Karadeniz Pet

Parmağını sıkıştırdı

Sher Locked

Yeni Üye
Merhaba,
1 yaş civarı tek beslediğim bir muhabbet kuşum var. Çok hareketli yerinde duramayan bir kuş. Birkaç gün önce dışarıda kafesin üzerinde dolanırken sol ayak parmağını sıkıştırdı can havliyle kurtulmak için çırpınırken farkettim kurtardım. Hemen kafesin içine koydum. ayağını hemen tüylerinin arasına koydu canı yandı belli ki. Sanki o günden beri sol kanadında hafif bir sarkma var. Bi de sol ayağını yanağına götüremiyor tam havada kalıyor.

Uçmasında, yeme içmesinde ve tünekte durmasında bir sorun yok fakat biraz durgunlaştı. sürekli dışarı çıkmak isteyen kafesin içinde kanat çırpan kuş kafesin kapısını açtığımda dışarı çıkmıyor, uçsa bile hemen konuyor uçmak istemiyor sanki.

Ben de birkaç gün salmamaya karar verdim. Sizce ne yapmam lazım bu sorun düzelir mi? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Ekli dosyalar

• P_20170205_141045_p.jpg
    P_20170205_141045_p.jpg
    696.6 KB · Görüntüleme: 33
Geçmiş olsun ayağındaki incinmeden dolayı kanadınıda kullanamıyordur biraz kafeste zaman tanıyın ona ayrıca sevdiği gıdalar neyse onlardan verin

1 hafta oldu hala aynı. Zamanının çoğunu salıncağında kafasını gömüp uyumakla geçiriyor. Eski hareketli hali yok. Eskisi gibi konuşmuyor da. Dışarı çıkmaya can atan kuş kafesin kapısını açınca çıkmıyor güvenemiyor sanırım kendine. Ayağı hala güçsüz. Üzülüyorum bu haline :( Sizce daha zamanı var mı iyileşmesi için?

Geçmiş olsun o zaman bir veterinere götürürseniz iyi olur

Zamanla düzelir ama ilgi gösterip sevgiyle yardımcı olmanız iyi olur.Böyle ev kazaları çok üzücü oluyor dikkatli olmak lazım.Kapıları kapatırken vs dikkat gerekiyor arasına sıkışabilirler mesela. Bu tarz kazalarda ilk müdahalede küçük buz kompresi acıyı azaltabilir.Deriye yapıştırmadan bir beze sararak tabi..Hayvanı da üşütmeden..

Sorun olmaz kısa zamanda toparlar., Siz yinede yem suyunu zorlanmayacağı yerlere koyun bir sürede salmayın.

Zamanla düzelir ama ilgi gösterip sevgiyle yardımcı olmanız iyi olur.Böyle ev kazaları çok üzücü oluyor dikkatli olmak lazım.Kapıları kapatırken vs dikkat gerekiyor arasına sıkışabilirler mesela. Bu tarz kazalarda ilk müdahalede küçük buz kompresi acıyı azaltabilir.Deriye yapıştırmadan bir beze sararak tabi..Hayvanı da üşütmeden..
Kafesten saldığımda çok dikkat ediyorum. Yaklaşık 1 yıldır hiçbir problem olmamıştı ta ki kendi kendine kafesin üzerinde dolaşırken başına iş açana kadar :( allahtan hemen gördüm de müdahale ettim. İlgimizi hiç eksik etmiyoruz. Umarım kısa zamanda eski neşeli haline geri döner. Önerileriniz için teşekkür ederim.

Sorun olmaz kısa zamanda toparlar., Siz yinede yem suyunu zorlanmayacağı yerlere koyun bir sürede salmayın.
Teşekkür ederim yorumunuz için. Hareket etmesinde bir problem yok şükür ki yemine suyuna rahatça ulaşabiliyor. Kafeste atlayıp tellere tırmanabiliyor. Sadece tek kanadında hafif sarkıklık var, tam olarak kaldıramıyor gibi kanadını ve ayağını yanağına götüremiyor. 1 haftadır salmıyorum. İnşallah çabuk toparlar dediğiniz gibi.

Tekrar merhaba arkadaşlar,
2 aydır aynı problem devam ediyor. Veteriner Aminosol vitamin kullanmamı söyledi kemikleri güçlensin diye. Haftada bir Aminovit adlı vitamini kullanıyorum zaten. Kafesinde kalamar kemiği ve kum da var bolca tüketiyor. Bu vitamin düzelmesini sağlayacak mı ben pek inandırıcı bulmadım da.. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Geri