Karadeniz Pet

Topallama - Aksama, Ayak Bacak ve Problemleri

selen canaydın bedel

Onursal Üye
Topallama genellikle bir ya da iki bacağın tümüyle veya kısmen kullanılamaması şeklinde görülür.

Nedenleri:

* Tırnakların aşırı uzaması: Tırnakların; çok uzuması durumunda, parmağın ilk boğumunun yükselterek yüzeye tutunmayı engellemesi ya da yana doğru kıvrılmaları nedeniyle tutunamayı zorlaştırması nedenleriyle topallama belirebilir. Tırnaklar kısaltılmalı ya da aşındırıcı tüneklerle (genelde ağaç tünek, zımparalılar sağlıklı değildir) problem çözülmeye çalışılmalıdır.

* Artrit: Genellikle yaşlı veya uygun olmayan tüneklerde yaşayan kuşlarda görülür.

* Stafilokok Enfeksiyonları

* Ayak Enfeksiyonu: Ayaktaki bir iltihaplanma topallamaya neden olabilir. Ayak muhtemelen şişmiş ve sıcak olacaktır. Antibiyotikli dıştan sürülen merhem tedavi için uygundur.

* Kırık / yaralı ayak ve bacaklar

* Bacak ve tırnak çıkıkları

* Beslenme yetersizliği (dengesiz beslenme)

* Tümörler (Çoğunlukla böbrek tümörleri bacaklardaki sinirlere ve kan damarlarına baskı yapar.)

* Kafa veya belkemiği yaralanmaları: Bacaklara sinir mesajlarının gönderilmesini engeller.

Çok güzel yazılar paylaştınız. Hepsi yararlı kaynaklar. Siz yazdıysanız bir şey diyemem ama yazmadıysanız keşke kaynak gösterseydiniz. Normal bir üye yapsa pek sorun olmaz ama yönetici olarak kaynak göstermemek, bu sitede var olan özgün kaynakların başka sitelere geçmesini meşrulaştırıyor bence. Kaynak göstermek hem örnek teşkil eder hem diğer sitelere karşı etik değerimiz artar. Ayrıca yazılar çok işe yarayacak ona ayrı bir teşekkür ederim.

hocam ben kızımın tırnaklarını keserken kanattıydım yanlışlıkla bir daha ayağını güzel kullanamadı iyileşir mi ki zamanla acaba

Son düzenleme:
merhabalar,bizim muhabbet kuşumuz 9 yaşında.ayaklarında problem var.problem de şu şekilde, normalde bir ayağın arkada durması gerekiyorken önde duruyor bu da onun rahat duramamasına sebep oluyor . tüneğinde daha az sorun yaşıyor normal bir şekilde ayırabiliyor ..bazı sitelerde şişlik varsa viks sürün demişler ama nasıl anlaşılır bilmiyorum.bir de ben onun hiç tırnağını kesmedin ondan da olabilir mi? fikirlerinizi belirtirseniz memnun olurum.

değerli bilgiler için çok teşekkürler.

Bütün siteyi tek tek inceldim ama iki gun gün önce aldığım kuşuma benzer bişey bulamadım 2 ayağını birden geceye kadar bi yukarı bi aşağı oynatıyor bunu sürekli yapıyor anlamadım dan dolayı endişe duyuyorum. Yemesinde içmesin de problem yok arada otuyo aynasıyla oynuyoynuyo ama ayakları sürekli ole

merhaba. muahbbet kuşumuz halıda oynarken oğlum eline almak istemiş sanırım ayağı halının tüylerine takıldı ve simdi ayağının birine basamıyor. yardımcı olabilicek birisi varmı acaba ?

Ekli dosyalar

• 20170408_185856.jpg
    20170408_185856.jpg
    628.2 KB · Görüntüleme: 458
  • 20170408_185918.jpg
    20170408_185918.jpg
    583.8 KB · Görüntüleme: 482
Meraba benim 5 aylik muhabbet kusum var ayaklarindan biri daha şiş ve mor sizce ne yapmaliyim
20170513_114535.jpg
20170505_200233.jpg

kuşlarım topallarsa ne yapacağımı öğrendim :) teşekkürler

Topallama genellikle bir ya da iki bacağın tümüyle veya kısmen kullanılam

Nedenleri:

* Tırnakların aşırı uzaması: Tırnakların; çok uzuması durumunda, parmağın ilk boğumunun yükselterek yüzeye tutunmayı engellemesi ya da yana doğru kıvrılmaları nedeniyle tutunamayı zorlaştırması nedenleriyle topallama belirebilir. Tırnaklar kısaltılmalı ya da aşındırıcı tüneklerle (genelde ağaç tünek, zımparalılar sağlıklı değildir) problem çözülmeye çalışılmalıdır.

* Artrit: Genellikle yaşlı veya uygun olmayan tüneklerde yaşayan kuşlarda görülür.

* Stafilokok Enfeksiyonları

* Ayak Enfeksiyonu: Ayaktaki bir iltihaplanma topallamaya neden olabilir. Ayak muhtemelen şişmiş ve sıcak olacaktır. Antibiyotikli dıştan sürülen merhem tedavi için uygundur.

* Kırık / yaralı ayak ve bacaklar

* Bacak ve tırnak çıkıkları

* Beslenme yetersizliği (dengesiz beslenme)

* Tümörler (Çoğunlukla böbrek tümörleri bacaklardaki sinirlere ve kan damarlarına baskı yapar.)

* Kafa veya belkemiği yaralanmaları: Bacaklara sinir mesajlarının gönderilmesini engeller.

Merhaba benim kuşun ayağına basmış annem yanlışlıkla ve bir ayağı havada duruyor dün oldu bu bugün biraz biraz yere indiriyor ama geri kaldırıyor ağrıdigi için veterinere ve pet shopi götürdüm kırılmasını incimis olduğunu söyledi 4 5 güne geçer dediler ama ben hala korkuyorum bide bizim Kendi kullandığımız ağrı kesici Krem sürün dedi veteriner guvenemedim pek biraz Bilgi verirseniz sevinirim

Muhabbet kuşum 2 aylık erkek, bir buçuk hafta oldu alalı. İkinci gün topallağını fark ettik, sol ayağına basamıyordu ve ishal olmuştu. Veterinere getirdim bir şeyi yok dedi, ishal için ilaç verdi suyuna. Kullandım ne ayağı geçti ne ishali. İnternetten okuyup krem aldım. Bu arada tüneklerini çıkarmıştım. Yedinci gün ayağını incelerken eklem bölgesinin Morarık ve şişmiş olduğunu fark ettim, Hemen veterinere götürdüm yeniden. Kırık yok, eklem iltihabı dedi ve suyu için antibiyotik verdi. Bir kuşçuya danıştım o da sürmem için krem önedi antibiyotik. Dokuzuncu güne gelince kuşumun iyice zayıfladığını fark ettim. Yemini eskisi gibi yemiyordu ve gagasını kullanarak hareket ediyordu. Göğüs kafesinin kemiği elime geliyordu ve gözüküyordu. Bu forumda okuduğum eski bir yazıdan kuruluk olduğunu anladım, o gün inip mikostatin antifungal damla aldım.Antibiyotiği kestim, Kullanmaya başladım, iştahı yerine geldi çok şükür. Ama şimdi de sağ ayağına basmamaya çalıştığını fark ettim Ve hala sol ayağı iyileşmemiş olmasına rağmen bu. Açıkcası ne yapacağımı şaşırdım, B vitamini eksikliği yapıyor ayaklarda tutmama diye okudum, suyuna B vitamini ekliyorum. Aldığımdan beri her gün iki defa suluğunu temizleyip suyunu değiştiriyorum. Kafesini temizliyorum, yemeni taze vermeye çalışıyorum. Daha ne yapabilirim? Niçin böyle oldu anlayamadım, şehrimdeki veterinerlere güvenim de azaldı. Israr etmesem bakıp anlamıyorlar bile... :(

merhaba Büşra öncelikle çok geçmiş olsun.
antibiyotik vermekle iyi etmemişsin. Açıkçası ben veterinerlere maalesef güvenemiyorum artık , muhabbet kuşu hakkında bilgileri neredeyse yok gibi. Sırf para almak için ilaç veriyorlar. Ve ilaçların faydasından çok zararı var özellikle antibiyotik. (Araştırmalarıma dayanarak söylüyorum forumlardaki insanlar veterinerden daha çok bilgiye sahip.)

daha önce benzeri durumu araştırmıştım. Bu sitede şöyle bir öneri görmüştüm faydalı bulmuştum inşallah sana da yardımı olur :

Bir çoğumuz kuşlarını evinde besliyor ve salıyor kuşları fakat bazen küçük hatalar oluyor ve kuşlarımızın ayakları incinebiliyor ve hatta kırılabiliyor öncelikle herkes gibi elinizdeyse veterinere gitmelisiniz elinizde değil ise gidebileceğiniz güne kadar ilk yardım amaçlı tedavi etmelisiniz

ayak kanat vs yaralanmalarda muhabbet kuşları sakatlanan organlarını kullanmayarak kendi kendilerini tedavi etmeye çalışırlar.bunu bilin bilgi olsun :)

Mesela ayağı incinen bir muhabbet kuşu günün çoğunu tek ayak üzerinde geçirir ve incinen ayağını karnına doğru çeker.

İncinmeye Tanı Koyun

Öncelikle kuşu elinize alın ve incinen ayağını oynatın yavaş yavaş oynatın kuş bağırmıyor ise büyük ihtimalle incinmiştir ve aşağıda saydığım malzemeleri temin edin.

Malzemeler:
terramycin krem yada avipom merhem
sargı için ince bez (pamuk da olur)
kağıt bant
pamuk veya pamuklu kulak çubuğu

pamuk veya pamuklu kulak çubuğunu alın ve terramycin krem sürün kuşun ayağını hareket ettiremeyeceği şekilde tutun ve her yerine terramycini sürün ve bezi sarın fazla sıkı olmasın ve kağıt bant ile bantlayın ilk yardım bitti.

Kafes Düzenini Değiştirin

Küçük kafes veya tek kalacağı bir kafesin tüneklerini çıkarın kafesin tabanına yem ve su koyun kuş tüneğe tellere çıkıp ayağını daha kötü hale getirmesin yemleri yakın olsun ki yesin tabana serpin. 1 gün bu şekilde dayansın 1 gün sonra veterinere götürün hemen veteriner baksın veteriner daha güzel sarar ve tedavi eder.

Not: Eğer ayağında morarma ve ayağını oynattığında bağırısa kırılmıştır büyük ihtimalle ve fazla oynamayın canı çok yanıyordur yapabilirseniz bu şekilde çok az zaman için yapın fazla unuz durursa kemiler yanlış kaynar ve ayakları hep öyle olur.
Not: Bu Yöntem Sadece İncinme İçindir.
Not: Bu Yöntemi Yapabileceğinize inanıyorsanız yapın yapamazsanız en yakın anlayan petshop yada üretimci yapsın saten kuşu görünce o da bu yöntemi yapacaktır bazı yerlerde el sabununu rendeden geçirip alçı yapmış ben o yöntemi hiç denemedim.

Her türlü yorum-bilgiye açığım :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:02 -->-> Daha önceki mesaj 00:01 --

Bu arada kuşun ayağını sarmazsanız veya sarmadan 5-10 dk önce ayağında zeytin yağı ile masaj yaparsanız kuşun ayağı daha çok rahatlayacaktır ve iyi gelecektir :)

hocam ben kızımın tırnaklarını keserken kanattıydım yanlışlıkla bir daha ayağını güzel kullanamadı iyileşir mi ki zamanla acaba

İlk başta merhaba arkadaşım bende kuşumun tırnağını keserken kanatmıştım çünkü kuşların tırnaklarının arasından damarlar geçiyor damarı bulabilmek için kuşu al ışığa tut bak çok net gözükür damar olduğu ama korkma hiçbir sıkıntı olmaz yarın geçer kuşunun ayağı Geçmiş olsun

Muhabbet kuşu ayak kırığında veya incinmesin de:
Kafesi boşaltın tünek dahil, yanında kuş varsa kuştan da uzak laştırın. Yem, su, tünek, yer vb kavgaları engelleyin çekişme halindeki kuş tekrardan zarar görebilir

Tabana yani ızgaranın üzerine kalın bez serin

Yemi ve suyunu tabana indirin kolay ulaşabileceği şekilde

Sıcak ekmek içini çıkarın ve iyice sıkarak neredeyse hamur kıvamına getirin ve inceltin (kuşun bacağına saracak şekilde inceltin)

Geniş bir pipet bulun ve kuşun bacağına uygun 2 parça kesin ve ortadan yarın( geniş pipet kahve dükkanlarında bardakla verilen geniş pipetlerden isteyin 1 tane verirler)

Bir arkadaşınız dan yardım isteyin kuşu tutsun ve sizde incelttiğiniz hamuru kuşun bacağı düz bir halde iken bacağa sarın ve hafif bastırarak birleştirin, çok sıkmayın ve nazik olun, hamurun iki ucunu birleştirirken cımbızda yardımcı olabilir

Akabinde pipetin birini sarılmış bacağın üzerine yerleştirin, hamurdan dolayı pipet tam kapatmayabilir açık kalan tarafada diğer pipeti yerleştirin

Hamur pipetin ağzında taşsın sorun değil.

Sonrasında bir bant ile pipetin üzerini 2-3 tur atarak sarın

Kuşu kafesine yerleştirin ve 5 er dakika ara ile kuşun ayak kısmını kontrol edin, işlemi yaparken fazla sıkma durumunda morarma olmuş ise, sargıyı çıkarıp uygulamayı tekrardan daha az sıkılık ile yapın.

Not: bantı sararken normal olarak üzerini saracak sekilde sarın sıkarak sarmayın. Hamur ve pipet zaten alçı görevini yapacaktır. Arada elinize alıp bacağın üst kısımlarına bakın pipetten dolayı tahriş ve kesik olmadığına emin olun

Kontrol dahilinde 10 gün dursun. Çıkarırken dikkatli olun bantı hafifçe keserek çıkarın, pipetleri çıkarın. Kuru hamurun üzerine ıslak bir bez veya kağıt havlu koyun, yumuşayan hamuru çıkarın.
Düzelme olup olmadığını kuşu kafeste iken takip ederek yapın. Gerek olursa tekrar sargı işlemini uygulayın
Düzenli aralıklarla sargı halindeki kuşu kontrol etmeyi unutmayın ve sevginizi sunun
Saygılar geçmiş olsun

Slmlar muhabbet kuslarim yumurta birakti 3tanesi yumuryadan cikti diger 3tanesi henuz cikmadi ve 1.5haftayi gecti yumurtanin birtanesi yarisindan fazlasi siyah digeri komple siyah digeride ayni sekilde bilgi verebikirmisiniz

Merhabalar öncelikle. Benim bir adet yavru kuşum var. Önce şunu belirteyim annesi ve babası bizde ve yaklaşık 8. yavrulamaları, bir yavrulamada 4-5 adet yavrusu oluyor. Fakat bu son yavrusunda hepsinde problem yokken bunda bir tuhaflık var. Sanki sakat gibi bacakları bir tuhaf ama çözemedim. Uyurken ufak yem kabının içine girip uyuyor, uykusu çok ağır ve genelde uyuyor, kafesin tabanına gelince ayaklarının üstünde hiç kalmıyor uzatıyor gibi sanki, uçarken alçaktan uçuyor 10 saniye civarı süren uçuşundan sonra daha da hareket etmiyor ayağı bir garip basıyor gibi, bazen gagasını kafese koyuyor asılı kalıyormuş gibi öyle uyuyor. Sizin de yorumunu almak isterim. Yem yemesi falan da az bazen mama gibi yapıp yine azına veriyorum vitamin alabileceği şeyler ile ama durum aynı.

V4hmzx.jpg

V4hgFN.jpg

V4h4MI.jpg

V4h9nf.jpg

V4iWbR.jpg

V4i7gM.jpg