Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunda kursak mantarı, siyah dışkı, halsizsiz

Can12

Yeni Üye
6 gün önce muhabbet kuşumun başındaki tüylerin çok azda olsa yapışkan olduğunu fark ettim. Kafasını suya sokmuştur diye düşünüp durumu ciddiye almadım. 2 gün sonra yapışkan tüylerin arttığını görünce kuşu veterinere götürdüm. Veteriner kuşun sağlıklı olduğu söyledi ama 1 iğne yapıp, 1 şurup verip, birde vitamin verdi. Kuş akşama adeta çöktü. Ağzında bir şeyler çıkartmaya başladı. Nedenini araştırmaya başlayınca kursak mantarı belirtileri olduğunu fark ettim. Kafasındaki yapışkan tüylerin nedeni de ağzından çıkarttıklarını kafasına sürmesiymiş. Alkol ve şekerde mantarı tetikliyormuş (Veteriner bu ikisini de kuşa verdi sağ olsun). Bir petshop'a gidip kuşu gösterdim. Kursak mantarı için ilaç verdi. Kuş 3 gündür ağzından bir şey çıkartmıyor ama inanılmaz halsiz, uçacak hali kalmadı, dışkısı siyah halde ve ishal şeklinde, yemek yemeği ve su içmeyi bıraktı. Kabarık bir şekilde duruyor. Tünekte dengesini kaybediyor. Ötemiyor. Şuan elle besleme yapıyor ve su içiyorum.
Şuan kursaktan bir şey çıkartmadığı için petshop'un verdiği kursak mantarı ilacını bırakmalı mıyım?
Kuş yemek yemiyor ve su içmiyor ve siyah dışkı şeklinde ishali var ne yapabilir?
Kuş ishal olduğu için veya şuanki durumda probiyatik kullanmalı mıyım?
Veterinerden umudu kestim çünkü kuşlardan anlayan veteriner bulmak gerçekten de çok zor. Acil tavsiyeleriniz bekliyorum?
Kuşun videosu :
Video'dan gelen kuş sesi 2. kuşumun (karantinaya ayırdım). Dışkı video'daki gibi. Kuşun durumu video'dakinden daha kötü.

Çok kötü durumda şu an. Kanatlılardan anlayan bir veteriner araştırın derhal ona götürün yoksa kuşunuzu kısa süre içinde kaybedebilirsiniz.

Elle besleme yapın bu arada. Kursağına besleyebilirseniz iyi olur. Elle besleme aparatı ve nutribird a21 mama alıp, mamayı hazırlayıp aparat ile kursağına beslemeniz çok önemli bu durumda. İnternette videoları var, çok iyi bilmeden yapmayın derim ama kuş zaten çok kötü durumda. Derhal kanatlılardan anlayan hekim bulup götürün. Koksidiyozda var gibi.

Geri