Karadeniz Pet

Muhabbetkusu.com.tr önerilerinizi bekliyoruz.

alpdna

Yönetici
Yönetici
Merhaba arkadaşlar,
muhabbetkusu.com.tr olarak önerilerinizi bekliyoruz.

Örnek olarak; şu konuda bir kategori bölüm oluşturalım veya forumda şu eksik gibi..

Şimdiden teşekkürler.
Saygı ve selamlar.

Bence şu an forumun en büyük sorunu aktiflik bir sürü konu açılıyor ama yeterli bilgiye sahip kişiler olmadığı için cevaplanamadan kalıyor.

Ve moderatörler yada yetkili kurucular 1 aydır girmiyor. Forumdaki mağdur arkadaşlarımızin sorularinin çoğu cevaplanmiyor. Lütfen buna bir çözüm bulun.

Bence şu an forumun en büyük sorunu aktiflik bir sürü konu açılıyor ama yeterli bilgiye sahip kişiler olmadığı için cevaplanamadan kalıyor.
Kesinlikle katılıyorum. 👍🏻

Forum Ansiklopedi gibi oldu . Araştıran, istediği bir çok bilgiye ulaşa bilir. Araştırılmadan sorular soruluyor. İnsanlar aynı tip sorulara cevap vermekten sıkıldı.
Ve forumda öyle garip sorular soruluyor ki . İnsanlar ne cevap vereceklerini bilemiyorlar.

Örnek garip sorular.
Kuşum elimi ısırıyor. ? Bu soruya cevap verebilmek için kuşun gözlemlenmesi lazım. Kuşla zaman geçirmeden öyle hemen doğru cevap verilebilecek soru değil bu.
Kuşum bana küstü ? Kuşu küstürecek bir olay başına gelmeden kuş kolay kolay küsmez. Önce soruyu soran kişi ben ne yaptım da bu kuş bana küstü diye kendine sormalı ve kendi sorusunu cevaplamalı.

Birde şu konuya değinmek isterim. Kafeslerin altı pislik içinde , Yemlikler , suluklar , tünekler kim bilir ne kadar zamanda bir dezenfekte ediliyor. Sonra kuşum mantar oldu veya bakteri bulaştı kuşum hasta oldu diyerek tedavi için soru soruluyor. Kuş böyle bir ortamda yaşadığı sürece hastalıkta bitmez. tedavide bitmez... Ben kendimden örnek vereyim kuşlarımı uygun olmayan koşullarda bakıyorum ve kuşlarımla doğru düzgün ilgilenmiyorum. Sonra buraya gelerek kuşum hasta diye soru soruyorum. Sizce bu soru normal mi ? Ben kuşlarımı kötü şartlarda baktığım sürece benim kuşlarımdan hastalık eksik olmaz.

Ben basit sorular için demiyorum. Tabikide kuşum küstü yada bana alışmadi gibi sorulardan bahsetmiyorum kaldı ki ilk kez kuş sahiplenen kişiler için bence bu sorular da çok normal. O kişileri de bence yönlendirmek gerekir. Ama ben hiç gormedigim duymadığım rahatsızlıklara şahit oluyorum burda ve soruyorlar yardım edin diyorlar elimden bir şey gelmiyor hastalığa hakim olamadigim için ve devreye artık buradaki uzmanlarımızin girmesi lazım ama ilgilenen olmuyor maalesef ben buna üzülüyorum.ve ne yazikki ülkemizde kanatlı uzman bulmak çok zor. Forum sitelerin amacı da aslında bu değil mi. Canlarimiza şifa bulmak. Söyleyeceklerim bu kadar. İyi akşamlar.

Maalesef ülkemiz insanın yaptığı en büyük hata. Bilgi sahibi olmadan evcil hayvan sahiplenmek. Bir canlıyı sahipleniyoruz sonra onun hakkında bilgi aramaya çalışıyoruz. Bir çok insan bir heves ile kuş, kedi, köpek gibi evcil hayvanları sahipleniyorlar. Kısa bir süre sonra sıkılıyorlar ve evin içinde kendi kaderlerine bırakıyorlar, onlarla ilgilenmek bir külfet haline geliyor. Bu canlılarında biz insanlar gibi duyguları olduğunu düşünmüyorlar. Bir canlıyı sahiplenmek için önce kendimize sormalıyız. Ben bu canlıya zaman ayıra bilir miyim ? Ona en iyi şartları suna bilir miyim ?

Kuşlarda bazı rahatsızlıkların maalesef tam tedavisi yok. Ani olarak gelişin sindirim sistemi durması, Solunum sistemi durması ve sinir sistemi problemleri.
Benim başıma muhabbet kuşumun ani sindirim sistemi durması sorunu gelmişti. Sapa sağlam kuşum doğru düzgün müdahale edemeden 3 saat içinde vefat etmişti :( İyi akşamlar. :)

merhaba, nasıl bir hata alıyorsunuz?

Muhabbet kusu almadan önce araştırma yapmama rağmen başıma olmadık durumlar geldi burada araştırma yaptım videolu sorunu yükledim ama bir bilgili kişi cvp vermedi sağ olsun Tombis bildiği kadar yardımcı olmaya çalıştı. Çok şükür kuşlarının şu anda bir sıkıntısı yok başka yerlerden bilgi alabildim ama burası gerçekten aktif değil. Hemen cvp verilsin demiyorum herkesin işi gücü var fakat günlerce cvp beklediğim konular oldu. Burada sorunu araştırırken de bir sürü cevapsız soru gördüm belki onlara cvp verilseydi konu açmak zorunda kalmazdım.

Forum Ansiklopedi gibi oldu . Araştıran, istediği bir çok bilgiye ulaşa bilir. Araştırılmadan sorular soruluyor. İnsanlar aynı tip sorulara cevap vermekten sıkıldı.
Ve forumda öyle garip sorular soruluyor ki . İnsanlar ne cevap vereceklerini bilemiyorlar.

Örnek garip sorular.
Kuşum elimi ısırıyor. ? Bu soruya cevap verebilmek için kuşun gözlemlenmesi lazım. Kuşla zaman geçirmeden öyle hemen doğru cevap verilebilecek soru değil bu.
Kuşum bana küstü ? Kuşu küstürecek bir olay başına gelmeden kuş kolay kolay küsmez. Önce soruyu soran kişi ben ne yaptım da bu kuş bana küstü diye kendine sormalı ve kendi sorusunu cevaplamalı.

Birde şu konuya değinmek isterim. Kafeslerin altı pislik içinde , Yemlikler , suluklar , tünekler kim bilir ne kadar zamanda bir dezenfekte ediliyor. Sonra kuşum mantar oldu veya bakteri bulaştı kuşum hasta oldu diyerek tedavi için soru soruluyor. Kuş böyle bir ortamda yaşadığı sürece hastalıkta bitmez. tedavide bitmez... Ben kendimden örnek vereyim kuşlarımı uygun olmayan koşullarda bakıyorum ve kuşlarımla doğru düzgün ilgilenmiyorum. Sonra buraya gelerek kuşum hasta diye soru soruyorum. Sizce bu soru normal mi ? Ben kuşlarımı kötü şartlarda baktığım sürece benim kuşlarımdan hastalık eksik olmaz.
Söylediklerinizde tamamen haklısınız ama buraya sadece saçma sorular için yazan olmuyor ve yaşı küçük çocukların yazdığını da gördüm. Her ne kadar dediğiniz gibi saçma sorular da olsa bu insanlar sonuçta bi çözüm aramış ve bu forumu bulmuş yardım bekliyolar kuşlarını ölüme de terk edebilirlerdi yine de yeterince ilgilenmemelerini tabi ki doğru bulmuyorum ama kendi adıma en azından sahibi için değil de o kuşun canının önemi için yardımcı olmak bilinçlendirmek daha iyi olur diye düşünüyorum zaten hayvanlar konusunda nasıl bi toplumuz belli o yüzden ne yaparsak birilerine ne katarsak kardır. :)

@ebraresx
Burada hepimizin amacı insanları biraz olsun bilgilendirmek. Bazen kuş ile ilgili acil bir soru geliyor, verdiğim cevap şu şekilde acil şekilde istanbul'da bulunan şu kuş veterinerine götürün. İstanbul'da oturmasına rağmen eminim götürmüyor. Hala forumda şunu mu süreyim , şunu mu uygulayım derdinde.
Ayrıca forum arama bölümünde ve anasayfa bölümünde kuş rehberi bölümünde aradığı, sorduğu veya soracağı sorularının tamamının cevabı var. Türk milleti olarak okumayı sevmiyoruz, hazırcıyız.

Söylediklerinizde tamamen haklısınız ama buraya sadece saçma sorular için yazan olmuyor ve yaşı küçük çocukların yazdığını da gördüm. Her ne kadar dediğiniz gibi saçma sorular da olsa bu insanlar sonuçta bi çözüm aramış ve bu forumu bulmuş yardım bekliyolar kuşlarını ölüme de terk edebilirlerdi yine de yeterince ilgilenmemelerini tabi ki doğru bulmuyorum ama kendi adıma en azından sahibi için değil de o kuşun canının önemi için yardımcı olmak bilinçlendirmek daha iyi olur diye düşünüyorum zaten hayvanlar konusunda nasıl bi toplumuz belli o yüzden ne yaparsak birilerine ne katarsak kardır. :)
Evet burada hepimiz kuşların sağlığı ve hayatı için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Fakat gördüğümüz resimlerin bazılarında kafes dışkı içinde, o ortamda kuşun sağlıklı olması mucize. Kafes temizliğine , verdiğimiz yem ve gıdaların temizliğine dikkat ettiğimizde kuşumuza kolay kolay hastalık gelmeyecektir.
Erkek sultan papağanım Lütfü 3 yıl oldu benim ile birlikte. Dişi sultan papağanım Aşkım da 1 yıl oldu benim ile birlikte. Her şeylerine çok titiz davranıyorum ve Maşallah şimdiye kadar en ufak bir rahatsızlıklarını görmedim. Youtube ta bir çok sultan papağanı videosu izledim. Neredeyse hepsinde sultan papağanları uslu ve çok ağar hareket ediyor. Benimkiler uyumak dışında durduklarını görmedik. 2 azılı haydut 😀😀 Bazen düşünüyorum, ben bunlara neyi fazla veriyorum da bunlar azıyor.

Bildiğim kadarı ile 1,5 - 2 yıl önce her türlü hayvan ilaçların eczanelerde satışı yasaklandı. Sadece veterinerler ilaç verebiliyor. Bu yüzden evcil hayvanımız hastalandığında ilk düşüneceğimiz şey veteriner olmalı ve en hızlı şekilde veterinere gitmemiz gerekiyor.

Veterinerler kuşlardan anlamıyor deniyor. Çoğunluğu için bu söz konusu değil. Kurtara bilseler o canlıyı kurtarırlar . Hastalık son evresine gelmiş kuş ölümle yaşam arasında gidip geliyor ve biz ondan sağlığına kavuşturmasını bekliyoruz. Ne yapabilir bu durumda veteriner ?

Yok hayir çoğu veteriner kuşlardan gerçekten anlamiyor. Yaşamla ölüm arasında olmadan götürdüm hep benim kadar veterinere götüren yoktur herhalde. Antibiyotiği dayiyorlar gönderiyorlar sonrası da fazla ilaç antibiyotik kursak mantarına sebep oluyor birbirini tetikliyor. Ve şuan sadece kuşlardan anlayan veterinere götürüyorum çok şükür oğlumun vücuduna kimyasal ilaçlar girmiyor 🙏🏻 O yüzden forum siteleri iyiki var diyorum. Ama tabi hocalarina denk gelirsen o da..

Yok hayir çoğu veteriner kuşlardan gerçekten anlamiyor. Yaşamla ölüm arasında olmadan götürdüm hep benim kadar veterinere götüren yoktur herhalde. Antibiyotiği dayiyorlar gönderiyorlar sonrası da fazla ilaç antibiyotik kursak mantarına sebep oluyor birbirini tetikliyor. Ve şuan sadece kuşlardan anlayan veterinere götürüyorum çok şükür oğlumun vücuduna kimyasal ilaçlar girmiyor 🙏🏻 O yüzden forum siteleri iyiki var diyorum. Ama tabi hocalarina denk gelirsen o da..
Antibiyotikler mantar tedavisinde bir işe yaramaz.
Bir çok mantar ve virüs türleri dünyada yaşayan bütün canlıların vücutlarında var. Bütün mikro organizmalar olarak ele alırsak , Soluduğumuz hava, içtiğimiz su , yediğimiz yiyecekler ve dokunduğum her şey bu mikro organizmalarla dolu. Her aldığımız nefeste bile trilyonlarca mikro organizmayı ciğerlerimize çekiyoruz.
Biz canlıları bu mikro organizmalara karşı koruyan tek şey bağışıklık sistemimiz. Her hangi bir şekilde hastalandığımız da bağışıklık sistemimiz yavaşlar veya çöker. Bağışıklık sistemimizin çöktüğünü anlayan mikro organizmalar harekete geçerek vücudumuzu ele geçirmeye çalışırlar. Vücudumuz güçlü ise bu savaşı kazanırız. Vücudumuz güçsüz ise bu savaşı kazanmak çok zor olur veya kaybederiz. ( ölüm )

Maalesef ülkemizde kuşlar için ilaç geliştiren veya üreten Laboratuvarlar yok diye biliyorum. Bu şekilde olunca da yurt dışından getirmek gerekiyor. Bu ilaçları ülkemizde her veterinerde getiremiyor. Hem maddi olarak hem de kullanım oranı olarak. Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya v.b gibi gelişmiş ülkelerde Her türlü kuş ilaçlarını veterinerlerde bulmak kolay. Hem maddi olarak hem de imkan olarak adamlar bunlara sahipler.

Bir Amerikalının veya Avrupalının 20 Dolara veya Euroya alabildiği bir ilacı, maalesef bizim ülkemiz de en az 400 veya 500 TL gibi fiyatlara bulabiliyorsunuz. Bu ilacı hangi veteriner getirsin de kime satsın.

şimdi bende azar yiyeceğim ama söylemek istediğim seyler var rahatsız olduğum. hayvan sahiplenmeden her türlü bilgi ve birikime sahip oldum kuşlarımın kafesinde ne isterseniz var gaga taşı mineral blok kalamar kemiği kuş kumu akıllı yemlik tahta tünek ve geniş üretim kafesi. düzenli banyoları haftada bir yumurta mamaları ve günlük sevdikleri sebze mevyeler. her sabah ev sirkesi ile silinen bir kafes sulukları kaynar suda yıkanan ardından kafese takılan bir yaşama sahipler. lakin kuşlarımın ikiside kursak mantarı oldu. hele ilk kuşum strese girdi ve tüy problemi yaşıyorum. ha şimdi siz şey dersiniz diye de söyleyeyim kuşlar gayet güzel vitaminde kullanıyorlar ve bit pire spreylerini 15 günde 1 kullanıyorum hatta ev sirkesinin temizleme özelliğini veterinerden öğrendiğimden beri sirkeli su ile arada fısfıslıyorum. buna rağmen hasta olan iki kuş sahibiyim. ve bir vetirner hekimden daha fazla bilgi sahibi olduğumu söyleyen veteriner arkadaşlarım var. sizin üslubunuz çok ama çok sert ve ben sizinle konuşmaya korkuyorum. kuşumda bir problem görünce hemen veterinere koştum 2 ilaç tavsiyesi aldım kullanmaya başladım ama bir üretici kadar bilgi sahibi olmadıklarını bildiğim için buraya yazdım 1 kişi hariç kimse konuya yorum yapmadı. haklı olduğunuz noktalar var lakin bizlerde arada kaynıyoruz

şimdi bende azar yiyeceğim ama söylemek istediğim seyler var rahatsız olduğum. hayvan sahiplenmeden her türlü bilgi ve birikime sahip oldum kuşlarımın kafesinde ne isterseniz var gaga taşı mineral blok kalamar kemiği kuş kumu akıllı yemlik tahta tünek ve geniş üretim kafesi. düzenli banyoları haftada bir yumurta mamaları ve günlük sevdikleri sebze mevyeler. her sabah ev sirkesi ile silinen bir kafes sulukları kaynar suda yıkanan ardından kafese takılan bir yaşama sahipler. lakin kuşlarımın ikiside kursak mantarı oldu. hele ilk kuşum strese girdi ve tüy problemi yaşıyorum. ha şimdi siz şey dersiniz diye de söyleyeyim kuşlar gayet güzel vitaminde kullanıyorlar ve bit pire spreylerini 15 günde 1 kullanıyorum hatta ev sirkesinin temizleme özelliğini veterinerden öğrendiğimden beri sirkeli su ile arada fısfıslıyorum. buna rağmen hasta olan iki kuş sahibiyim. ve bir vetirner hekimden daha fazla bilgi sahibi olduğumu söyleyen veteriner arkadaşlarım var. sizin üslubunuz çok ama çok sert ve ben sizinle konuşmaya korkuyorum. kuşumda bir problem görünce hemen veterinere koştum 2 ilaç tavsiyesi aldım kullanmaya başladım ama bir üretici kadar bilgi sahibi olmadıklarını bildiğim için buraya yazdım 1 kişi hariç kimse konuya yorum yapmadı. haklı olduğunuz noktalar var lakin bizlerde arada kaynıyoruz
Şimdi ben de size yaptığınız yanlışları söyliyim o zaman edindiğiniz bilgi birikimi artsın. Sirke kuşlar için zararlı ve kafes temizliğinde o kadar dezenfekte etkisi yok. Bunun yerine virkon-s alırsanız çok daha iyi olur. İkincisi bit spreyleri hastalanan zehirlenen bir sürü kuş var bu spreyler kimyasal içeriyor ve kuşlar bunlar tüylerini temizlerken yiyor iyi bakılan kuşta bit pire zaten olmaz gerek yok o kimyasallara. Kuşunuz bu sebepten mi kursak mantarı oldu bilmiyorum ama kursak mantarı iki şekilde ilerler biri hızlıca olur ölüme gider diğeri zamanla ilerler ve bunu farketmesi zaman alabilir. Belki de kuşunuz aldığınız yerde kaptı bunları belirtileri yeni oldu. Ve evet veterinerler pek bi şey bilmiyor o yüzden her dediklerini yapmamak gerek. Kuş veterineri değilse tabi.

Şimdi ben de size yaptığınız yanlışları söyliyim o zaman edindiğiniz bilgi birikimi artsın. Sirke kuşlar için zararlı ve kafes temizliğinde o kadar dezenfekte etkisi yok. Bunun yerine virkon-s alırsanız çok daha iyi olur. İkincisi bit spreyleri hastalanan zehirlenen bir sürü kuş var bu spreyler kimyasal içeriyor ve kuşlar bunlar tüylerini temizlerken yiyor iyi bakılan kuşta bit pire zaten olmaz gerek yok o kimyasallara. Kuşunuz bu sebepten mi kursak mantarı oldu bilmiyorum ama kursak mantarı iki şekilde ilerler biri hızlıca olur ölüme gider diğeri zamanla ilerler ve bunu farketmesi zaman alabilir. Belki de kuşunuz aldığınız yerde kaptı bunları belirtileri yeni oldu. Ve evet veterinerler pek bi şey bilmiyor o yüzden her dediklerini yapmamak gerek. Kuş veterineri değilse tabi.
Ha eklemeyi unuttum mineral bloklar zamanla mikrobu üstünde biriktirir kuş sürekli yaladığı için kullanmayın onu da

bilgiler için teşekkür ederim. kuşta herhangi bir bit ve pire yok zaten 1 kez petshop( satış yapmak için kakaladılar) önerdi diye aldım ve kullandım. ardından iletişime geçtiğim pet veteriner arkadaşım bunun yerine ev sirkesini sulandırıp kullanmamı önerdi ve bunu yapmaya başladım. koruyucu bir önlem amacı ile. kuşum yaklaşık 11 aydır benimle. ve 11 ay içinde herhangi bir durum sezimlemedim ve düzenli olarak kontrol sağlayan bir kuş sahibiyim her gün kafes temizlenirken dışkısını kontrol ederim beklenmeyen bir durumla karşılaşınca ilk olarak veterinerlere danışırım. 7 8 gün önceye kadar böyle bir durumla karşılaşmadım. dışkı yanında kuşun dışkı yaptığı bölgenin temizliğine ağız içine de baktım. ancak yanına almış olduğum dişi kuş tarafından da bulaşmış olabilir. bu konuda pet veterinerler kedi köpek ve türevleri için bulunmaz nimet olabilir lakin kuş hakkında bilgileri olmadığı gerekçesiyle çok güvenemedim. ilaçları güvenemesemde kullanmaya başladım. bugün iki kuşumda çok sağlıklı umarım bir zarar görmezler. bu arada büyük kafeslerin temizliği için bir önerniz var mı acaba ? ve aynı zamanda kafeslerde olması gereken kalamar kemiği gaga taşı kumlu gaga taşı vb. ürünlerin temizliğini nasıl yapmalıyım? ve nazik cevabınız için teşekkür ederim.

Geri