muhabbet kuşumun sağlığı kötü mü?

muhabbet kuşum sağlıklı mı?

 • iyi

  Kullanılan: 1 100.0%
 • kötü

  Kullanılan: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  1

mehmetak

Yeni Üye
muhabbet kuşumun gözlemlediğim sorunları

1.sağ yanak lekesi(laması) tamamına yakını beyaz çok azı mavi. sol yanak lekesinin tamamı mavi

2.ceresinin yarısı beyazlaşmış durumda.diğer kısımları açık kahverengi.

3.kanatlarının iç kısmında yara var. kırmızı belirgin.

4.kuyruğu aşağı yukarı sallanıyor titreme şeklinde normal anlardada.

5.kalbi çok hızlı atıyor.kanatları titriyor.

6.gaga taşı koymuştum 1 günde bitirdi.

7.perdeyi ve duvarı yiyor. deliyor.

ama kuşum ötüşü iyi.elimle kafesin dışından öpüşüyor.ama genelde benden kaçıyor.elime nadir geliyor. sesime geliyor.tüyleri kabarık değil.dışkısı yeşil ve beyaz. sizce sorunu ne olabilir.
 
Son düzenleme:

Rookie

Meraklı Üye
Yazılara göre kuşunuz kızışmış ve dişi kanat yaralanmasını bilemiyeceğim bi foto atsaydınız iyi olurdu kuyruk aşşagı yurakı sallanmaıs bildiğim kadarıyla dışkı geliyor demek. Gaga tasını 1 günde bitirmek zararlı bence çok tüketildiğinde çıkarılmalı. Kuşlar kemirmeyi seven hayvanlardır unutma. Kemirmek olumsuz bir şey değil foto atarsanız bakabiliriz belki yumurta vardır

VSP355g cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

Alen

Yeni Üye
6.gaga taşı koymuştum 1 günde bitirdi.

Bu efsaneymiş. Hepsini yiyor mu, sadece gagalayıp döküyor mu?

Benim kuşum da duvardaki alçıyı kemiriyordu bir ara sık sık. Kalsiyum ihtiyacı yüzünden oluyor sanırım. Kalamar kemiği koymanız daha sağlıklı olur herhalde.
 

mehmetak

Yeni Üye
...
 

Ekli dosyalar

 • 20170111_101718.jpg
  20170111_101718.jpg
  2.6 MB · Görüntüleme: 80
Son düzenleme:

Rookie

Meraklı Üye
Kuşta herhangi sıkıntı yok üstadında dediği gibi kalamar koy daha yararlı ve mineral blok hem mineral hemde rahat kaşınması amacıyla kuyruk sallaması dediğim gibi dışkı geiyor olabilir gmzlemleyin yaptıktan sonra yukarı aşşagı hareket ettiriyormu diye bide ozaman değerlendirelim

VSP355g cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

mehmetak

Yeni Üye
uyurken,dinlenirken,kaşınırken hep aşağı yukarı sallanıyor.dışkısını yapmadığında bile tak tak atıyor kuyruğu.yaptıktan sonrada.kuşlarda streste kuyruk titremesine sebep olur mu?
 

timesinfinity

Meraklı Üye
Kuşun kuyruğu sürekli aşağı yukarı atıosa üst solunum yolu sıkıntısı (astım başlangıcı) olabilir.Bi videosunu çekin mümkünse.
 

Selçuk YÜKSEL

Bilgili Üye
Evet sağlığı kesinlikle kötü. Kuşunuzda kursak mantarı veya solunum yolu rahatsızlığı var. uzun sürmez kusmaya da başlar. Ve sürekli yemlik başında yem yemeye çalışır ama yemden faydalanamaz. Gaga taşını aşırı tüketmesinin de sebebi bu. Hiç vakit kaybetmeden Beşeri Eczaneden Ronidazole %10 isimli şuruptan alıp sabah akşam 2'şer damla damlatın dozu aşmayın veya eksik uygulamayın tam iki damla. Suluğunu da yarım doldurup içine 10 damla kadar katın ilaçlı suyu mümkünse günde iki defa taze hazırlayın değilse hergün aynı saatte yenileyin.İlacın % 10 luk formu yoksa %40 lık formunu alın ancak ağza damlattığınız ilacı tek damlaya düşürün suyuna da 10 yerine 5 damla katın. Kuş düzeldikten sonra 2 gün daha tedaviye devam edin. 1 Haftadan önce tedaviyi sonlandırmayın. Bu ilacı bulamazsanız veterinerden Nistatin oral süspansiyonundan alın yine günde iki defa 3'er damla şeklinde uygulayın.
Kumu yoksa tedavinin Üçüncü günü kum da verin ayrı bir mamalıkta. Bir de A vitamini desteği yapın Multi vitamin de olabilir ilaçlı suya multi vitamin de katın. Asla Şeker içeren bir yiyecek vermeyin. Ballı kraker , meyve vs vs vermeyin. Unutmayın tedaviye erken başlamak çok önemli.
 
Son düzenleme:

mehmetak

Yeni Üye
yukarıda aynası vardı onu çoğu zaman besliyordu.aşağı inip yem alıyor yine besliyordu aynasını aşağıya indirdim bugün.2 gün önce yeni gaga taşı koydum bu sefer aşağı tarafa..onu çok az yemiş.
 
Son düzenleme:

Alen

Yeni Üye
Evet sağlığı kesinlikle kötü. Kuşunuzda kursak mantarı var. uzun sürmez kusmaya da başlar. Ve sürekli yemlik başında yem yemeye çalışır ama yemden faydalanamaz. Gaga taşını aşırı tüketmesinin de sebebi bu. Hiç vakit kaybetmeden Beşeri Eczaneden Ronidazole %10 isimli şuruptan alıp sabah akşam 2'şer damla damlatın dozu aşmayın veya eksik uygulamayın tam iki damla. Suluğunu da yarım doldurup içine 10 damla kadar katın ilaçlı suyu mümkünse günde iki defa taze hazırlayın değilse hergün aynı saatte yenileyin.İlacın % 10 luk formu yoksa %40 lık formunu alın ancak ağza damlattığınız ilacı tek damlaya düşürün suyuna da 10 yerine 5 damla katın. Kuş düzeldikten sonra 2 gün daha tedaviye devam edin. 1 Haftadan önce tedaviyi sonlandırmayın. Bu ilacı bulamazsanız veterinerden Nistatin oral süspansiyonundan alın yine günde iki defa 3'er damla şeklinde uygulayın.
Kumu yoksa tedavinin Üçüncü günü kum da verin ayrı bir mamalıkta. Bir de A vitamini desteği yapın Multi vitamin de olabilir ilaçlı suya multi vitamin de katın. Asla Şeker içeren bir yiyecek vermeyin. Ballı kraker , meyve vs vs vermeyin. Unutmayın tedaviye erken başlamak çok önemli.

Peki ya kuşta kursak mantarı yoksa? Farklı bir sorunu mevcutsa? Bu tedavi kuşa zarar vermez mi?
 

Selçuk YÜKSEL

Bilgili Üye
Peki ya varsa ! o mantar kuşa zarar vermez mi ? Haksız değilsiniz aslında ama 3 ihtimal var. Ya veterinere götürecek Tahlille kesin teşhis ettirecek ya bizim tahmine dayalı tedavi önerilerimize uyacak. Yada hiçbir şey yapmayıp gelişmeleri gözleyecek. Kuşun dışkısı açık yeşil ve kuyruk sallıyor. İki ihtimal var ya mantar ya bakteriyel kaynaklı enfeksiyon var. Dışkı rengi ve nefes almakta güçlük mantarı işaret ediyor. Sadece kuyruk sallama olsaydı solunum yolu enfeksiyonu deyip antibiyotik tavsiye edecektik. Sonuç olarak kimse bizden uzaktan sadece bir resim görmekle laboratuar sonucu etkisinde bir teşhis beklemiyordur heralde. Kısmen deneme yanılma yöntemli tedavi kaçınılmaz oluryor.
 

Selçuk YÜKSEL

Bilgili Üye
Kuşa D vitamini takviyesi yapmanı öneririm. Kuyruk sallama olayı için değil gaga taşını aşırı tüketmesi dolayısıyla.
 

Benzer konular

Üst