Karadeniz Pet

orcunycl

Meraklı Üye
Öncelikle herkese merhaba. Konu başlığından da gördüğünüz gibi kuşumun adı Sherlock. Sherlock ile tanışalı 1 hafta oldu. 4-5 yıl önce Şanslı adında bir kuşum vardı fakat biraz eğitim konusunda problem yaşamıştık biraz da büyük almıştım o yüzden anca Şanslı ile el eğitimini gerçekleştirebilmiştik. Sherlock ile başarılı olmayı umuyorum. Şanslı çok agresif bir kuştu ve bir süre sonra eş istemişti aldığım eşi de döverek öldürdü kendisi. Sonradan yemekten sudan kesilince bende bir kuş çiftliğine vermenin onun için en iyisi olduğunu düşündüm. Kendim kuşlara çocukluktan beri çok bağlıyım o yüzden de Şanslı dan sonra bir kuş edinmeye tekrar cesaret edememiştim. Sherlock u teyzem hediye olarak almış bana özellikle eğitebilmem için yavru ve erkek kuş istemiş işin açıkçası da aldığı pet shop sahibi garantili kuş diyerek vermiş :) Neyse olayı dağıtmazsak Sherlock ile yeni tanıştık. Arkadaş olma çabasındayız. Aranızda olmaktan da çok mutluyuz (en azından benim için öyle Sherlock u bilemem :) ) Önceliğim tabiki kuşumun sağlığı ve ondan sonra bana alışıp ufaktan konuşma eğitimi ve ele alışmasıdır. Gerçi konuşmasa da canı sağolsun ben şimdiden çok alıştım ona. Bana gelirsek 25 yaşında Isparta'da matematik bölümü öğrencisiyim. Sizlerin de yardımıyla Sherlock u eğitmek istiyorum. Forumu aktif olarak takip edicem. Sizlerden de önerileri alabilirim. Öncelik olarak kuşumuza forumda tavsiye edilen avivit toz vitamin aldım ve gaga taşı aldım. Şimdilik kuş yemiyle besleniyo ama zaman zaman besin takviyeleri de yapıcam. Kuş kumu koymayı düşünüyorum yemine. Basit bir salıncak ta eğlenceli olabilir diye umuyorum. Yanlış olduğum yerleri uyarırsanız çok sevinirim. Herkese minik arkadaşlarıyla iyi günler dilerim.
IMG_3529.JPG IMG_3551.JPG IMG_3603.JPG IMG_3553.JPG IMG_3547.JPG

Oyuncak koymayın, oyuncak olsa da sadece sizinleyken oynasın, kendi başına değil. Eğitim işi, sabır, sevgi, ilgi ve pekiştireç ile ilgilidir.
Her ne olursa olsun, yapmasını istediğiniz şeyi yapıncaya kadar tekrar edin, yaptığı anda da ödül verin. Eğitim vermek için uzun süreler ayırmalısınız. Kafesinde hapsetmeyin, dışarı çıkmasına izin verin. Korkutmayın, avuçlamayın, sesinizi yükseltmeyin, ani hareketler yapmayın, yaklaşırken sizi gördüğünden emin olun.

Ogrenci oldugum icin sabahtan aksama kadar evde olamiyorum o yuzden salincagi dusunmustum. Eve daha geleli 2 gun oldu sherlock un eve biraz alismasini bekliyorum sonra kafesten cikartiyim diye dusundum. Odul olarak ne vermeliyim sizce? Ona gore odul icin bir sey alicam tabi odul icin aldigim seyi sevicek mi bilmiyorum. Bugun salatalik koydum kafesinin demirlerine sabahtan aksama kadar bir kere bile tirtiklamamis suyu da pek ictigini gormuyorum ama surekli bi yem yeme pesinde

Muhabbet kuşları zaten bütün gün boyunca sadece birkaç damla su içer (doğadakiler değil, kafeste yaşayanlar) yavru olduğu için aspur en ideal ödüldür. İlerleyen zamanlarda, kuşun zevkine göre siz belirlersiniz.

Anladim tamamdir onerileriniz icin cok tesekkur ederim

Oyuncak koymayın, oyuncak olsa da sadece sizinleyken oynasın, kendi başına değil. Eğitim işi, sabır, sevgi, ilgi ve pekiştireç ile ilgilidir.
Her ne olursa olsun, yapmasını istediğiniz şeyi yapıncaya kadar tekrar edin, yaptığı anda da ödül verin. Eğitim vermek için uzun süreler ayırmalısınız. Kafesinde hapsetmeyin, dışarı çıkmasına izin verin. Korkutmayın, avuçlamayın, sesinizi yükseltmeyin, ani hareketler yapmayın, yaklaşırken sizi gördüğünden emin olun.
Üstad oyuncak niye önermiyorsunuz ? Kafeste kapalıyken oyuncak koymadığım zaman sadece uyuyor ama bir kaç oyuncak koyunca onlarla kendi çapında eğlenerek daha mutlu oluyor , kafesin dışıyken de daha mutlu oluyor

Üstad oyuncak niye önermiyorsunuz ? Kafeste kapalıyken oyuncak koymadığım zaman sadece uyuyor ama bir kaç oyuncak koyunca onlarla kendi çapında eğlenerek daha mutlu oluyor , kafesin dışıyken de daha mutlu oluyor
Öncelikle oyuncaklar, kafes içindeki yaşam alanını daraltır ve temizlik konusunda sıkıntılar çıkarabilir. Bu yüzden oyuncakların tamemen sağlıklı malzemelerden seçilmesini ve kısa süreli kullanılmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca her zaman söylerim, tek kuşlar sahibiyle, çift kuşlar ise eşleriyle ilgilenmeli, oyuncaklarla değil. Her iki durumda da oyuncakları sahiplenme ve bağlanma gibi durumlar ortaya çıkıyor. Sahibiyle veya eşiyle çok güçlü bağlar kurmamış olan kuşlar, oyuncaklarla kurdukları bağ yüzünden asıl ilgilenmesi gereken canlılara karşı oyuncak konusunda hırçınlık gösterebiliyor, yavrulamakta ve eğitimde önemli sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu yüzden oyuncakların, özellikle de yeni kuşlarda, yalnızca sahipleriyle beraberken verilmesi ve birlikte oynanmasını öneriyorum

Kuş kumunu ayrı küçük bir yem kabına koy, kum yemin içinde dibe çöküyor. Kuma biraz kuş kömürü ekleyebilirsin. Vitakraftın ve nature planın kuş kömürleri iyidir.

Kuşlar kalsiyumu sindirmek için D vitaminine ihtiyaç duyar ve D vitaminini sentezlemek için güneş ışığındaki ultraviyole-b ışığına ihtiyaç duyar. Uvb ışını camdan geçemez. Kuşunu güneşli günlerde balkona çıkar ve kalsiyum-D vitaminli ek besini eksik etme.

Multivitaminler kuş için çok faydalı ama vitaminler suyun içinde en fazla 6-8 saat durmalı yoksa kuş ishal oluyor. Vitaminli suyu bir gün bekletme.

Pırobiyotikler kuşların hasta olmasını engellemek için en iyi şey.