Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Gagası Koptu

Limon'un yeni çektiğim fotoğraflarını ekledim. Sağlık durumu gözlemlediğim kadarıyla iyi ve hala hareketli. Böyle durumlarda tüylerini kaşımak da çok önemli. Kendisi de istiyor bunu. Islatılmış kabuksuz yem veriyoruz. Muz püresini vermeyi azalttık. Dışkısı yeşil. Sanırım kabuksuz yeme alışma sürecinden kaynaklı. Suyu içirmekte hala zorlanıyoruz. Kafasını çekiyor sürekli. Az az içiriyoruz yine de çay kaşığıyla. Şırıngayla mümkün olmuyor pek fazla. Çok hareketli kendileri .Genellikle bir gün arayla vitaminli su içirmeye çalışıyoruz.

Limon'un yeni çektiğim fotoğraflarını ekledim. Sağlık durumu gözlemlediğim kadarıyla iyi ve hala hareketli. Böyle durumlarda tüylerini kaşımak da çok önemli. Kendisi de istiyor bunu. Islatılmış kabuksuz yem veriyoruz. Muz püresini vermeyi azalttık. Dışkısı yeşil. Sanırım kabuksuz yeme alışma sürecinden kaynaklı. Suyu içirmekte hala zorlanıyoruz. Kafasını çekiyor sürekli. Az az içiriyoruz yine de çay kaşığıyla. Şırıngayla mümkün olmuyor pek fazla. Çok hareketli kendileri .Genellikle bir gün arayla vitaminli su içirmeye çalışıyoruz.
Pardon dosya hata verdi yüklemeye çalışırken. Dosya boyutu çok büyük diye. Fotoğrafları yükleyemedim o yüzden

Dosyaları sıkıştırdım. Son durumu bu şekilde. Açıklamasını üstte yazdım. Netliği malesef düştü biraz fotoğrafı sıkıştırınca

Ekli dosyalar

• 20210416_203254-min.jpg
    20210416_203254-min.jpg
    789.8 KB · Görüntüleme: 191
  • 20210416_203348-min.jpg
    20210416_203348-min.jpg
    720.6 KB · Görüntüleme: 176
Sifon sistem suluklar var ucu pipet gibi ön kısma damlacık geliyor kuş bundan kendisi içebilirmi tam emin değilim ancak denemekte fayda var

Mamasınada kalamar tozu eklerseniz umarım kısa zamanda gagası uzar ve sağlığına kavuşur

Kalamar kemiği gagaya bir fayda sağlamaz. Zira gaga kemik değil keratin yapılı bir uzuvdur.
Bilgili bir veterinere danışarak keratin içeren besinleri vermeniz yardımcı olur.

Öncelikle geçmiş olsun. Arkadaşalrında dediği gibi kaliteli bir elle besleme maması alıp gün içinde bir kaç sefer kuşu beslemeniz gerekiyor.. Mamanın içine suda ekliyeceğiniz için su ihtiyacınıda gidericektir..

Aynı şekilde mamaya kalsiyum + d3 + keratin takviyeleride eklerseniz gaganın uzamasına yardımcı olucaktır.. Ancak bu süreç hayli uzun bir süreç. 6 ayı bulabiliyor uzaması..

Sabırla besleyip süreci gözlemleyin. Büyük ihtimal uzamaya başlıyacaktır gagası. Ama bir ihtimal kökünden koptu ise uzamayabilir. Bu durumda da Türkiyede bazı uzman veterinerler protez gaga yapıyorlar..

Protez gaga yapan veterienrleride araştırıp iletişime geçin mutlaka.. Geçmiş olsun tekrar...

Öncelikle geçmiş olsun. Arkadaşalrında dediği gibi kaliteli bir elle besleme maması alıp gün içinde bir kaç sefer kuşu beslemeniz gerekiyor.. Mamanın içine suda ekliyeceğiniz için su ihtiyacınıda gidericektir..

Aynı şekilde mamaya kalsiyum + d3 + keratin takviyeleride eklerseniz gaganın uzamasına yardımcı olucaktır.. Ancak bu süreç hayli uzun bir süreç. 6 ayı bulabiliyor uzaması..

Sabırla besleyip süreci gözlemleyin. Büyük ihtimal uzamaya başlıyacaktır gagası. Ama bir ihtimal kökünden koptu ise uzamayabilir. Bu durumda da Türkiyede bazı uzman veterinerler protez gaga yapıyorlar..

Protez gaga yapan veterienrleride araştırıp iletişime geçin mutlaka.. Geçmiş olsun tekrar...
Çok teşekkür ederim değerli tavsiyeleriniz için. Bekleyeceğim bir süre. Olmadı protez gaga durumunu araştırabilirim. Sağ olun tekrardan

Kuşunuzun son durumu nasıl acaba arada bilgi verirseniz çok iyi olur çok merak ediyorum inşallah iyidir
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Kuşum yani Limon çok şükür sağlıklı , hareketli. Hala elimizle beslemeye devam ediyoruz. Kabuksuz yem yiyor. Kafesindeki iki yemlikten birine kabuklu yem koymuştuk. Genellikle ona gidiyor yemeye çalışıyor. Kabuksuz yeme nadiren gidiyor. Yemeye çalışıyor. Ancak kendisi kafesinde yese de yemese de biz elimizle besliyoruz günde birkaç defa. Suyu kendisinin içebildiğini fark ettim alt gagasıyla.Çok sevindim. Su vermeyi bıraktık o yüzden. Çok rahatsız oluyordu aynı zamanda biz su verirken.
Üst gagası uzuyor gibi ama inşallah öyledir. Dualarınız için teşekkür ederim.

Limon'un yeni çektiğim fotoğrafı.

Ekli dosyalar

• 20210425_000756.jpg
    20210425_000756.jpg
    446.2 KB · Görüntüleme: 139
Birde kafesini sık temizlemeniz gerekiyor sanırım ağzı açık kaldığı için mikrop kapma ihtimali daha yüksek diye düşünüyorum

Çok geçmiş olsun bende bu konuyu yakından takip ediyorum çok üzüldüm gördüğümde, ilk gün attığınız fotoğrafta göre uzamış gibi geldi bana da inşallah tamamen uzadığı zamanları da görürüz arada fotoğraf güncel atarsanız sevinirim 🙏
İnşallah sağ olun. Zaman geçtikçe ve görülebilir değişiklikler oldukça fotoğrafı güncelleyeceğim.

Geri