Karadeniz Pet

muhabbet kuşumun poposunda şişlik

muhammet690

Yeni Üye
yaklaşık bir ay kadar önce muhabbet kuşumun popusunda ufak bir şişlik oluştu. giderek büyümeye başladı daha sonra şişlik olan bölge renk değiştirerek morarma haline geldi. kabız olmasına karşın yeşillik vermeyi arttırdım ancak bir çözüm olmadı. bayburtta ikamet ediyorum. veteriner konusunda çok zayıf bir şehir. tüm veterinerleri dolaştım zeytinyağı verin ağzından ve arka kısmından diye. bunu uyguladık birkaç gün ancak bir çözüm olmadı kuşu geçici olarak rahatlattı sadece. daha sonrasında komşunun kocası olan bir veterinere götürdük kuşu. tabiri caizse kuşun içini dışına çıkardı şiş olan bölgeyi sıktıkça kaka çıkıyor. bana bu veteriner bir ilaç verdi suyuna 2 ml karıştır ver kuşa dedi ama umut çok az dayanamaz dedi. birkaç gün boyunca suyuna bu ilacı verdik ilacın adı killoxacin %10 sistemik anti bakteriyel diye yazıyor. kuşa pek bir faydası olmadı ve kuş tadı kötü olduğu için su içmeyide bıraktı. sonrasında ilacı kestim birkaç gün araştırmadan sonra bir facebook grubundan bir arkadaşın tavsiyesi üzerine kontil hap ve diazym 256 probiyotik aldık. kontil hapı 4 parçaya bölerek bır parçasını bir suluk olmak üzere muhabbet kuşuma bir hafta boyunca düzenli olarak değiştirerek verdim. ilacın değişim aralıklarında 2 kezde bırkaç damla elma sirkesini suluga karıştırarak içirdim. daha sonra tedavi bitince probiyotik vermeye başladık. bir suluğa yaklaşık çay kaşığının yarısının yarısı kadar olmak üzere. bu arada şişlikte az bir düzelme olmuştu ancak kuş yine kakasını kocaman yapmakta ve birkaç saatte bir kaka yapıyor. bir kaç gün oyuncuydu kuş ötmeye konuşmaya tam başlamıştı ki sabah yine kuşumu kafesin alt tarafında titrerken buldum, şuanda neo teramisin verdim kuşa ancak durumu kötü gibi . sizin bu hastalık hakkında fikriniz veya bir bilginiz var mı arkadaşlar çok çaresizim şuanda artık ne yapacağımı bilmiyorum. kuşun beslenmesinde bir sorun yok yemini yiyor . son olarak kuşum çok aşırı kaşınıyor bu hastalandıktan sonra tüylerinin çoğu döküldü. bir kez gagasının altındaki boşluğun sarımsı birşeyle tıkanmış olduğunu farkettim kuşu kaşırken kürdan yardımıyla çıkardım. ve kuş kopardığı tüylere baktığımda tüylerin ucunda kuçuk sarı parçalar var. yardımlarınızı bekliyorum.
nlmB10.jpg
vP8qMv.jpg
1EDXzA.jpg
LDgL9j.jpg
PD6gX9.jpg
MDgrqN.jpg
Q2Y9bk.jpg
b6MWn8.jpg
dBZR14.jpg

Bol salatalık yedirin, bir damla zeytinyağı damlatabilirsiniz ağzına.
Tüy yapısı bozulmuş görünüyor krem mi sürdünüz yoksa hep böyle mi?

Bol salatalık yedirin, bir damla zeytinyağı damlatabilirsiniz ağzına.
Tüy yapısı bozulmuş görünüyor krem mi sürdünüz yoksa hep böyle mi?
günde birkaç defa marul veriyorum ama bir etkisi olmadı. yok krem sürmedik hiç hastalandıktan sonra tüyleri böyle oldu dahada kötüydü bu birazcık daha iyi hali

şuanda şişliği tekrar kontrol ettim karın bölgesinde içeride büyük sert bir kitle var gibi şekilsiz ve kaka yapamıyor birkaç saattir.

Kakasını yapamıyor dediğiniz için bunları yazdım fakat şu da dikkatimi çekti. Kuş kızışmış bir dişi. Acaba yumurta sıkışması mı mevcut dedim. Netten yumurta sıkışması ile ilgili yazılara bir bakar mısınız belirtiler size uyuyor mu tahlil edin.

Kakasını yapamıyor dediğiniz için bunları yazdım fakat şu da dikkatimi çekti. Kuş kızışmış bir dişi. Acaba yumurta sıkışması mı mevcut dedim. Netten yumurta sıkışması ile ilgili yazılara bir bakar mısınız belirtiler size uyuyor mu tahlil edin.
yumurta sıkışmasını araştırdım detaylıca ama malesef kuşuma uymuyor ve şişlik şekilsiz çıkıntılı bir durumda. kuşumun ceresi yaklaşık 2 aydır kızışmış gibi görünüyor hiç normal rengine dönmedi kızışma dönemi ne kadar sürüyor acaba veya hastalık kaynaklı renk değişimi olabilir mi ?

yumurta sıkışmasını araştırdım detaylıca ama malesef kuşuma uymuyor ve şişlik şekilsiz çıkıntılı bir durumda. kuşumun ceresi yaklaşık 2 aydır kızışmış gibi görünüyor hiç normal rengine dönmedi kızışma dönemi ne kadar sürüyor acaba veya hastalık kaynaklı renk değişimi olabilir mi ?
Hastalık kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Kızışma döneminin geçmesi için elma verebilirsiniz.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim şuanda neo teramisin ve normal suyunda birkaç damla elma sirkesi vermeye devam ediyorum. yeşillik ve zeytinyağına ağırlık vermeye devam edeceğim. umarım kötü bir sonuç olmadan kurtarabilirim kuşumu

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim şuanda neo teramisin ve normal suyunda birkaç damla elma sirkesi vermeye devam ediyorum. yeşillik ve zeytinyağına ağırlık vermeye devam edeceğim. umarım kötü bir sonuç olmadan kurtarabilirim kuşumu
İnşallah. Sulu meyveler, salatalık vermeyi de unutmayın. Gelişmelerden bizleri haberdar ederseniz seviniriz.

Aynı suluk içine hem sirke hem ilaç koymayın, farklı suluklarda olsunlar. Kimyaları bozulabilir birarada olunca.

Geri