Karadeniz Pet

Show jumbo tüyde biriken dışkı

met44

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Çek muhabbet kuşu besliyordum ve yavaş yavaş Show jumboya geçiş yapıyorum . Erkek Show jumbo kuşumu gözlemliyordum ve tüylerine yapışmış dışkıları gördüm temizlemek için elime aldım fakat tüylerinin arasında kurumuş 2.3 kat olmuş dışkıları gördüm temizledim bıraktım. Bunun bir zararı olurmu ? Biliyorsunuz Show jumbonun tüyleri çok yoğun bu yüzden dışkı yapışıyor bunun bir zararı olurmu ? Yoksa sık sık kontrol edip temizleyeyimmi ?

Sık sık kontrol et nemli peçete ile temizleyebilirsin eğer kuruyup yapışırsa tüyleri sakın çekme makasla kes

Makat bölgesinin yakın çevresindeki tüyleri çekip uzun kalıp dışkı düşüşünü engelleyen tüyleri makasla traslaya bilirsin. hem bu sorunu kaldırır hemde ilerde çiftleşme sırasında yumurtanın döllenmeme şansını azaltmış olursun, eyer her hangi bir hastalık felan yoksa normaldir bu tür durumlar yoğun tüy yapısına sahip ırk larda

Makat bölgesinin yakın çevresindeki tüyleri çekip uzun kalıp dışkı düşüşünü engelleyen tüyleri makasla traslaya bilirsin. hem bu sorunu kaldırır hemde ilerde çiftleşme sırasında yumurtanın döllenmeme şansını azaltmış olursun, eyer her hangi bir hastalık felan yoksa normaldir bu tür durumlar yoğun tüy yapısına sahip ırk larda

Çok şükür herhangi bir hastalık Yok herşey yolunda, dediğiniz gibi tüyleri makas ile kısaltmak en iyisi.teşekkürler bilgi için.
2 sorum daha olacak, bahsettiğim kuş tünekte hiç kıpırdamadan duruyor yem yiyip geri çıkıyor sürekli sabit yani. Kafeste tek yaşıyor bu hareketsizlik Show jumbolara özgü birşeymi yoksa bir sorun olabilirmi ? Çek yada yerlileri sürekli hareket halinde görünce bu durumu biraz garipsedim o yüzden soruyorum
2. Sorum ise biliyorsunuzki gözleri tüyleri ile kapalı bazen serbest bırakıyorum uçuyor ama bazen kapıya filan çarpıyor bunun için yapılacak birşey varmı ?

show jumbolar cüssesel ağırlıklarından dolayı yerli kuşlar kadar hareketli değildirler fakat bu demek değilki; uçaz, ötmez, hareket etmez vs.. vs..
o yüzden yetiştirirken daha yavruluk zamanından kondisyon yüklemesi yaparız ona göre kaliteli ürünler kullanırız yerli kuşlara bakıldı gibi yem ve su ile bakıp yetiştirildi sürece vitrin süsünden ibaret kalırlar

show jumbolar cüssesel ağırlıklarından dolayı yerli kuşlar kadar hareketli değildirler fakat bu demek değilki; uçaz, ötmez, hareket etmez vs.. vs..
o yüzden yetiştirirken daha yavruluk zamanından kondisyon yüklemesi yaparız ona göre kaliteli ürünler kullanırız yerli kuşlara bakıldı gibi yem ve su ile bakıp yetiştirildi sürece vitrin süsünden ibaret kalırlar

Allah razı olsun yardımlarınız için. Show jumboya yeni geçiş yapıyorum bu tür konularda bilgi edinmem için önereceğiniz bir kaynak yada bilgiler varmı ? Bilmeden birşey yapmak istemem

Geri