Karadeniz Pet

Tatilde kuşumu babaannemde bırakıcam!

mavisdeniz

Yeni Üye
Malum 9 gün bayram tatili olunca çoğu aile tatil planları yapıyor bizde bayramda 5 günlük bir tatile çıkıcaz ve 1 ay önce yavru aldığım muhabbet kuşumu götüremiyorum. Ele alışık öpücük atıyor ve konuşmak üzere bol bol ötüp antreman yapıyor. Vede ben tatildeyken babaannemde kalacak. Babaannem kuş konusunda deneyimli fakat biraz titiz ve kuşumu 5 gün kafesten çıkartırmı bilmiyorum . Ben şimdi kuşumu bıraksam bana küsermi özlermi agrasif olup korkarmı yabancı ortamdan dolayı acaba çok korkuyorum Onu bırakmak istemiyorum ama tatile götürmekte çok mantıksız hem arabada rahat yer yok hem zaten orası çok sıcak hava değişimi olur hemde zaten eve girmiycez bile sadece gece evde olucaz acaba napsam bana akıl verin arkadaşlar nooluur.

Akıllı yemlik ve büyük suluk varsa, yemini suyunu ayarlayıp evde bırakın, kimseye emanet etmeyin. Sadece anahtar teslim edebileceğiniz birisi varsa, iki günde bir suyunu değiştirmesini isteyin. Yoksa döndüğünüzde çok farklı bir hayvanla karşılaşabilirsiniz

Akıllı yemlik ve büyük suluk varsa, yemini suyunu ayarlayıp evde bırakın, kimseye emanet etmeyin. Sadece anahtar teslim edebileceğiniz birisi varsa, iki günde bir suyunu değiştirmesini isteyin. Yoksa döndüğünüzde çok farklı bir hayvanla karşılaşabilirsiniz
Katılıyorum.

Bende o akıllı yemlik ve suluklardan yok ve perdeye fslan tırnağı takılırsa kurtulamaz diye korkarım yanıtınız için teşekkürler fakat evde bırakamam gibi

4664263876826858652

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ben de konu sahibi gibi tatile gidiyorum. Döndüğünüz de çok farklı bir kuşla karşılaşırsınız ne demek ? Biraz açar mısınız ?

Ben de konu sahibi gibi tatile gidiyorum. Döndüğünüz de çok farklı bir kuşla karşılaşırsınız ne demek ? Biraz açar mısınız ?
Forumda çok sık sorulan sorulardan ikisidir bu:
1. Tatile çıkıyorum, kuşumu ne yapayım?
2. Tatile çıkarken kuşumu çok güvendiğim birisine bıraktım, döndüğümde ısırıyor/agresif davraniyor vs. ne yapmalıyım

1. soruya ya evde tek başına bırakın ya da yanınızda götürün deriz.
2. soruya ise her şey olmuş olabilir cevabını veririz.
Hiç kimse kuşa sahibi gibi davranmaz. Sıcak olur, soğuk olur, gurultu olur, çocuk gelir, misafir gelir, parmağını kafese sokar, evde kavga çıkar, vb bir çok şey gerçekleşirken sahibinin evde olması ile olmaması arasında çok büyük fark vardır.
5 - 10 tl verilerek alınacak bir akıllı yemlik, kuşun bir haftalık ihtiyacının yaklaşık 2 katını alır. Başkasına verip kimseyi (hem kendinizi, hem kuşunuzu, hem de vereceğiniz kişiyi) sıkıntıya sokmaya gerek yok.

Forumda çok sık sorulan sorulardan ikisidir bu:
1. Tatile çıkıyorum, kuşumu ne yapayım?
2. Tatile çıkarken kuşumu çok güvendiğim birisine bıraktım, döndüğümde ısırıyor/agresif davraniyor vs. ne yapmalıyım

1. soruya ya evde tek başına bırakın ya da yanınızda götürün deriz.
2. soruya ise her şey olmuş olabilir cevabını veririz.
Hiç kimse kuşa sahibi gibi davranmaz. Sıcak olur, soğuk olur, gurultu olur, çocuk gelir, misafir gelir, parmağını kafese sokar, evde kavga çıkar, vb bir çok şey gerçekleşirken sahibinin evde olması ile olmaması arasında çok büyük fark vardır.
5 - 10 tl verilerek alınacak bir akıllı yemlik, kuşun bir haftalık ihtiyacının yaklaşık 2 katını alır. Başkasına verip kimseyi (hem kendinizi, hem kuşunuzu, hem de vereceğiniz kişiyi) sıkıntıya sokmaya gerek yok.
Ilk önce yorumunuz için teşekkürler siz kimse kuşa sahibi gibi davranmaz diyince duygulandım aslında çünkü bütün günüm çıtır kuşumla geçiyor ve evdekiler dahil benden başka kimsenin elinde kafasında vesaire durmayı sevmiyor uğraşarak alsalar bile kaçıp bana geliyor bende size teşekkür ederek evde bırakmayı tercih ettim şuanda evde kalabileceğini düşündüm fakat kafeste durmayı çıtır hiç sevmiyor ve ses olmasını çok seviyor ses varken ötüyor kuşum acaba biz yokken sessizlikten sıkılıp bunalırmı yada kafeste durmaktan sıkılıp minik deliklerden kaçmaya çalışırken kendine zarar verebilirmi yanlız bırakınca aklım hep onda olacak gözüm arkada kalacak tatilin tadı çıkmayacak onu bırakmak istemiyorum off

Ilk önce yorumunuz için teşekkürler siz kimse kuşa sahibi gibi davranmaz diyince duygulandım aslında çünkü bütün günüm çıtır kuşumla geçiyor ve evdekiler dahil benden başka kimsenin elinde kafasında vesaire durmayı sevmiyor uğraşarak alsalar bile kaçıp bana geliyor bende size teşekkür ederek evde bırakmayı tercih ettim şuanda evde kalabileceğini düşündüm fakat kafeste durmayı çıtır hiç sevmiyor ve ses olmasını çok seviyor ses varken ötüyor kuşum acaba biz yokken sessizlikten sıkılıp bunalırmı yada kafeste durmaktan sıkılıp minik deliklerden kaçmaya çalışırken kendine zarar verebilirmi yanlız bırakınca aklım hep onda olacak gözüm arkada kalacak tatilin tadı çıkmayacak onu bırakmak istemiyorum off
oyuncak al gitmeden onla oynasın

Arabada bir yer bulun bir gecelik bir yere gitsem bile milkayı alıyorum zaten arabada salıyorum nasıl yolculuk yaptığını bile anlamıyor

Arabada bir yer bulun bir gecelik bir yere gitsem bile milkayı alıyorum zaten arabada salıyorum nasıl yolculuk yaptığını bile anlamıyor
Arabada küçük kardeşimle beraber 5 kişi olucaz ve klima vesaire açık olur araba sıcak olacağı için ve korkar diye ona cesaret edemedim birde oraya götürsem bile orada hava acayip sıcak ve evde klima falan var hava değişiminden hasta falan olur diye korktum

Eğer yanınızda götüremüyorsanız en doğrusu güvenilebilecek birisine evin anahtarını emanet edip arada bakmasını istemek.
Benim kuşlar da bu sıralar yaklaşık 3 hafta evde yalnız kalacaklar ancak günlük kontrol edebilecek yakınlarımız var şükür. Eğer evde bırakacaksanız kafesin kapısını açmayın, içerde kalsın

Bu söyleyeceğim yöntem zor gelir mi size bilemiyorum ama; Spotify üyeliğiniz ve bilgisayar varsa bilgisayarı açık bırakın (şarjda takılı tabi) internet bağlantısı olduğu müddetçe spotify kurulu cihazlardan dinlenecek müziği kontrol edebilirsiniz ben örneğin sabah müzik açıp gidiyorum iş yerindeki bilgisayardan ve ya telefonumdan dinlediği müziği sesini vs ayarlıyorum, durdurup oynayabiliyorum. Bütün gün müzik dinliyor, arada kapatıp kendim dinliyorum öyle dönüşümlü gidiyor. Tabi evdeki çalarken siz dinleyemezsiniz yada tam tersi. Gece kapatmak lazım vs. Tabi internet gider elektrik kesilir birşey olur o riskleri de düşünün.

3 tane yemliğe yem koyup 2 tane suluğu doldurup 7 günlük tatile çıkmayı planlıyorum. Evde bıraksam dayanabilirler mi ?

Tatilden döndüm , editlemek istedim. 1 hafta evde yoktum. 1 hafta boyuna Kuşlarım evde yalnız kaldı. Gitmeden önce 4 tane yemliği ağzına kadar doldurdum , suluğu da ağzına kadar doldurdum ve ikisinide öpüp evden ayrılmıştım. Geldiğim de biraz zayıf gördüm dişi kuşumu ama herhangi bir sağlık problemi yoktu. Koyduğum 4 tane yemliğin sadece 3 tanesini kullanmışlar , sadece suları bitmişti o kadar.

Kısaca ben bir sorun yaşamadım , evde bırakmaktan başka çareleri olmayanlar benim gibi yapabilir.

Geri