Karadeniz Pet

Neden böyle oldular?

EdaSonmez0102

Yeni Üye
Disi kusum yumurtalikta kaliyor surekli.yumurtalarin ustune kuluckaya yatiyor. Bugun baktim disiyle erkek oavga ediyor..erkegin elinden disiyi zor aldim. Anlamadim ne oldu. Onceden boyle degildi.acaba sey mi. Disi surekli yumurtalikta ya. Erkekte ciftlesmek istiyor. Disi istemiyor galiba. O yuzdrn mi oldu boyle? Su an kafeslerini ayirdim. Birlestirmeye korkuyoru

Kaç yumurta var dişi yatıyır mu? Öyle ise erkeği dişinin yanına tekrar alın lütfen. Ufak tefek kavgalar olur. Ama önemli bişi değil. Kuşlar kuluçkada ise lütfen ayırmayın.

Erkek bütün yumurtaların döllenmesini garantiye almak için çiftleşmek ister. Eğer kavga şiddetli değilse biraraya getirin, çünkü dişinin sürekli kuluçkada yumurtaları sıcak tutması gerekir ve yuvalık dışına nadiren çıkar, bu sırada erkek de dişiyi besler.

Erkek bütün yumurtaların döllenmesini garantiye almak için çiftleşmek ister. Eğer kavga şiddetli değilse biraraya getirin, çünkü dişinin sürekli kuluçkada yumurtaları sıcak tutması gerekir ve yuvalık dışına nadiren çıkar, bu sırada erkek de dişiyi besler.
Cok siddetliydi gozunu patlatti. O yuzden korkuyorum

Gözünü patlattı derken, nasıl bir şey açıklayabilir misiniz?
Ilk ses geldiginde baktigimda disinin kasinin ustu kaniyordu. Ve ordaki tüyler yolunmustu. Sonra 5 dk gecti erkegi yine koydum kafese kavga etmez belki diye baktım yine aynı bu sefer daha cok kaniyordu ve kus titriyordu. Yumurtalar dogana kadar birleştirmeyi dusunmuyorum

Başta bu ayrıntıyı vermediğinz için önemsemedim ama ciddi gibi duruyor. Dişinin yumurtadan kalmadan beslenmesini sağlamalısınız. Ben yuvalığa mama koyuyordum bilmiyoeum hocalarım ne der. Yumurtaların soğumaması lazım.

O zaman biraraya getirmeyin ancak dişinin hem kendisini beslemesi hem de yumurtaları sıcak tutması lazım. Ortamı sıcak tutun, imkan varsa yuvalığa kap sabitleyip(dökülmeyecek şekilde) yem ve su koyun, bıldırcın yumurtası alıp, haşlayıp, rendeleyip kafesin yuvalığa yakın bir yerine koyun, eğer yerse günde iki üç defa yapıp en fazla 3 saat kalacak şekilde kuşun beslenmesini sağlayın.

Geri