Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum uçamıyorr

Neşekuş

Yeni Üye
D06EB3D7-80C6-42E2-9C01-7619C04BE614.jpeg
Merhaba muhabbet kuşum 5 aylık 3 aydır benimle.ilk geldiğinde uçabiliyordu fakat bi kaç kez tv ye falan çarptı onunla mı alakalı bilmiyorum şuan yerden yukarı uçamıyor. Kafesten aşağı kanat çırpıp yere konuyor ama yerden kafese uçamıyor. Biraz kanat çırpıp düşüyor tekrar. Yemden başka bişey de yemiyor onun için avisol plus aldım vitaminsiz kalmıştır diye.Bir de kuşum bu ara tüy döküyor ve sürekli kaşınıyor keşınırken beyaz tüyler çıkıyor tüylerin arasından resim ekliyorum bakıp cevaplayabilir misiniz normal mi bu tüylerin çıkması ve uçamamasıyla alakası var mı?

Veterinere götürmekte fayda var dört beş ay kadar önce aynı konudan müzraribtim kuşun kanadının kırılıp yanlış kaynadığını veterinerde öğrenmiştim, siz genede kuşun fotoğraflarını atarsanız farklı bir sebepten olduğunu anlıyabilen birileri çıkabilir.

Veterinere götürmekte fayda var dört beş ay kadar önce aynı konudan müzraribtim kuşun kanadının kırılıp yanlış kaynadığını veterinerde öğrenmiştim, siz genede kuşun fotoğraflarını atarsanız farklı bir sebepten olduğunu anlıyabilen birileri çıkabilir.

F19CF0F1-77C0-4C99-8714-C16CD0CFCF0D.jpeg
02D5B840-7DB4-4E0A-8360-9E4CE74114B0.jpeg
0FA07FB7-4D13-4F01-BAF8-766C998BFA27.jpeg
Kanatları düzgün duruyor yüksekten aşağı inerken de gayet çırpıyor kanatlarını ve kuşum çok canlı yerinde durmuyor mutlu baya. Uçarken bi yerlere çarptı diye cesareti mi kırıldı diye de düşünüyorum kafesten de çok çıkmak istemiyor. Bir de kafeste elime geliyor oynuyor benimle ama dışardayken kaçıyor gelmiyor. Ben yine fotoğraf ekliyorum umarım anlayan birileri çıkar olmadı veterinere götüreceğim.

Tüy dökülmesi normal bir şey tüy dönemine giriyor olabilir. Vitamin olarak aldığınız gerwit ve bt amin forte alın. Şu an tüyleri ve kanatları için haftada 1 bt amin forte kullanın. Tüy dönemine girerse de kapsülleri görürsünüz zaten diken diken kafasında ve ya sırtında haftada 2kere bt amin forte kullanın. Normal zamanlarda ise haftada 1 gerwit kullanın. Entrobac probiyotik iste her zaman haftada 1 kullanın. Bunlar her kuşun ihtiyacı olan temel şeyler üstelik sizin kuşunuz yem dışında bir şey yemiyormuş onun baya ihtiyacı vardır. Plastik tünek kullanmayın tahta alın lütfen kafesinde kalamar kemiği de bulunsun çok faydalıdır ve severler. Yemin dışında bir şeyler yedirmeye çalışın lütfen biraz yeşillik haşlanmış yumurta vs. İlk başta yemeseler bile meraktan gidip gagalayınca tadını sevip yiyebilir. Görünürde kanatta sorun yok gibi ama denildiği gibi kırılıp yanlış kaynamış olabilir bi veterinere göstermenizde fayda var

Söylediğiniz vitaminlere bakacağım veterinere de götüreceğim en kısa zamanda teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

dökülen tüyler normal, kanatları sağlıklı gözüküyor belki de cesareti kırılmıştır. uçamayacağım diye kanat çırpmayı bırakıyor olabilir.

Geri