Karadeniz Pet

Tünek ve çiftleşememe hk.

Kamen

Emektar Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Fotoğraftaki çıtayı ovalimsi hale getirmek suretiyle tünek olarak kullanıyorum.
Erkek sürekli olarak dişinin üzerinden düşüyor.
Acaba erkek mi tam olarak bu işin acemisi yoksa tünek mi müsait değil ?
Dişi jumbo kırması iri erkek ise yerli cinsi kuşlar.
Dişinin boyut olarak büyük olması acaba erkeğin işini de güçleştiriyor olabilir mi?

Ekli dosyalar

• P_20161222_225705_1.jpg
    P_20161222_225705_1.jpg
    293.8 KB · Görüntüleme: 38
tünek oval olmalı.Ovalimsi hale getirip kullanıorum demişsiniz.Anlayamadım.Zımparaladıysanız son halini göstermenizde fayda var.Bu resimdeki tüneği rahat kavrayamaz kuş.

Kuşların yer aldığı oda ışığını kapattığım için temsili olarak çıtanın fotoğrafını yükledim.
Yarın gündüz gözüyle kafeste ki tüneğin fotoğrafını yüklerim.

Kuşlar ve tünek fotoğraftakiler.
Sizin kuşlarınızda da oluyor mu bu tür durumlar.

Bu akşam gözlemledim tekrardan erkek yine düşüyor idi.

Ekli dosyalar

• P_20161223_231503.jpg
    P_20161223_231503.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 23
sorunsuz üretim için kuşların yağlı olmaması ve arada uçabiliyor olması önemlidir. Erkek ne kadar atletik olursa çiftleşmede o kadar başarılı olur. Dişine kadar atletik olursa yumurtlaması o kadar kolay olur. Onun için arada uçmalarına fırsat verin. Sağlıkları için de olumlu etkileri olacaktır uçmaları'nın.
Tünek konusuna gelince eğer düşen dişi olsa idi tünekle alakalı derdim. Ama dişi düşmediğine göre tüneğe tutunabiliyor. Küçük bir ihtimalle duruş açısını tünekle alakalı olarak ayarlayamıyorsa Erkek de dişi'nin duruş açısından kaynaklı çiftleşmeyi başarılı gerçekleştiremiyor olabilir. bir tüneği veya ikisini de bildiğimiz plastik tünekle değişip gözlemleyin derim.

sorunsuz üretim için kuşların yağlı olmaması ve arada uçabiliyor olması önemlidir. Erkek ne kadar atletik olursa çiftleşmede o kadar başarılı olur. Dişine kadar atletik olursa yumurtlaması o kadar kolay olur. Onun için arada uçmalarına fırsat verin. Sağlıkları için de olumlu etkileri olacaktır uçmaları'nın.
Tünek konusuna gelince eğer düşen dişi olsa idi tünekle alakalı derdim. Ama dişi düşmediğine göre tüneğe tutunabiliyor. Küçük bir ihtimalle duruş açısını tünekle alakalı olarak ayarlayamıyorsa Erkek de dişi'nin duruş açısından kaynaklı çiftleşmeyi başarılı gerçekleştiremiyor olabilir. bir tüneği veya ikisini de bildiğimiz plastik tünekle değişip gözlemleyin derim.
teşekkür ederim.
Bir iki gün daha gözlemde bulunup olmadı plastik tünek ile değiştireyim.
Bir pazar günleri uçuyorlar o da yaglanmaya ne derece mani olur bilemiyorum