Karadeniz Pet

Sultan Papağanı Eş Tutma

nognas

Yeni Üye
Merhaba,

2 tane sultan papağanı besliyorum. Dişi kuşum yeme düşmüş yavruluğundan beri benimle birlikte yaşıyor. Dişi kuşum sürekli benimle birlikte yaşadı. 1.5 yaş civarına geldi şuan. Geçenlerde ilk defa kur yaptığını fark ettim. Hemen yanına aynı yaşlarda bir erkek kuş sahiplendim. Kafesime bir yuvalık taktım. 1.5 haftadır filan aynı kafeste yaşıyorlar. Şiddetli bir kavgalarını görmedim lakin arada bir birbirlerini tünekte itekliyorlar. Erkek kuşum dişiyi çoktan sahiplendi bile. Elimle dişi kuşu almak istediğimde bana saldırıyor. Dişi nereye giderse erkek arkasından gidiyor. Erkek kuşum yuvalığa girip içeriden dişi kuşuma ötüyor. Lakin benim dişi kuş erkeğe hiç de pas vermiyor. Erkek yanına yanaştığında onu ittiriyor ve kafeste genelde ondan uzak duruyor. Ama arada bir yuvalığı merak edip gidip kapısından içeriye doğru bakıyor.

Sizlere sorum şu olucak. Kuşlarıma sürekli mama vermeye çalışıyorum lakin kabı aynı koyduğum gibi geri alıyorum, yemiyorlar. Dişi kuşum erkeğe göre zayıf kalıyor. Erkek daha iri ve yapılı duruyor dişinin yanında. Dişi kuşum için üreme sıkıntı olur mu acaba ? Güçsüz kalmasından korkuyorum. Belki de bu yüzden erkeğe pas vemiyordur. Ama bir türlü mama yemiyor. Özenerek hazırladığım mamanın yüzüne dahi bakmıyorlar. Dişi kuşum genelde kafesin en köşesine geçerek kabararak öylece oturuyor ama beni gördü mü hemen hareketlenip bana gelmeye çalışıyor. Sorum sizlere şu olucak, dişi kuşum erkekle eş tutması için nasıl bir yol izlemeliyim. Erkek şuan gayet kıvamda ve çiftleşmek isityor. Bir de kuşlarıma mamaya nasl alıştırırım ? Mamaya alışmazlarsa sağlıklı bir eş olmaları için nasıl vitamin takviyesi yapabilirim ?

Konuyu biraz uzattım ama konu hakkında detaylı bilgi aktarmak istedim. Yardımcı olursanız çok minnettar olurum. Şimdiden teşekkürler

Merhaba, öncelikle evcil bir kuştan yavru almak kolay değildir. Eğer yavru almak istiyorsanız kafeste dikkat dağıtacak tüm ekipmanları (Oyuncak, ayna vs.) çıkarın ve sadece üreme için gerekli olacak materyalleri bırakın. Kuşları elinize alıp ilgilendiğinizde birbirlerine ilgi göstermeleri azalacaktır. Elinize almayın, mümkünse bir süre sessiz bir odada başbaşa bırakın hayvanları. Bu süreçte evcil dişi kuşunuz strese girebilir, vitamin takviyeleri ile destekleyin, güçsüz kalmasın hayvancağız. Her gün mama hazırlamaya devam edin alışacaklardır. Ben mamaya alıştırmak için yemliğin üstüne biraz bırakıyorum, tadına bakıp daha sonra yavaş yavaş yemeye başlıyorlar. Ayrıca anladığım kadarıyla dişinin 1.5 yıldır içinde olduğu kafese erkeği atmışsınız, bu durumda kafeste dişi baskın hissettiğinden erkekle çift olmayabilir. Dişiyi ayırın ve yuvalıklı kafeste erkeği bırakın, 15 gün birbirlerini görecek bir yerde dursunlar. Daha sonra tekrar birleştirin. Umarım en kısa zamanda sağlıklı yavrular alırsınız. 👋

Mamaya yem serpiştirerek alıstırabilirsiniz yada sevdiği tohumlar varsa öyle deneyebilirsiniz

Merhaba, öncelikle evcil bir kuştan yavru almak kolay değildir. Eğer yavru almak istiyorsanız kafeste dikkat dağıtacak tüm ekipmanları (Oyuncak, ayna vs.) çıkarın ve sadece üreme için gerekli olacak materyalleri bırakın. Kuşları elinize alıp ilgilendiğinizde birbirlerine ilgi göstermeleri azalacaktır. Elinize almayın, mümkünse bir süre sessiz bir odada başbaşa bırakın hayvanları. Bu süreçte evcil dişi kuşunuz strese girebilir, vitamin takviyeleri ile destekleyin, güçsüz kalmasın hayvancağız. Her gün mama hazırlamaya devam edin alışacaklardır. Ben mamaya alıştırmak için yemliğin üstüne biraz bırakıyorum, tadına bakıp daha sonra yavaş yavaş yemeye başlıyorlar. Ayrıca anladığım kadarıyla dişinin 1.5 yıldır içinde olduğu kafese erkeği atmışsınız, bu durumda kafeste dişi baskın hissettiğinden erkekle çift olmayabilir. Dişiyi ayırın ve yuvalıklı kafeste erkeği bırakın, 15 gün birbirlerini görecek bir yerde dursunlar. Daha sonra tekrar birleştirin. Umarım en kısa zamanda sağlıklı yavrular alırsınız. 👋
Evet hocam dediğiniz gibi dişinin 1.5 yıldır içinde olduğu kafese koymuştum erkeği. Ayrıca yine dediğiniz gibi dişi biraz streste gibi geliyor bana yani beni görünce hareketliliği var ama bir oda da tek duruyorlar ve ben yokken hiç sesleri gelmiyor. Baktığımda dişi genelde kabarmış oturuyor oluyor. @CazadoR1717 hocam dediğinizi uygulayacağım, cevabınız için çok teşekkürler.

Lütfen benim avatarımı kullanmayı bıraka bilir misiniz ? Avatar bir kişinin imzası gibidir ve kişiye özeldir. Sitede de göreceğiniz gibi herkesin farklı bir avatarı vardır.

Melih hocam mamayı vermeden önce yemleri önlerinden alın aç kalsınlar biraz ondan sonra mamayı yiyebilirler belki.

Lütfen benim avatarımı kullanmayı bıraka bilir misiniz ? Avatar bir kişinin imzası gibidir ve kişiye özeldir. Sitede de göreceğiniz gibi herkesin farklı bir avatarı vardır.
Hocam inanın sizin avatarınız olduğunun bile farkında değilim :) daha dün üye oldum kusura bakmayın.
Melih hocam mamayı vermeden önce yemleri önlerinden alın aç kalsınlar biraz ondan sonra mamayı yiyebilirler belki.
Cevabınız için teşekkürler hocam lakin bunu denedim pek de bir faydası olmadı. Mamayı hiç ellemediler ve mamayı alıp yemliği koyduğumda direkt yeme saldırdılar.
Hocam dediğiniz gibi şuan dişi kuşumu ayrı bir kafese aldım. Erkeği yuvalıklı olan kafeste bıraktım. Birbirlerini görecekleri bir konumda duruyorlar. Umarım faydası olur.

@Melih.S59 @Callejon @CazadoR1717 @furkangunsoy Hocalarım sizlere bir gelişmeden haber vermek istedim. Öyle sevinçlendim ki sizlerle paylaşmadan duramadım. Dişi kuşum bugün ilk defa mama yemeye başladı ve azar azar da olsa mama yiyor. İlk öncelikle dediğiniz gibi yapıp yemliklerini önlerinden aldım. Kısa bir süre aç kaldıktan sonra karşısına oturup kırmızı havucu yedim ve ona da uzattım. Tabii durmadan gelip tadına baktı. Daha sonra aynısını haşlanmış yumurtanın beyazıyla yaptım ve onunda tadına baktı. Şimdi ise kırmızı havuç ve haşlanmış yumurta karışımlı mamayı kafese koydum ve ilk defa azar azar yemeye başladı. İnşallah böylelikle kuşlarım mamaya alışmaya devam edicek. Sizlere çok minnettarım sağ olun. Çiftlerim hakkındaki güncel gelişmeleri buradan sizlerle paylaşmaya devam edeceğim :) Dişi kuşumun fotoğrafını da buraya ekliyorum :)
WhatsApp Image 2022-01-31 at 23.46.47 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-01-31 at 23.46.47.jpeg

@Melih.S59 @Callejon @CazadoR1717 @furkangunsoy Hocalarım sizlere bir gelişmeden haber vermek istedim. Öyle sevinçlendim ki sizlerle paylaşmadan duramadım. Dişi kuşum bugün ilk defa mama yemeye başladı ve azar azar da olsa mama yiyor. İlk öncelikle dediğiniz gibi yapıp yemliklerini önlerinden aldım. Kısa bir süre aç kaldıktan sonra karşısına oturup kırmızı havucu yedim ve ona da uzattım. Tabii durmadan gelip tadına baktı. Daha sonra aynısını haşlanmış yumurtanın beyazıyla yaptım ve onunda tadına baktı. Şimdi ise kırmızı havuç ve haşlanmış yumurta karışımlı mamayı kafese koydum ve ilk defa azar azar yemeye başladı. İnşallah böylelikle kuşlarım mamaya alışmaya devam edicek. Sizlere çok minnettarım sağ olun. Çiftlerim hakkındaki güncel gelişmeleri buradan sizlerle paylaşmaya devam edeceğim :) Dişi kuşumun fotoğrafını da buraya ekliyorum :)
Ekli dosyayı görüntüle 61049 Ekli dosyayı görüntüle 61050
Maşallah 🧿 😊

Bende kuşunuzun mama yemesine sevindim. Zamanla alışarak düzenli tüketecektir. :)

Sultan papağanlarının eş tutmaları biraz zaman alıyor. İyi anlaşmaları güzel bir gelişme fakat eş olmaları için zaman gerekli. Sultan papağanları 6 aylık olduklarında ergenliğe ulaşıyorlar. Erkek kuşlar 6 aylık çiftleşmeye hazır olurken , dişiler büyük bir çoğunlukla 1 yaşına gelmeden çiftleşmeye yanaşmıyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 61049 Ekli dosyayı görüntüle 61050
Maşallah güzelliğe. Bu çok güzel bir gelişme 👍😄