Karadeniz Pet

Şeker'in şüpheli dışkısı

ozsay

Yeni Üye
Merhaba, 2 gündür mubişlerimin kafesinden koku geliyor. Kokuyu ilk aldığım zaman baktığımda dışkı etrafında ıslaklık ver yeşil renklenme gözledim o yüzden kafesini ayırdım.

Şeker kafesin tepesinden asılmayı seven, yemesi yerinde, hareketli bir kuş; fakat dışkısını (her ne kadar engellemeye çalışsam ve sık temizlik yapsam da) yemeye çalışıyor.

Yem Gold Wings Premium Muhabbet Kuş Yemi (max 3 resim olduğu için link atıyorum) STT 03/2024: Yem resmi linki

Yapıldığı anda dışkı görüntüleri
ilk hali.jpg

20 dk sonraki görüntü (sol üsttekine tüy yapıştı, orta alttakine de salınmak için kafes içinde dört dönerken basmış)
4.jpg

Popo görüntüsü
popo1.jpeg

Ben bu konuyu açarken hala fıldır fıldır dönüyor kafeste. Fikirlerinizi almak ve mümkün olduğunca erken müdahale etmek isterim. Şimdiden teşekkürler :)

Probiyotik entrobac temin ediniz internetten birde yanına multivitamin gervit. Bu ikisini haftada bir hatta bazen ikiye çıkarabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Farklı günlerde uygulayın takviyeleri.

Hemen etki göstermez zamanla diski da düzelir hemde bağışıklığı guclendirir geçmiş olsun tekrardan 🙂

Merhaba, düzenli olarak haftada 1-2 kere dönüşümlü entrobac, gerwit ve bt-amin forte kullanımından sonra bildiriyorum.

Dışkı etrafındaki sıvı miktarı azalmış durumda ve dışkısını yemeye çalışmayı bıraktı, fakat çok hali yok ve sadece aspur yiyor şimdi de. Vilmectin uygulamasından sonra aşırı kaşıntı hali azaldı fakat normale dönmedi, hala kepek ve tüy döküyor. Kusma yok, koku hala var.

Bu dediklerim diğer kuş için de geçerli. Ekstra olarak diğer kuşta zayıflama gözlemledim ama tartma imkanım olmadı. Karnındaki kemiği hissediyorum dokununca.

Neyden şüphelenmeliyim? Şimdiden teşekkürler.

Merhaba siz olabilecek bütün takviyeleri uygulamissiniz. Dış parazit, b vitamini, multivitamin ve probiyotik. Bundan sonrası için tecrübeli arkadaşlara bırakıyorum. Yalnız baska forumlara da bir bakın derim. Burda yeterince pek ilgilenen olmuyor.

en sağdaki dışkıya bakılırsa mantar olabilir diye düşünüyorum. gidebileceğiniz veteriner varsa bir tahlil yaptırın