Karadeniz Pet

muhabbet kuşumun kuyruğu yok

Kuşun kanatları kesilmiş gibi değil daha çok yolunmuş gibi duruyor. Hiçbir kuyruk tüyüde yok. Büyük ihtimalle tüy hastalığı var. Zamanla geçip geçmemesi biraz muamma. Çünkü belirli bi tedavisi yok. Kaliteli b vitaminiyle tüy çıkarmasına yardımcı olursun , ama kalıcı ve sağlıklı olur mu ? Yanlış bilmiyorsam benden daha bilgili üyeler aydınlatsın , bu tarz tüy hastalığı olan kuşlar fazla yaşamıyor. Biraz zalimce gelebilir ama bağlanıp sonradan üzülmek yerine, sağlıklı bi yavruyuyla değiştirmen daha iyi olur.
aslında kuyruk tüyü çıkıyordu ama düşünce kuyruğu koptu braz kanadı kopunca.ben tekrar çıkar diye umuyorum.geri vermeyi düşünmüyorum çünkü geri verirsem bana hasta bir kuşu veren bir insanın ona daha sağlıklı koşullar sağlayacağını düşünmüyorum.

inşallah benmki de sizinki gibi iyileşir umarım french molt yoktur.ne kadar zamanda düzeldi acaba? ve hangi b vitaminini kullandınız yani ismi nedir acaba? veterinere götürmelimiyim yoksa dediklerinizi uygulasam yeterli olur mu acaba?
Genelde,Röhnfried Bt-Amin B vitamini tavsiye ediliyor.İnternet üzerinden bölünmüş olarak alabilirsiniz.

inşallah benmki de sizinki gibi iyileşir umarım french molt yoktur.ne kadar zamanda düzeldi acaba? ve hangi b vitaminini kullandınız yani ismi nedir acaba? veterinere götürmelimiyim yoksa dediklerinizi uygulasam yeterli olur mu acaba?
Ben röhnfried bt amin forte b vitamini kullandim haftanin 2-3 gunu, bunun yaninda haftada 1 kez de haslanmis yumurta mamasi yaptim, ara sira yulaf verdim. inanin hic umudum yoktu kuyrugu ve kanadi hic yok denecek seviyedeydi, Duzelmesi yaklasik 1ay surdu zaten siz gozlemlersiniz yavas yavas cikan tuyler kendini belli eder. Insallah sizinki de duzelir aynen benimki gibi duruyor su an sizinki de umarim ise yarar 🙏

Ben röhnfried bt amin forte b vitamini kullandim haftanin 2-3 gunu, bunun yaninda haftada 1 kez de haslanmis yumurta mamasi yaptim, ara sira yulaf verdim. inanin hic umudum yoktu kuyrugu ve kanadi hic yok denecek seviyedeydi, Duzelmesi yaklasik 1ay surdu zaten siz gozlemlersiniz yavas yavas cikan tuyler kendini belli eder. Insallah sizinki de duzelir aynen benimki gibi duruyor su an sizinki de umarim ise yarar 🙏
dediklerinizi denicem inşallah benim kuşumda da işe yarar. şuan da da kanat altı tüylerinin çıktığını farkediyorum çünkü deri kısmı kapanıyor.sizin kuşunuz şuan uçabiliyor mu peki? çok soru sordum ama kusuruma bakmayın

dediklerinizi denicem inşallah benim kuşumda da işe yarar. şuan da da kanat altı tüylerinin çıktığını farkediyorum çünkü deri kısmı kapanıyor.sizin kuşunuz şuan uçabiliyor mu peki? çok soru sordum ama kusuruma bakmayın
Sorun tabi ki ben de zamaninda cok arastirma yapmistim :) insan uzuluyor onlari boyle gorunce. Evet kusum su an evin heryerine ucabiliyor eskiden sadece yuruyup, zipliyordu :) kanat alti tuyleri su an benim kusumda da tam degil hala biraz seyreklik var vitamine devam ediyorum. Insallah duzelince durumunu paylasirsaniz mutlu olurum :)

Sorun tabi ki ben de zamaninda cok arastirma yapmistim :) insan uzuluyor onlari boyle gorunce. Evet kusum su an evin heryerine ucabiliyor eskiden sadece yuruyup, zipliyordu :) kanat alti tuyleri su an benim kusumda da tam degil hala biraz seyreklik var vitamine devam ediyorum. Insallah duzelince durumunu paylasirsaniz mutlu olurum :)
inşallah düzelir de sizinle paylaşmak nasip olur.içime su serpildi biraz çok teşekkür ederim.inşallah sizin kuşunda tüm tüyleri tamamlanır her zaman sağlıklı kalır sağolun 🙂

▪️Haftada 2 kez b vitamini takviyesi yapın (beforvel, berovit, med tollyamin forte, röhnfried bt amin forte kaliteli ürünlerdir.)
▪️Aktardan bakır sülfat alın. 1 su bardağı suya 1 pirinç tanesi kadar ekleyip iyice karıştırın. Bu suyu fısfıs a boşaltıp haftada 3 kez kuşun gözüne gelmeyecek şekilde tüylerine sıkın.
İnşallah çıkacaktır tüyleri...

▪️Haftada 2 kez b vitamini takviyesi yapın (beforvel, berovit, med tollyamin forte, röhnfried bt amin forte kaliteli ürünlerdir.)
▪️Aktardan bakır sülfat alın. 1 su bardağı suya 1 pirinç tanesi kadar ekleyip iyice karıştırın. Bu suyu fısfıs a boşaltıp haftada 3 kez kuşun gözüne gelmeyecek şekilde tüylerine sıkın.
İnşallah çıkacaktır tüyleri...
teşekkür ederim uygulayacağım inşallah çıkar sağolun

bana ax vitamin vermişti kuşu aldığım yer.suyuna 5 damla damlat 3 günde bir değiştir demişti.şimdi sizin dediğiniz vitamini de suya mı damlatmam gerek? eğer onu damlatırsam bu ax vitamini kesmelimiyim yoksa ikisi bir sulukta olmalı mı?

arkadaşlar veterinere götürdüm bugün ve hiçbir hastalığı yokmuş şükür.tüyleri kuyruğu tamamlanıcakmış.çok küçük olduğu için böyleymiş.bi ilaç verdi tüy olmayan yerlere sürmem için ve bit spreyi yazdı.çok şükür sağlıklıymış.herkese teşekkür ederim

arkadaşlar veterinere götürdüm bugün ve hiçbir hastalığı yokmuş şükür.tüyleri kuyruğu tamamlanıcakmış.çok küçük olduğu için böyleymiş.bi ilaç verdi tüy olmayan yerlere sürmem için ve bit spreyi yazdı.çok şükür sağlıklıymış.herkese teşekkür ederim
Geçmiş olsun..Forumda bit spreyi tavsiye edilmiyor parazit yoksa boşuna zarar verebilir.Siz zemine kağıt havlu sererk takip edin derim şayet varsa oraya dökülüyor ona göre hareket edersiniz.

arkadaşlar tekrardan merhaba.1 ay oldu ben b vitamini haftada 2 kez verdim suluğuna 5-6 damla şeklinde.ama malesef kuşun kuyruk ve kanadı çok az uzuyor.uçamıyor haliyle.uzayan kısımlarda sanki çok canlı değil gibi.sizce ne yapabilirim? 1 ayda çoktan uzaması gerekmezmiydi?

ADFB0FFD-0E2A-4B27-B784-D80C847F2123.jpeg
00F9CDBB-C049-491B-9569-8A5178294084.jpeg

arkadaşlar tekrardan merhaba.1 ay oldu ben b vitamini haftada 2 kez verdim suluğuna 5-6 damla şeklinde.ama malesef kuşun kuyruk ve kanadı çok az uzuyor.uçamıyor haliyle.uzayan kısımlarda sanki çok canlı değil gibi.sizce ne yapabilirim? 1 ayda çoktan uzaması gerekmezmiydi?

Ekli dosyayı görüntüle 54485Ekli dosyayı görüntüle 54486
Kuşta tüy sorunu var maalesef. 1 ayda çoktan uzaması gerekirdi.
Kuş ömrünü bu şekilde geçirebilir uçamasa da. Bu da size olan bağlılığını ve bağımlılığını artırır.

Yemesinde içmesinde bir sorun yoksa sizin yapabileceğiniz tek şey kuşu iyi bir şekilde beslemek.

yemesinde içmesinde bir sıkıntı yok enerjisi de iyi.fazla ürkek davranıyor o da uçamamasından dolayı diye düşünüyorum.hiç mi yapılacak birşey yok? üzülüyorum çünkü onun için.tüy dökümüne girdiğinde yeni çıkan tüylerin düzgün çıkma şansı var mıdır?

yemesinde içmesinde bir sıkıntı yok enerjisi de iyi.fazla ürkek davranıyor o da uçamamasından dolayı diye düşünüyorum.hiç mi yapılacak birşey yok? üzülüyorum çünkü onun için.tüy dökümüne girdiğinde yeni çıkan tüylerin düzgün çıkma şansı var mıdır?
Kanat tüylerinde uzama yok. Tüy döneminde düşül bir ihtimal de olsa belki uzayabilir.
Evcilleştirirseniz size çok bağlanır. Uçamaması belki de sizi daha çok sevmesine sebep olur.

Haftada 1 gün yulaf ve B vitamini verin. Tüy dönemine girdiğinde haftada 1 gün vitamin 3 gün yulaf verin. Belki bir iyileşme olur.

Geri