyle tüm hepsini paylaşamadım. Tek tek atacağım.

Ekli dosyalar

• P_20170101_101847_SRES.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 96
kanat tüylerini görmemiz lazım yandan ve üstten çekin fotoları

Kanat tüyleri uzamıyor gibi ama beyaz oldu için tam olarak anlaşılmıyor. Dökülen tüy lerin köklerine dikkat ettiniz mi hiç kararmış veya kanlı gibimiydi

Up.

Yardım edin dostlar, çözemiyorum :( Kuşum didikleyip kendi yoluyor tüyleri, bugün farkettim. Neden olur bu acaba ?

Ekli dosyalar

• P_20170104_222334_SRES.jpg
    3.8 MB · Görüntüleme: 62
Fiziksel bir rahatsizligi olmayip psikolojik rahatsizligi da olabilir. Kafes icerisinde gagalayabilecegi, yirtabilecegi bir seyler konulabilirmis.

Ekli dosyalar

• 417-31ecf5ba.jpg
    417-31ecf5ba.jpg
    778.8 KB · Görüntüleme: 59
  • korkwellensittich.jpg
    korkwellensittich.jpg
    269.4 KB · Görüntüleme: 56
  • kork3.jpg
    kork3.jpg
    32.9 KB · Görüntüleme: 67
Size ilk önereceğim kendişini yolmaması için sarımsağı iyice ezerek suyunu çıkarın ve çıkan suyu yolduğu bölgelere kulak çöpüyle sürün. Bu bilgiyi Kahraman bey paylaşmıştı bir kuşumda uyguladım kendişini yolmakdan vazgeçti. Kendişi yoluyorsa fıransız tüy dökümü değildir büyük ihtimal. Ve b vitaminiyle kuşunuzu destekleyin geçmiş olsun.

Öncelikle merhabalar bu hastalığı çekmeyen araştırıp yaşamayan ne olduğunu bilemez.Dipsiz bir kuyu gibi sanki.Sırf bu hastalık yüzüne komple üretime uzun bir süre ara verdim.Aslında kanamalı olmadıktan sonra bu hastalık kötü bir hastalık değil.Eğer tek büyütüyorsanız size çok güzel bir dost olacağından eminim.Uçamadığını ve kaçamadığını bildiği için size daha çok bağlanacaktır.Ben yumurtadan çıktığı günden beri elimle besleyip yeme düşürdüm.Anneden kaynaklı gen bozukluğu olduğu için french molt çıktı ,Diğer kardeşleride öyleydi.Şimdi benimle konuşuyor.Öğlen benimle işyerime gider gecede benle eve gelir.Benim eşim ve çocuklarım öyle kuş düşkünü değiller ama bu kuşla birlikte hayvanlara aşırı duyarlı oldular.Evet kuşunuz French molt.Fransız tüy dökümü dediğimiz hastalık.Korkmayın normal kuşlar gibi yaşıyorlar.Sadece uzun kuyruklar veya kanatlar dökülüp yerine yenisi çıkıyor.Vitamin,probiyotik ve mama takviyesiyle bağışıklığı güçlendirip tüylerini güçlendirebilirsin.Kuşumun adı ''Mestan'' :). 2 ay öncesi ve şimdiki fotoğrafları konu altında paylaşıyorum.Geçmiş olsun.

Medya öğesini görüntüle 562
Medya öğesini görüntüle 561
Medya öğesini görüntüle 563
Medya öğesini görüntüle 564
Medya öğesini görüntüle 565

Öncelikle merhabalar bu hastalığı çekmeyen araştırıp yaşamayan ne olduğunu bilemez.Dipsiz bir kuyu gibi sanki.Sırf bu hastalık yüzüne komple üretime uzun bir süre ara verdim.Aslında kanamalı olmadıktan sonra bu hastalık kötü bir hastalık değil.Eğer tek büyütüyorsanız size çok güzel bir dost olacağından eminim.Uçamadığını ve kaçamadığını bildiği için size daha çok bağlanacaktır.Ben yumurtadan çıktığı günden beri elimle besleyip yeme düşürdüm.Anneden kaynaklı gen bozukluğu olduğu için french molt çıktı ,Diğer kardeşleride öyleydi.Şimdi benimle konuşuyor.Öğlen benimle işyerime gider gecede benle eve gelir.Benim eşim ve çocuklarım öyle kuş düşkünü değiller ama bu kuşla birlikte hayvanlara aşırı duyarlı oldular.Evet kuşunuz French molt.Fransız tüy dökümü dediğimiz hastalık.Korkmayın normal kuşlar gibi yaşıyorlar.Sadece uzun kuyruklar veya kanatlar dökülüp yerine yenisi çıkıyor.Vitamin,probiyotik ve mama takviyesiyle bağışıklığı güçlendirip tüylerini güçlendirebilirsin.Kuşumun adı ''Mestan'' :). 2 ay öncesi ve şimdiki fotoğrafları konu altında paylaşıyorum.Geçmiş olsun.

Allah emekleri karşılıksız bırakmaz. Ne güzel bir mubişe dönüşmüş.. Sarımsak suyu olayını kesinlikle deniycem bende kuşum french molt değil fakat sürekli tiftikleniyor. Uçuyor ama çok iyi değil yavruyken çok daha iyi durumdaydı bende o kuşun sorununu çözemedim çok üzüldüm ama o da artık böyle alıştı denedim nerdeyse her şeyi çözülmedi sorun daha sorunu da tam bulamadık gerçi.

Size ilk önereceğim kendişini yolmaması için sarımsağı iyice ezerek suyunu çıkarın ve çıkan suyu yolduğu bölgelere kulak çöpüyle sürün. Bu bilgiyi Kahraman bey paylaşmıştı bir kuşumda uyguladım kendişini yolmakdan vazgeçti. Kendişi yoluyorsa fıransız tüy dökümü değildir büyük ihtimal. Ve b vitaminiyle kuşunuzu destekleyin geçmiş olsun.
mutlaka uygulayacağım hocam çok teşekkür ederim.

hocam çok teşekkür ederim bilgileriniz için. Birbirimize çok alıştık zaten. Her daim elde. :) insan gibi evin bir ferd oldu. Yemekte, otururken, muhabbet ederken hep aramızda. İnşallah o kadar çok tüy dökmez hakikaten baya kötü oluyormuş. Ancak maşallah kuşunuz çok güzel toparlamış. İnşallah benimki de düzelir. :)

Merhabalar,
Aynı soruna benzer durumda bizim de kuşumuz var. Kanamalı kanat ve kuyruk tüylerini kaybetti. Sonrasında göğüs bölümü de açılmaya başladı.
Nekton bio, diazyme256, natural badzout(banyo tuzu), bira mayası kullandım. Ama değişen birşey olmadı.
Özellikle göğüs kısmındaki tüyleri tüp tüp(filiz) duruyor. Ama bir türlü büyümüyor.
Şuanki durumunun fotoğrafını ekliyorum. Ekstra yapılabilecek bir tavsiyeniz var mıdır?

5029d6f7d87244763fc268b16f295826.jpg

Aynı sorun benim kuşumdada var ucamiyor sırtı ve karın bölgesi açıldı tuylerini güçlendirmek için ne yapmalıyım

IMG_6944.JPG

Ekli dosyalar

• IMG_6940.JPG
    IMG_6940.JPG
    899.2 KB · Görüntüleme: 40
Bu sorun benim kuşumda da var ama 4 yaşında sonradan oldu. Fransız tüy dökme hastalığı mı, kendisi mi yoluyor anlamadık. Ama bitleri var ve kafese dökülüyor. 3 günde bir spreyliyorum sanki artıyor spreyle . Lütfen üstadlar bir yol gösterin veterinerlerden çare bulamadık

Geri