Karadeniz Pet

Ne Yapmam Gerek Artık Başka ?

Saygıdeğer arkadaşlar kuşların bulunduğu odada, balkonda veya her nerede iseler siz oradayken üşümezseniz onlarda üşümez, siz terlemezseniz onlarda terlemez(hayvanlar zaten terlemez söylemek istediğim sıcaktan bunalmaz). Tek yapılması gereken ani sıcaklık değişimi ve hava akımından(cereyan) korunmaları..
Kaloriferli evlerde; kalorifer üstüne, sobalı evlerde; sobaya çok yakın bir yere kafeslerinizi koymamaya çalışın. Sıcaklık havada ki oksijeni etkiler buda kuşunuzu.. Her şey birbiriyle paralel.. Hep söylediğim gibi "empati".. Bizler neysek onlar o..

Şimdi muhabbet kuşu evimize alıyoruz Onlara eziyet etmek için değil Onlarla zaman geçirip içimizdeki sevgimizi paylaşmak için.Herkezin Muhabbet kuşunu bildiği şekilde besleyebilir herkezin çiftleştirmek için yöntemleri farklı olabilir.İster Kafesten salar dışarda gezdirir isterse salmaz dişi ile erkeğin ilgisinin birbirinden kalmasını ister saygı duymak gerekir.Kuşların kafeste kalması eziyet değildir.

pikican nickli arkadaşım herkesin tecrübesi farklı.. Kaloriferli evde yaşadılar diye kuşların felçten ve ishalden öleceğine aklım ermiyor. Sobalı odada evdir kaloriferli evde evdir. Bizler yorum beyan ederiz konu açan uyar ya da uymaz. Konu sıcaklık yada soğukluk değil zaten. Bir arkadaş kuşlar üşümez diye odaya koy yavru almak istiyorsan tarzı bir yorum yazmıştı ona cvben. Neyse ben şahsen mubişlerin soğuk ortamlara dayanıklı kuşlar olduğunu düşünmüyorum..
Ben mubişleri antartikadaki soğuk havalarda besleyin diye bir şey mi söyledim ?

Kapalı balkonlar eğer ısı geçirmeyen pimapen ile yaptırıldıysa zaten kuşların yaşayabileceği ısıda oluyor öyle çok soğumuyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kuşu salma konusuna gelince tek bir kuş besliyor olsaydım asla kafeste tutmazdım hep salık olurdu ama 16 tane kuş var hangi birini salam o yüzden salmıyorum :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

bende aynı görüşteyim bendede iki çift kuş var ve biri yuvada yumurtlamak üzere :)

slowlyyy benim yorumumdan alıntı yapıp altına "Ben mubişleri antartikadaki soğuk havalarda besleyin diye bir şey mi söyledim ?" Demişsin..
*her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Orada da yazmışım. Konuyu açan arkadaşa bizler yorum beyan ederiz konuyu açan arkadaş hangisini yaparsa yapar veya yapmaz. Bende iki papağan iki mubiş var 4'tane ler. Sanırım iki daha eklenecek yakın zamanda. Benim çocuklar 24'saat salıklar. Bu şartları sağlasın diye kimseye zorlama yapmıyorum. Ama bildiğim birşey varki mubişler canlı sırf yavru almak için onları başka odalarda,balkonlarda insandan uzak bir kafese mahkum bırakmak ne kadar insani bu tartışılır.
* diğer yandan Allah bu canlılar için "sessiz kullarım" diyorken onlara yapılan olumsuz herşeyin elbet karşılığı olacaktır. Ben yorum yaparken kimseyi zorlamadım.
*şunuda diyeyim. Evimde 24'salık haldeyken mubişlerim çifleşmiş yavruya yatmışlardı. Yani önemli olan eşlerin anlaşması bana göre. Tekrar soyluyorum bunlar benim fikrim benim yorumlarım. Kimseye zorlama yapmadım yapmam da. Sadece mubişler hobi değil benim için. Evin çocukları benim gözümde onların haklarını korumak adına konuyu açan arkadaşa önerilen kendi mubişlerini başka odalarda barındırması fikrine içim el vermiyor. Hepsi bu..

Şimdi muhabbet kuşu evimize alıyoruz Onlara eziyet etmek için değil Onlarla zaman geçirip içimizdeki sevgimizi paylaşmak için.Herkezin Muhabbet kuşunu bildiği şekilde besleyebilir herkezin çiftleştirmek için yöntemleri farklı olabilir.İster Kafesten salar dışarda gezdirir isterse salmaz dişi ile erkeğin ilgisinin birbirinden kalmasını ister saygı duymak gerekir.Kuşların kafeste kalması eziyet değildir.

Gecikme için kusura bakmayın fakat cevap vermeden edemeyeceğim. Sayın slowlyyy kullanıcı isimli arkadaşım; sizin yanınıza dişi koyarak bi odaya kapatsalar bu size iyilik mi olur, kötülük mü? Basit bir soru. Ve yapılması gereken de çok basit "empati". Ortalıkta çok laf dönüyor ve ağzı olan konuşuyor.

1 yaşından büyük kuşlar eş tutmaz, çiftleşen kuşun insana ilgisi azalır veya konuşmaz, kapalı olmayan kuş çiftleşmez ve daha bir sürü şey... Kendim bu tezler hepsini çürüttüm.

1,5 yaşındaki kuşuma eş aldım, tuttu. Çitfeştiler, dişim kuluçkaya yattı, erkek kuşum konuşmaya devam ederek yeni kelimeler öğrendi. Kuşum şuanda ikinci kuluçkasında 3. yumurtasında, henüz ilk kuluçkasından 2 yavrusuyla beraberken.. Hep salıklar ve gün aşırı çiftleşirler..

O zaman bende salıyorum kuşlarımı, erkek kuşum bana fazlası ile alışık. Dişi pek değil yeni geldi. Çiftleşmeleeine engel olmaması bu durumun beni çok mutlu etti çünkü hiç salma yapamıyordum. Şimdi salayım mı salmayayım mı? Bende sadece bu kuşlar var