Karadeniz Pet

Muhabbet kuşuna corona virüs bulaşırmı?

Azraeal

Yeni Üye
İyi akşamlar. 2 gün, önce test oldum ve sonucum pozitif çıktı. Ailemde 3 kişi pozitif. Muhabbet kuşumuza bulaşma şansı varmı acaba? 2 gündür ilgilenmedim ama bugün üzerime atladı oynadı benimle, bende dayanamadım sevdim onu. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Geçmiş olsun.
Güzel bir soru aslında. Çin'de köpeğe bulaştığı ile ilgili bir bilgim var. Ama kuşlara bulaşır mı bilmiyorum. Bulaşırsa, bizden daha çok etkilenirler orası kesin. Köpekler daha gelişmiş organlara ve bağışıklığa sahip ama kesin bilgi değil tabii ki.

Yıllar onca bu hastalık atlarda görülmüş ama olen at yok
At dediğimiz canlı direnci(serumun yapılış süreci örneği gibi) yüksek bir hayvan ve ciğerleri koşmak için dizayn edilmiştir.
Kuşlarda en ufak bir toz bile solunum sıkıntısına yol açar.

Aslında riske girmeye gerek yok belli bir süre sevmeyeceğiz. Ama bizimki kafesinde hiç durmuyor sürekli dışarda dolaştığı için dokunmasak bile bulaşma şansı var maalesef :( Cevaplarınız ve geçmiş olsun dilekleriniz için, teşekkür ederim.

Aslında riske girmeye gerek yok belli bir süre sevmeyeceğiz. Ama bizimki kafesinde hiç durmuyor sürekli dışarda dolaştığı için dokunmasak bile bulaşma şansı var maalesef :( Cevaplarınız ve geçmiş olsun dilekleriniz için, teşekkür ederim.
Umarım atlatırsınız herhangi bir sağlık problemi yaşamadan. Geçmiş olsun tekrar.
Elinizde belirli bir masafeden sevmenizin bir zararı olmayabilir. Öpme gibi bir alışkanlığı varsa, onu engelleyin, omzunuzda çok kalmasın yeterli.

Umarım atlatırsınız herhangi bir sağlık problemi yaşamadan. Geçmiş olsun tekrar.
Elinizde belirli bir masafeden sevmenizin bir zararı olmayabilir. Öpme gibi bir alışkanlığı varsa, onu engelleyin, omzunuzda çok kalmasın yeterli.
Çok teşekkür ederim hocam. Beni gördüğü zaman üzerime atlıyor hemen genellikle kafama. Elime geldiğindede tırnağımda oynamayı seviyo. Ya ısırıyo ya gagasını sürtüyo. Sadece omzuma konunca öpüyo boynumdan felan. Hiç dokunmamak en iyisi olacak herhalde. En azından virüs geçene kadar

Corona hastaligi ilk basta hayvanlarda vardı bilenler bilir koyunlarda vardı hayvan tasiyici ola bilir net olmamak la beraber bunu diye bilirim

Corona hastaligi ilk basta hayvanlarda vardı bilenler bilir koyunlarda vardı hayvan tasiyici ola bilir net olmamak la beraber bunu diye bilirim
Vardı. Fakat her hayvanda yoktu. Evcil hayvanlar türlü süreçlerle virüslere-bakterilere direnç gösterip, uyum sağlayarak evrilmiş ve insandaki bazı hastalıklara bağışık hale gelmişlerdir.
Örnek olarak; bir besi ineğini, yabani doğada geyiğin yanına koyarsanız; ikisi de türlü hastalıklara yakalanma olasıkları vardır.
Aynı şekilde bir yabani kuş olan serçeyi bir kafeste bir evcil kuşun yanına koyarsanız ikisi de türlü hastalıklara yakalanma olasılığına sahiptirler.
Corona tipi virüsler bazı hayvanlarda(yarasa, gelincik, yılan, pangolin, gergedan...) konakçıdır. Bir zararı olmaz. Fakat başka bir hayvana(insan, balık, kuş...) geçtiğinde farklı bir duruma sebebiyet teşkil edebilir.

Öncelikle geçmiş olsun. Covid-19 Türkiye'de resmi olarak Mart ayında görülmeye başlandı. Bulaşsaydı bu zamana kadar bulaşırdı, aylardır kuşlarımızla beraber aynı ortamda yaşıyoruz. Tabi yine de aklınızda bir soru işareti kalmaması adına bir süre sevmeyin :)

Öncelikle geçmiş olsun. Covid-19 Türkiye'de resmi olarak Mart ayında görülmeye başlandı. Bulaşsaydı bu zamana kadar bulaşırdı, aylardır kuşlarımızla beraber aynı ortamda yaşıyoruz. Tabi yine de aklınızda bir soru işareti kalmaması adına bir süre sevmeyin :)
Teşekkür ederim hocam. Mecbur sevmicez ama salona girince de hemen üzerime atlıyor kereta oynamak istiyor, insan üzülüyo böyle olunca :(

Teşekkür ederim hocam. Mecbur sevmicez ama salona girince de hemen üzerime atlıyor kereta oynamak istiyor, insan üzülüyo böyle olunca :(

Rica ederim. Artık bir süre uzaktan seveceksiniz birbirinizi :)

Omzunuza gelmesinde bir sakınca olmaz bence, öpmemeye özen gösterin yeter.

Ben çok şükür şu ana kadar hiçbir Covid-19 belirtileri görmedim, merak edip test de yaptırmadım açıkçası.

Covid-19 Türkiye'ye geleli neredeyse 7 ay oldu, ben belirti göstermeyen kişilerde bile bu virüsün olduğuna inanıyorum.

"Ben hastalık geçirmedim", "ben kutsanmış bir insanım" düşüncesinde olan insanlara hiç inanmıyorum.

Bu hastalık, apartmana aynı kapıdan girdiğim yan komşum Mehmet Amca'da çıkıyorsa, bende çıkmama olasılığı yok :)

Geçmiş olsun.

İnsanlardan kuşlara Covid maalesef bulaşır. Hatta bizdeki grip bile kuşa geçiyor ama kuşlardan bize geçmiyor. Bağışıklık sistemleri çok farklı çalışıyor zoru seviyor keratalar :)

Geri