Karadeniz Pet

Sebze-Meyve Verilmesi

İsmail ERDEN

Paylaşımcı Üye
Merhabalar,

Biz yaklaşık 15-20 yıldır muhabbet kuşları besleriz. Önceden hep salatalık, elma, marul verirdik. Aspur verirdik. Yaklaşık 2 sene önce, bir veterinere gittim. Tecrübeli biri olduğunu düşündüğümüz bir veteriner hekim. Meyve-sebze vermeye şiddetle karşı çıktı. Doğada tohum yiyiyorlar sizde tohum verin dedi. Sonra sebze ve meyve vermeyi bıraktık. 1 hafta önce yine çok iyi bir veterinere gittik. Oradaki hekim ise, sebze meyve kesinlikle verin dedi. Hatta, sebze meyve ilk öncelik olsun, sonrasında %50 aspur verilmelidir yazan bir kağıt verdi.

Çok kararsız kaldık. Ne yapmamız gerektiğine karar veremedik. Sizler ne tavsiye edersiniz? Sizler kuşlarınızı nasıl besliyorsunuz?

Şiddetle karşı çıkan veterinerinize bunu izletin doğal ortam tohum dan ibaret değil. Muhabbet kuşları balık dahil ortamındaki çoğu tohum , bitki , sebze balık vs yer..

Hocam bende kararsız kaldım, yanlış birşey yedirmek istemiyorum. Marul, elma, salatalık veriyor musunuz siz?

O "kanatlıdan anlamayan" hekime bir daha gitmeyiniz efenim. Söylemekten sıkıldık biz de.. Kanatlıdan anlayan hekim çok çok az. Bunu şu an daha da rahatlıkla söylüyorum çünkü tecrübe ettim epey. Gerçekten kanatlı alanında uzmanlaşmış yerlere gitmezseniz sıkıntıya düşersiniz. Ha şu "ne yapacağımızı şaşırdık" konusunda iyi yerlere de gitseniz bir çözüm bulamazsınız. :D İkisi de bilgili kliniklerin biri ak diyor, öteki kara.. Ne yazık ki böyle ikilemler hep var ve olacak. Meyve verme konusunda da, destekli sallasaymış en azından. Bir iki belgesel izleyebilirmiş bu kadar boş yapmadan. :D Bazı verilmemesi gereken meyve ve sebzeler dışınıda hepsini çeşitli şekilde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun, şifa olsun..

Sebze meyve vermeyin diyeni geçtim haftada 2-3 gün verin diyeni bile kaale almayın.Bu kuşlar doğaları ve ihtiyaçları geregi her gün meyve-sebze tüketimi yapmak zorundalar.Üyelik günümden beri ısrarla söylüyorum beslenmesi düzenli olan kuşun emin olun vitamine probiyetige vs ihtiyacı kalmıyor.