Karadeniz Pet

Sizce bu kuşlar eş tutar mı?

Tarık avcı

Yeni Üye
Arkadaşlar ben 1 ay önce erkeğin yanına dişi aldım kafesten dışarı olduğu zaman birbirlerinden ayrılmıyorlar aynı tünekte olurlar lakin dişi baskın aynı yemlikte yada çok yakın olduğu zaman hemen saldırıyor
Ne yapmalıyım
Bide erkek ağzından ses çıkartıyor sürtünme sesi
42757B08-68FB-4188-99FD-6C30C55E0521.jpeg
13B54654-8742-4EE8-9987-94BA17E9C4D4.jpeg
6F21CF98-0F3E-4968-8F32-F9BBE17BEE14.jpeg
C523CCE3-3564-4F79-BFB3-2F7F7290F10F.jpeg

baska kafesin varsa disiyi o kafese al 1 hafta birbirlerini gorebilecek sekilde dursunlar sonra bi 10 gun falan birbirlerini gormesinler sonra bi daha birbirlerini gorebilecekleri sekilde koy kafesini. disinin erkege pas vermesi lazim tellere yapisip onu incelemesi otmesi lazim. suan disi tuyde zaten bu arada hem dinlenmis olur hemde nijer mama vs verip kizistirabilirsin disiyi ayri kafeste. disinin istekli hale geldigini dusundugunde erkegin kafesine atabilirsin. ben denedim oldu belki seninde isine yarar.

Çok fazla nijee vermenizi önermiyorum gördüğüm kadarıyla dişi tüyde gibi, tüy kapsülleri var. Nijer tüyden çıkmasını zorlaştırır.

Yani tüy için ne yapabilirim

aspur ve yulaf ver yeter. yulaf az ver yalnız şişmanlatır. daha dişinin ceresi kahverengi bile değil, iyi bir beslenme tablosu hazırlaman lazım. 2 günde bir yumurta maması hazırla. taze nane ve havuç kızıştırır. kafesinden kalamar kemiği, mineral blok, kuş kumunu eksik etme. temiz olsun kafes fakat hijyen takıntısı yapıp sürekli de kafes temizleme. haftada bir vitamin takviyesi yapabilirsin suya. gerisi onlara kalmış bekleyeceksin.

Bu arada erkek te değişti eskiden erkek sürekli hareketliydi dişi yaklaşmaya çalışırdı dişi kavga edince erkek te ikisi beraber tünekte duruyorlar

Peki ben de bişey sormak istiyorum. Dişi kuşum kızgınlıkta 15 aylık falan erkek aldım bugün ortalama 8 aylıkmış. Dişinin yanında çok küçük kalıyor. Dişi yanına yaklaşıyo ama erkek pek tepki vermiyo. Yeni geldiği için mi alışırlar mı? Ya da erkeğin küçük olması sorun olur mu?
aspur ve yulaf ver yeter. yulaf az ver yalnız şişmanlatır. daha dişinin ceresi kahverengi bile değil, iyi bir beslenme tablosu hazırlaman lazım. 2 günde bir yumurta maması hazırla. taze nane ve havuç kızıştırır. kafesinden kalamar kemiği, mineral blok, kuş kumunu eksik etme. temiz olsun kafes fakat hijyen takıntısı yapıp sürekli de kafes temizleme. haftada bir vitamin takviyesi yapabilirsin suya. gerisi onlara kalmış bekleyeceksin.

Peki ben de bişey sormak istiyorum. Dişi kuşum kızgınlıkta 15 aylık falan erkek aldım bugün ortalama 8 aylıkmış. Dişinin yanında çok küçük kalıyor. Dişi yanına yaklaşıyo ama erkek pek tepki vermiyo. Yeni geldiği için mi alışırlar mı? Ya da erkeğin küçük olması sorun olur mu?
Selam. Öncelikle hayırlı olsun yeni kuşunuz.

Genel olarak erkeğin dişiden cüsse olarak iri olması beklenir ki dişiye baskı kurabilsin. Evet sizin dişi kuşunuz kızgın ama erkeği daha yeni getirmişsiniz. Erkek kuşun önce ortamına alışması ardından da kafesi sahiplenmesi gerekiyor. Bu yüzden eğer kavga etmiyorlarsa bekleyin erkek alışsın ortama. Tabii eğer kavga etmiyorlarsa.

Bu alışma sürecinde siz de bakımını yapabilirsiniz kuşların. Örneğin iç parazit, probiyotik, bira mayası, vitamin ile önce kuşlarınızın sağlıklarını sorunsuz yapın.

Bu arada bahsettiğim ürünler pahalı ürünler olabiliyor. O kadar maddiyatınız yoksa bira mayası olarak youtube'da ayhan otçuoğlu'nu izleyin. Orada kuru maya ile probiyotik takviyesini anlatıyor. Hem olayın mantığını çözersiniz. Maddiyatınız var ise internetten bölünmüş probiyotik ve bira mayası araştırabilirsiniz.

Vitamin konusu da geniş bir konu. Muhtemelen 20-30 tl'lik bir multivitamin var elinizde. İnternette kızıştırmak için selenyumlu e vitamini, tüy dökümleri için b vitamini, a vitamini, k vitamini gibi çok seçenek var. Bir de pahalı multivitaminler var. Eğer bu kadar maddiyatın yoksa 3 günde 1 yumurta maması verebilirsin. Bu mama içinde en küçük boyutta rende ile rendelenmiş havuç, kırmızı pancar, haşlanmış yumurta ve bir sürü seçeneğin olan tahıl, sebze gibi şeyler ekleyebilirsin. Kuşları kızıştıran en standart şey yumurta ve havuç.

Kuşları kızıştırma diye bir şey yok aslında.

Kafesi gölge alanda kalıyorsa üstüne aydınlatma koy. Şerit led takabilirsin. Bu özellikle erkek kuşları uyarır.

Kum, kuş toprağı, kalamar kemiği, mineral blok takviyelerini yap.

Tohum çimlendirmeyi araştır. Genelde buğday vardır hep. Sen maş fasulyesi, bezelye gibi değişik tohumlar da çimlendir mamaya kat veya ayrı ver.

Sularını her gün tazele, kafesin temiz olsun.

Standart yeme bağlı kalma. Çoğu yem protein fakiridir. Örneğin üretimde aspur miktarı yüzde 52.5'tur. standart yemlerde aspur olduğundan bile emin değilim. Aspur, yulaf, nijer, keten, kenevir, mavi haşhaş, susam, çörek otu tohumu , turp tohumu, şalgam otu, havuç tohumu bunları araştır. Mavihaşhaş, kenevir, nijer kızıştırır ama dikkatli kullanılmalı.

Her şeyden önemlisi bu yukardakiler dişi ile erkeğin anlaştığı ama çiftleşmediği durumlar içindir. Anlaşmıyorsa kavgalar çoksa erkeği değiştir uğraşma. En güzeli dişini al petshopa götür. Erkeği kendi seçsin. Güvendiğin bir petshop olmalı yoksa hastalık kapar kuşun.

Videolarda görürsün erkeğin yanına dişiyi atarlar anında çiftleşir. Sende özenirsin heveslenme. Bunların çoğu ya üretici ya da kalabalık kuş grupları bulunan hobici.

Üreticinin vakti yok beklemeye. O yüzden o çok pahalı bira mayası, parazit ilaçları, multivitamin, e vitamini takviyesi, probiyotikler kullanır. Ayrıca üreticinin avantajı elindeki dişi erkekle anlaşamazsa hemen gider salmadan başka kuş getirir. Başarısız denemeleri olsa bile onu videoya çekmez. Ama yine de başarı oranları senden çok daha yüksektir.

İkincisi muhabbet kuşları çok kıskançtır. Üreticinin ortamında yüzlerce belki bebek muhabbet kuşu sesleri veya çiftleşen kuşlar görür kıskanır o da gaza gelir çiftleşir. Senin evdeki kızgın dişi için işin biraz daha kolay ama erkek alışana kadar dişinin kızgınlığı geçebilir.

Yapabileceğin en güzel şey eğer kavga etmiyorlarsaerkek yuvalık olan kafeste kalsın. Dişiyi başka kafese al. Bu sürede onlara yukarda bahsettiğim takviyeleri yap. 15 gün geçsin. Bu süre zarfında yavru muhabbet sesleri dinlettir kuşlara. Kuşlar birbirini görebilir, duyabilir ama birbirlerine temas etmesinler. Erkek de kafesi sahiplenmiş olur bu sürede. 15 gün sonra biraraya getir. Gerisi şans.

Geri