Karadeniz Pet

Papağanın ikinci sahibiyim ve zorlanıyorum

Bugicann

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, derdimi uzun uzun anlatıcam lütfen bilgisi olan birisi yardımcı olsun çünkü ne yapmam gerekiyo bilemiyorum.
Şimdi benim bir sultan papağanım var, kendisi erkek. Ben bu papağanın ikinci sahibiyim. Kendisi üst komşumuzundu ve alındığında 45 günlük falandı. Evde 2 kişi yaşıyolar ve ikisi de yaşlı. Papağanım o evde yaklaşık 3 veya 4 ay gibi bi süre yaşadı. Fakat sahipleri sık sık hayvanı evde yalnız bırakıyolardı. Esas sahibi teyze uzun süreli köye gidip, kuşu eşine bırakıyodu. Eşi de baya yaşlı bir adam ve kuşa karşı ilgi alaka sıfır. Duyduğuma göre de kuşu bi kaç kez dışarı saldıklarında içeri koymak için eliyle yakalamış ve muhtemelen de canını acıtmış ki kuş parmaklarını kanatarak ısırmış ve bu olay en az 6-7 kere yaşanmış. Evlerine ne zaman gitsem zavallım sürekli kafesinde duruyodu hiç dışarıda görmedim. İlgi ve sevgiden tamamen yoksun bi süreç yaşıyodu. Neyse bu 3 ayın sonunda sahibi olan teyze, "kızım ben uzun süre evde olmuyorum, deden de ilgilenemiyo, al senin olsun sen ona bizden iyi bakarsın." Dedi ve ben de seve seve aldım papağanı. Daha öncesinden etle tırnak gibi olduğum 2 papağan besledim ve bir papağan nasıl eğitilir veya nasıl ele alıştırılır gayet iyi biliyorum. Fakat daha önce hiçbir kuşun ikinci sahibi olmamıştım bu yeni bir olay oldu benim için. Ben yine her kuşuma yaptığım gibi ilk zamanlarda yaklaşmam gereken şekilde yaklaştım ve her zaman naziktim. Yemini suyunu her zaman ben değiştirdim ve hep onun önünde yaptım bunları. Bakımı konusunda da hiçbir şeyi eksik etmedim. Kuş bende yaklaşık 4 aydır yaşıyo. En az da 3 aydır kuşu salmaya başladım. Kuş kafesten çıkıyo, çoğu zaman kafesin tepesinden ayrılmıyo ama bazen bi kez turluyo odayı sonra kafesinin tepesine geri konuyo. Bazen uçarken perdeye tutunuyo ve orası sevdiği bi yer değil asla, elimi yukarı kaldırıyorum gel diyorum ve hemen parmağıma konuyo. Bazen kafesin üstünden parmağımla alıyorum veya kafes dışı tüneğinden de aynı şekilde parmağımla alabiliyorum. Fakat ne zaman sevmek istesem aşırı ürkek davranıyo hemen kafasını aşağı çekiyo veya geri çekiyo. Bazen kendini öpmeme izin veriyo bazen de ısırıyo. Isırıyo dediğim şöyle yani ısırma hareketi var fakat asla can acıtmıyo yani bana hiçbi zaman öyle yapmadı. Fakat yukarıdaki dedeyi en az 6-7 kere ısırdığını ve kanattığını biliyorum. Yüksek ihtimalle kuşumun bi el travması var. Yani 4 ay geçti hala bana güvenemiyo korkuyo ona bi zarar vereceğimden. Ben ona olan sevgimi sonuna kadar gösteriyorum asla zarar verecek bir şey yapmadım, yapmam da. Ama onu bana güvenmesi için ne yapmam gerek daha fazla gerçekten bilemiyorum. Üzülüyorum çünkü aslında çok cana yakın bir kuş çok neşeli sürekli melodik şekillerde ötüyo bazen aşkım diyo öpücük atıyo hatta bi kaç kez kafesinde tüneğine saçlarını ve yanaklarını sürterken gördüm yani sevdirmek de istiyo gibi ama benim parmağıma bunu asla yaptırmıyo. Yani bi gram değsem anında kafasını geri çekiyo ve elimden uçuyo perdeye. Sonra gel diyorum yine parmağıma geliyo ama yine sevdirmiyo. Bu böyle döngü halinde devam ediyo. Bana güvenmesini nasıl sağlicam ben bu kuşun? Ya da ikinci sahibi olduğum için çok daha mı uzun sürücek? Ya da hiç alışmayacak mı? Biliyorum fazla uzun anlattım ama hiçbir detayı atlamak istemedim. Birisi veya birileri bana yardımcı olursa gerçekten çok minnettar olurum. Şimdiden okuyan ve yardımcı olacak kişilere teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20220521_202125-min.jpg
    IMG_20220521_202125-min.jpg
    505.9 KB · Görüntüleme: 22
Maşallah çok güzel bir kuş 🤗 daha önceki sahibinden dolayı travma yaşamış kuş.siz aynı sekilde davranışlarınıza devam edin. Hatta elinizden yem falan yedirin. Bol bol yanına gidip konuşun. Birazda sabır işi. Ama alışır merak etmeyin yeterki ilgi alakayı kesmeyin 🙂🙏🏻

Maşallah çok güzel bir kuş 🤗 daha önceki sahibinden dolayı travma yaşamış kuş.siz aynı sekilde davranışlarınıza devam edin. Hatta elinizden yem falan yedirin. Bol bol yanına gidip konuşun. Birazda sabır işi. Ama alışır merak etmeyin yeterki ilgi alakayı kesmeyin 🙂🙏🏻
Uzun bir süreç de olsa umarım en sonunda o da bana güvenir ve bağlanır 😊

Merhaba :)
4 ay kısa bir süre zamanla alışacaktır. Bazı kuşlar da kafalarının sevilmesinden pek hoşlanmazlar, bu karakter meselesi. Biz insanlar gibi kuşlarında farklı karakterleri vardır. Parmağınıza gelmesi ve omuzunuza konması sizden korkmadığının katıdır.

Merhaba :)
4 ay kısa bir süre zamanla alışacaktır. Bazı kuşlar da kafalarının sevilmesinden pek hoşlanmazlar, bu karakter meselesi. Biz insanlar gibi kuşlarında farklı karakterleri vardır. Parmağınıza gelmesi ve omuzunuza konması sizden korkmadığının katıdır.
Tabi her kuş aynı değildir haklısınız buna katılıyorum. Ben sadece kendisi de ben çağırmasam bile veya parmağımdayken koymasam bile omzuma gelsin elime gelsin istiyorum. Muhtemelen yanlış düşünüyo olsam da eski kuşumdaki davranışları ve bana bağlılığını asla yanımdan ayrılmamasını hatta benimle birlikte uyumasını ondan da bekliyorum. 😔

Tabi her kuş aynı değildir haklısınız buna katılıyorum. Ben sadece kendisi de ben çağırmasam bile veya parmağımdayken koymasam bile omzuma gelsin elime gelsin istiyorum. Muhtemelen yanlış düşünüyo olsam da eski kuşumdaki davranışları ve bana bağlılığını asla yanımdan ayrılmamasını hatta benimle birlikte uyumasını ondan da bekliyorum. 😔
Ne kadar kuşu size gelmesi için zorlarsanız, o kadar sizden uzaklaşır. Kuşlar fazla sıkıntıya gelemezler. :( Size alışması için önereceğim en iyi yol elinize kuşun ilgilenebileceği bir şeyi ve bir yiyeceği alarak size geldiği zaman onunla paylaşmanız.

Ne kadar kuşu size gelmesi için zorlarsanız, o kadar sizden uzaklaşır. Kuşlar fazla sıkıntıya gelemezler. :( Size alışması için önereceğim en iyi yol elinize kuşun ilgilenebileceği bir şeyi ve bir yiyeceği alarak size geldiği zaman onunla paylaşmanız.
Bugün çok enteresan bi şekilde bana karşı biraz daha yakın. Daha öncesi eğer yakınında değilsem bana gelmezdi ama bugün ona daha uzak duruyo olmama rağmen kendisi çağırmadan geldi. Şu an dizimde uyuyo 🥰

Bugün çok enteresan bi şekilde bana karşı biraz daha yakın. Daha öncesi eğer yakınında değilsem bana gelmezdi ama bugün ona daha uzak duruyo olmama rağmen kendisi çağırmadan geldi. Şu an dizimde uyuyo 🥰
Sizin adınıza sevindim. :) Kendi isteği ile size gelmesi çok iyi , bırakın üzerinize geldiğinde uyusun hiç ellemeyin, uyandığı zaman sizin onu rahatsız etmediğinizi anlayarak sizden zarar gelmeyeceğini öğrenecektir. 👍

Geri