Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum zor nefes alıyor gibi. Sesi de pek çıkmıyor

narinn

Yeni Üye
Merhaba
yaklaşık 2 gün önce aynı kafeste olan kuşlarımdan birini kursak mantarından kaybettim. Hastalığın bulaşıcı olduğunu öğrenince kafesi strelize ettik ama sanırım diğer kuşuma da bulaştı. Boğazında hafif yumru olunca anladık. antibiyotik ve vitamin tedavisine başladık.
Enerjisi idare eder ancak sesi pek çıkmıyor, kısık( kaçarken bağarması dışında🙈), pek konuşamıyor. Zor nefes alıyor sanki, ağzını açıp kapatıyor.nefes alıp verdikçe kuyruğu oynuyor. Hafif vik vik sesi çıkarıyor. Bu kursak mantarından ziyade ciğerlerle ilgili gibi, emin değilim. hava geçişilerinden dolayı üşütmüş olabilir mi? Yoksa daha farklı bir durummudur. Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi arkadaşlar. Ne olmuş olabilir, ne yapmak gerekir bilmiyorum. maddi durumdan dolayı veterinere götüremiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 🌿

Merhabalar,

Aslında epey bir sorun var, kanatlılardan anlayan veterinere gitmeniz şart. Kursak mantarı olduğunu nasıl anladınız diğer kuşun? Şimdi verdiğiniz antibiyotik nedir ve hangi dozda veriyorsunuz? Zor nefes almasının birkaç sebebi olabilir. Kursak tarafında lipom varsa akciğerde hacim kalmamıştır. Kafes hava akımında değildir umarım. Durumunuzu tahmin ediyorum, ama sizin veterinere gitmeniz şart. Buradan bu şekilde yardımcı olmamız çok zor.

Geri