Karadeniz Pet

Sallabaş için sarımsaklı suyu ne oranda vermeliyim?

Mithra

Yeni Üye
Kuşumdaki rahatsızlık salla baş olabilir, bundan dolayı araştırdığımda, bir litre su için 2 yada 3 baş sarımsağı ezip suyu en az 12 saat bekletmem gerekiyormuş, ama bu bilgiye ulaştığım sayfada net olarak anlayamadığım, bütün bir suluğu bu sarımsaklı suyla mı doldurmam gerekiyor yada ne oranda vermeliyim ?
Birde eğer kuşumda sallabaş yoksa, yada yanındakı kuşun hiç bi rahatsızlığı yok, sarımsaklı suyun kuşlarıma bir zararı olurmu? Bilenler yardımcı olursa çok sevinirim

Geçen şöyle yaptım ben doğal antibiyotik olsun, direnci artsın diye bir bardak market suyunun içine bir diş sarımsağı ikiye bölüp 12 saat beklettim sonra suluğa 1 yemek kaşığı ekledim. Üzerine temiz su koydum. Ortalama 5'te 1 oranında olsun diye okumuştum. Çok yoğun kokuyor zaten. Bilinen bir kanatlı hekimine sarımsak kullanımını sorduğumda ezerek ve bu posa seyreltilerek ancak çok büyük papağanlara verilebilir demişti. Muhabbet kuşu gibi küçük türlere kesinlikle tavsiye etmedi. Zehirlenmelere yol açıyormuş. Sallabaş olduğunu düşündüğünüz kuşu her ihtimale karşı ayrı tutun zaten. Yedek kafesiniz yoksa içsede bir sorun olmaz. Sarımsak uygulaması normal şartlarda sadece ayda bir yapılıyor. Sallabaşta ne kadar verildiğine dair bir bilgim yok fakat hastalık varsa da sarımsaklı su tek başına tedavi etmez ancak süreci destekler.

çok da emin değilim rahatsızlığı o mu değilmi, bundan dolayı diğer ilaç tedavilerine gerek varmı onuda bilemiyorum... ama internetten bulduğum bilgi şu şekilde;
doğal tedavi olarak en etkili ilaç sarımsaktır, 1-2 diş sarımsak 1 lt suya karıştırılır, sarımsaklı su bir gün dinlendirildikten sonra düzelmeyi görene dek devamlı içme suyu olarak verilir yazıyor...
burdaki ifadeye göre bütün suluga doldurulması gerekir gibi anlıyorum ama eminde değilim :confused:

sen sarımsaklı suyu ne kadar tutuyorsun kuşun önünde?

12 saat tutuyorum kuşun önünde. Bu uygulama bana mantıklı gelmedi şöyle ki takviyelerin taze yapılıp kuşa sunulması önemli her gün 1 litre sarımsaklı su mu yapacaksınız? Bir kere hazırladınız diyelim standart 100ml sulukla elinizdeki o sarımsaklı suyu 10 gün kullanacaksınız demektir bu. Sarımsak suyun içinde durdukça özünü iyice suya salacak. Kuşun ilk başta sudan aldığı sarımsak miktarıyla 10.günde aldığı miktar aynı olmayacak kaldı ki güçlü bir ürün üst üste doz artarak sarımsak vücuduna girince başka istenmeyecek durumlara sebebiyet verebilir.
Hastalığı konusuna gelirsek sallabaşın spesifik belirtileri var bu yüzden şüphe ediyorsanız hastalık omuriliğe yerleştiğinde çok daha uzun ve yıpratıcı bir tedavi süreci başlayacak. Bazı vakalarda tam olarak iyileşme sağlanamıyor da. Kuşta bu spesifik belirtiye dayanarak birde sinirsel bir durumdan şüphe oluşabilir onuda kendiniz çok güçlü bir b vitaminini 3 gün vererek gözlemleyip elemeye çalışabilirsiniz. Daha ileri bir sinirsel durumsa profesyonel destek gerekir zaten. Boş yere ilaç kullanmak istemiyorsanız vetenere danışmak ya da dışkıyı analize vermek en iyisi. Her seçenekte risk çok fazla.

sarımsağın içinde inülin bulunuyor. inülin bir prebiyotiktir. salmonellanın baskılanması için kullanılıyor kısacası. sarımsak biraz tehlikeli. fayda sağlayacam diye zarar da verebilirsiniz. doz olayını iyi ayarlamalısınız. kuşunuzun videosunu atarsanız bakabiliriz.

tünekte duruken de böyle mi?
çok kısıtlı zaman diliminde, sadece işlerini yapmak için bulundukları odaya giriyorum, ve yanlarında bulunduğum sürede sürekli yaptığı bir hareket değil, ama evet tünektede yaptığını gördüm ve gördüğüm andada baş hareketi bu kadar kuvvetli bi şekilde sağ sol değildi, daha kısa gitti sağa sola

çok kısıtlı zaman diliminde, sadece işlerini yapmak için bulundukları odaya giriyorum, ve yanlarında bulunduğum sürede sürekli yaptığı bir hareket değil, ama evet tünektede yaptığını gördüm ve gördüğüm andada baş hareketi bu kadar kuvvetli bi şekilde sağ sol değildi, daha kısa gitti sağa sola
hocam önce iç parazit ilacı kullanalım. sitraks şurup eczaneden bulabilirseniz alın(Bulması baya zor) bulamazsanız veterinerden nilverm alabilirsiniz. alınca yazın buraya kullanımını yazarım.

Geri