Karadeniz Pet

Son Sistem Mama Tarifi (SERKAN ERKAN)

rica ederim.

Merhabalar,

Ben bu tarife uygun mamayi yapip kuluckada olan kuslara verdim. Afiyetle yediler...
Simdi Cevaplarin hepsini okuyamadigim icin sorma geregi duydum.

Tam olarak ne zaman verilmeli, kac saat tutulmali ve ne siklikta verilmeli.

Mesajlarinizda sabah verip aksam alinda yazmissiniz yada yavrusu varsa aksam üstü haftada iki kez demissiniz ama ben tam emin olmak icin tekrar sordum :)

Iyi forumlar..

Yavrulu kuşlarınıza 1 er gün arayla gün aşırı verebilirsiniz. Yavrulu olmayan çiftlerinize haftada 2 kez yeterli olur. Sabah koyup akşam kafeslerden alın bakteri oluşturmasın..

Çok güzel bir paylaşım ve bilgilendirme olmuş elinize saglik

Breedmax kurutulmuş organik meyve keçiboynuzu tozu ve diyazm nerden bulunabilir yardimci olabilir misiniz lütfen çok güzel bir tarif tesekkurler :)

Benim bildiğim sağlık tohumu kuşlarda kullanılan bildiğimiz kenevirdir arkadaşlar kuşlar bunu çok severler bir üretici abim demişti banada ancak tabikide bunu yetiştirmek yasak

Bu tip mamaları yavru kuslara verebiliyor muyuz?benim kusum 3 aylik ve yemden baska önüne ne koyarsam koyayım ilgi göstermiyor.bir kez yumurta kabuklu yumurta maması verdim kustu.bir kez de havuclu mama verdim onu yiyince de kustu.sadece marul ve semiz otunu hunharca yiyor ve etkilenmiyor.kısacası mamalar kuşuma dokunuyor sanırım.bunu sebebi henuz cok küçük olması mı?kaç aydan sonra mama vermek gerekir?teşekkürler...

Bu tip mamaları yavru kuslara verebiliyor muyuz?benim kusum 3 aylik ve yemden baska önüne ne koyarsam koyayım ilgi göstermiyor.bir kez yumurta kabuklu yumurta maması verdim kustu.bir kez de havuclu mama verdim onu yiyince de kustu.sadece marul ve semiz otunu hunharca yiyor ve etkilenmiyor.kısacası mamalar kuşuma dokunuyor sanırım.bunu sebebi henuz cok küçük olması mı?kaç aydan sonra mama vermek gerekir?teşekkürler...
helen hanım yavrunun gelişimi için özellikle 1-4 aylık evre çok önemli. bu dönemde haftada 2-3 gün daha sonrasında haftada 1-2 gün verebiliriz bi sorun olmaz. kuşunuz tanıdı sevmiyor vs.. olabilir nasıl biz insanlarda yemek ayırt etme huyu olanlar var ise onlardada farklı karakter yapılarına sahip kuşlar olabiliyor içeriğini ona göre düzenleye bilirsiniz

Tesekkur ederim verdiginiz bilgiletr icin.artik deneme yanilma yoluyla ögrenecegiz demek ki :))

YARDIM EDİN KUŞUM BAYILIYOR ! gayet sakin uçuyodu yavaşça yere indi bağırmaya başladı sonra tak sustu ve yere yattı kafasını da dikti ben öldü sandım birkaç dakika sonra yerde yürüyodu çok korktum bayılmış şu an tüy dökmüyo yem yiyo ama kafası arkasında uyumaya başladı böyle uyumazdı ishal yok okulum başladı onunla ilgilenemiyorum evde değilim annem babam çalışıyo yalnız kalıyo ve sürekli uyur haline geçti depresyona mı girdi neden bayıldı önceki hafta kafeste ordan oraya atlar dışarı çıkarınca da içeri girmezdi geleli 1 ay oldu hiç ısırmaz elime gelir iyi anlaşırdık bayılma olayından sonra dışarı salmıyorum 3gün oldu korktum

Merhaba,

Hazır kuru tip mamayı nasıl vermem lazım?
Nemlendirmeden falan bahsediliyor nasıl yapılmalı?
Yardımlarınızı rica ediyorum.

Buda benim tarif. Afiyet olsun :)

2 tatli kaşigi kuru hazir mama (icinde yumurta olmali)
2 tatli kaşigi rendelenmis havuc
1 cay kasigi yulaf
1 cay kasigi nijer tohumu
1 tatli kasigi rendelenmis keciboynuzu
1 cay kasigi bulabilirsen chia tohumu
1 cay kasigi rendelenmis aci sivri biber
1 cay kasigi ince irmik

Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

Arkadaşlar daha öncede birçok kez mama tarifini sizler için burada paylaştım fakat daha detaylı bilgilendirmek için tekrar düzenleme gereğinde olduğumu hissettim.forumumuzdaki tüm arkadaşlarımıza katkısı olacağını düşünerek tek tek malzemeleriyle resimli bir şekilde en basit yoldan mama nasıl hazırlanır sizlere sunmak istedim..Sizler bu yaptığım mamayı tarife tam uygun şekilde hazırladığınız sürece kuşlarınız mutlak suretle tadını aldıktan sonra iştahla yiyecektir..sizin yapmanız gereken 1 2 kez verip yemiyor diye kenara çekilmeyin mama yapmamazlık yapmayın mutlaka 3. kez verdiğinizde o mamayı hertürlü yiyecektir..Eğerki yemiyor ise hatayı kendinizde arayın , yaa lapa lapa olmuştur mama , yada çok kuru olmuştur..Ben bunun önüne geçebilmek için ölçülü bir şekilde resimlerle aşağıda anlattım, vereceğim tarif 3 çift kuş için çok ideal olup kafeste 8 saatten fazla tutmayın , sabah 7 8 gibi verip 4 5 gibi kafeslerinden alın..

Öncelikle bir adet haşlanmış yumurtayı rendenin en küçük yerinde rendeliyoruz,

97p2pv.jpg

Daha sonra orta boy bir havucun yarısını yine rendenin en küçük yerinde rendeliyoruz..

10ht3tl.jpg

65tzbb.jpg

Şimdi sıra geldi kuru mamayı eklemeye , kuru mama dediğim benim daha önceden hazırlayıp bozulmadan dolapta saklanabilecek toz malzedir..Bunun içerisinde ne var onuda sizlerle paylaşacağım fakat ben çok kapsamlı ve extra bol malzeme ekliyorum..Bu tarifim klasik herkezin evinde bulunan malzemelerle yapacağı bir mama tarifi olacağı için siz 1 çay kaşığı pirinç unu 1 çay kaşığı irmik 3 adet ballı muzlu bebek bisküvisi ve çok az tarçın.bisküvileri un haline getirin..Eğerki çiftleriniz için hazırlıyorsanız bu mamayı extra olarak nijer ekleyebilirsiniz..Nijeri aktarlardan bulabilirsiniz..

Daha detaylı olarak Kuru Mama İçeriği istiyorsanız ;

Örnek vermek gerekirse 1 KG mama hazırlayacaksınız , bunun için en az 4 paket ballı bebek bisküvisi , kurutulmuş organik meyve karışımı (100 gr.robotta un haline getirene kadar çekin), breedmax (1 yemek kaşığı) , diazym256 (1 yemek kaşığı ), k.boynuzu tozu (1 yemek kaşığı) , tarçın , az ceviz ve fındık koyabilirsin.(fazla koymayın kuşlarınız yağlanır). Kış aylarında nijer ekleyebilirsiniz.(50 gr) . Ben extra olarak sağlık tohumu ekliyorum.Bulabilirseniz özel bir karışımdır ve içerisinde birçok sağlıklı tohumlar mevcut.

Daha da detaylı yapacağım ben derseniz , tohumlanmak üzere satılan malzemeler var , içerisinde yine aynı şekilde çok faydalı tohumlar mevcut , onları 3 gün günde 3 kez suyunu yenilemek üzere yıkayarak çimlendiriyorum ve yukarıda uyguladığım kuru mama ile karıştırıp üzerine direk yumurta mamasını da ekleyerek BOMBA MAMA hazırlıyorum . Bunu da yaparsanız mutlu sona ulaşmamanız imkansız denecek kadar azdır :) Allah a şükür şuan ortalama 6 çiftim var 6 sı da yavrulu ve yumurtalı. Bunun sebebi tabikide hijyenik ortam ve düzenli - doğru beslenme ile alakalı.

seubnk.jpg

Şimdide bu karışımın hepsini karıştırarak kuşlarınıza servis edebilir..Tüm kuşlarınıza afiyet olsun..

dyru6g.jpg

Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir.Daha detaylı anlatmamı isteyen abilerim kardeşlerim var ise herzaman yardımcı olabilirim :)

Saygılarımla..
Merhaba Hocam Emeğinize sağlık,fotoğraflar gözükmüyor tekrar yükleyebilir misiniz ?

Çimlendirilmiş Maş fasulyesi ve suyu sıkılmış havuç ufak bir öğün diyelim :)

Ekli dosyalar

• 20191223_131808.jpg
    20191223_131808.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 18
  • 20191223_132055.jpg
    20191223_132055.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 17
Geri