Karadeniz Pet

turu ve cinsiyeti

erkan medeni

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar size birkac sorum olacak suan 2 yada 2.5 aylik olan resimdeki kusun turu cinsiyeti nedir (bana erkek dendi) ve nezaman yanina es almaliyim
20170111_214143.jpg
20170111_214128.jpg
20170111_214038.jpg
20170102_124954.jpg

Daha net resimler olsaydı biraz da net konuşabilirdik. Burun deliklerinin etrafı beyaz gibi gördüm fotoğraf yanıltmıyorsa. Eğer öyleyse bence dişi. Renk mutasyonu açısından ise kuşunuz albino.

Son fotoğraflar da yanıltmıyorsa burun deliklerinin etrafı beyaz gibi. Öyleyse kuş dişi. Literatürde çek, yerli, hollanda gibi sınıflandırmalar yok. Hatta kırık diye de bir sınıflandırma da yok. Çünkü hangisi hangisi ırkın eşleşmesiyle elde edilmesiyle elde edilmiş meçhul. Zaten var olmayan çek, hollanda, yerli, slovak gibi sınıflandırmaların da kırığını çıkarıyorlar bu daha da garip. İngiliz ve show dışında kalan ve bu ırklara göre daha ufak olan kuşlara minyatür ırklar, ufak ırklar veya normal muhabbet kuşu deniyor. Yurt dışında bir siteye girdiğinizde ufak kuşlar için normal budgie yazarlar. İngilizler için English budgie showlar içinse show ya da exhibition yazarlar. Kuşunuz show veya İngiliz değilse literatüre göre normal muhabbet kuşu. İlk başlardaki fotoğraflardan show olmadığı belli oluyor. Fotoğraftan anladığım kadarıyla da İngiliz de değil. Çünkü İngilizler iri kuşlardır. İrilikleri showlara yakındır. Sizin kuşunuz o kadar iri gözükmüyor. Elbette İngilizlerin tek özelliği irilik değil ama en başta iri olmaları beklenir. Tabi fotoğraftan kuşların cüssesini tespit etmek oldukça zor. Yanıltıcı olabiliyor.

Bu kusu erkek diye aldim malesef aldigim arkadasin soyledigine gore baba jumbo anne cek vaya tam terside olabilir
Peki buna kac ay sonra veya nekadar zaman sonra yanina es almaliyim cinsiyeti tam ne zaman belli olur

Kimi üreticilerin jumbo dedikleri kuşlar esasında show kuşlar. Biraz daha düşük vasıflılara jumbo diyebiliyorlar. Showları biliyorsanız, gördüyseniz kafaları iri olur ve kuyrukları oldukça kısadır. Hatta bir anlamda problemlidir. Sanki kuyruğu dökülmüş muhabbet kuşu gibidir. Bilinçli bir üretici belirli bir özelliği açığa çıkarma, bir özelliği daha vasıflı kuşa aktarma vb. çabalar içinde değilse iri bir ırkla ufak bir ırkı eşlemez. Hatta amaçsız yere ırkları çarprazlamaz. Çünkü bilinçli üreticinin amacı her zaman daha vasıflı kuş üretmek yeni mutasyonları keşfedip çoğaltmaktır. Son fotoğraflara bakınca kafası sanki düşük vasıflı bir show yavrusu gibi gözükmüş ama diğer resimlere bakınca fotoğrafın aldattığı kanısına vardım. Dediğim gibi irilik konusunda fotoğraf aldatıcı olabilir. Diğer normal muhabbet kuşlarına bakıp kıyaslama yapabilirsiniz. Yaşına uygun kuşla kıyaslamak gerekiyor tabii ki. Benim fallow İngilizlerim var mesela. Yavruyken bile normal muhabbetlerin yavrularından hatta bazı yetişkinlerinden daha iriler. Bir de kırmızı gözlü kuşlar kendi ırklarındaki siyah gözlü kuşlara göre daha ufak ebatta oluyorlar. Ona rağmen iriler. Cinsiyet konusuna gelince. Biz de zaman zaman yanılıyoruz ama dişiyse iyi bakarsanız, çabuk kızışırsa 3 aylıkken bile ceresi kahverengi oluyor. Benim bazı fallow dişilerimin ceresi 2-2,5 aylıkken kahverengi olmuştu ama herhalükarda 5-6 aylık olduğunda ceresi ya iyice mor oluyor ya da burun deliklerinin etrafında beyazlık varsa o beyazlık yayılır hatta kahverengileşmeye başlar.

Nevzat bey yorumlariniz icin cok tesekkur ederim ayrica ozel degilse buradan veya ozelden kuslariniza verdiginiz mama tarifi veya vitaminleri yazarsaniz sevinirim

Kimi üreticilerin jumbo dedikleri kuşlar esasında show kuşlar. Biraz daha düşük vasıflılara jumbo diyebiliyorlar. Showları biliyorsanız, gördüyseniz kafaları iri olur ve kuyrukları oldukça kısadır. Hatta bir anlamda problemlidir. Sanki kuyruğu dökülmüş muhabbet kuşu gibidir. Bilinçli bir üretici belirli bir özelliği açığa çıkarma, bir özelliği daha vasıflı kuşa aktarma vb. çabalar içinde değilse iri bir ırkla ufak bir ırkı eşlemez. Hatta amaçsız yere ırkları çarprazlamaz. Çünkü bilinçli üreticinin amacı her zaman daha vasıflı kuş üretmek yeni mutasyonları keşfedip çoğaltmaktır. Son fotoğraflara bakınca kafası sanki düşük vasıflı bir show yavrusu gibi gözükmüş ama diğer resimlere bakınca fotoğrafın aldattığı kanısına vardım. Dediğim gibi irilik konusunda fotoğraf aldatıcı olabilir. Diğer normal muhabbet kuşlarına bakıp kıyaslama yapabilirsiniz. Yaşına uygun kuşla kıyaslamak gerekiyor tabii ki. Benim fallow İngilizlerim var mesela. Yavruyken bile normal muhabbetlerin yavrularından hatta bazı yetişkinlerinden daha iriler. Bir de kırmızı gözlü kuşlar kendi ırklarındaki siyah gözlü kuşlara göre daha ufak ebatta oluyorlar. Ona rağmen iriler. Cinsiyet konusuna gelince. Biz de zaman zaman yanılıyoruz ama dişiyse iyi bakarsanız, çabuk kızışırsa 3 aylıkken bile ceresi kahverengi oluyor. Benim bazı fallow dişilerimin ceresi 2-2,5 aylıkken kahverengi olmuştu ama herhalükarda 5-6 aylık olduğunda ceresi ya iyice mor oluyor ya da burun deliklerinin etrafında beyazlık varsa o beyazlık yayılır hatta kahverengileşmeye başlar.

Nevzat bey bir düzeltme yapayım show kuşların kuyrukları oldukça kısa değildir 2 tüyden sonra hatta kuyruk atımı olur, bundan sonrada kuyruğu dahada uzun çıkar kendimde show kuşlar besliyorum bu dediğiniz özellik yoktur oldukça kısa olmasıda söz konusu dahi değildir. isterseniz bu videoyu izleyebilirsiniz.

Show kuşların en büyük özelliği duruşu surusuyl
Son fotoğraflar da yanıltmıyorsa burun deliklerinin etrafı beyaz gibi. Öyleyse kuş dişi. Literatürde çek, yerli, hollanda gibi sınıflandırmalar yok. Hatta kırık diye de bir sınıflandırma da yok. Çünkü hangisi hangisi ırkın eşleşmesiyle elde edilmesiyle elde edilmiş meçhul. Zaten var olmayan çek, hollanda, yerli, slovak gibi sınıflandırmaların da kırığını çıkarıyorlar bu daha da garip. İngiliz ve show dışında kalan ve bu ırklara göre daha ufak olan kuşlara minyatür ırklar, ufak ırklar veya normal muhabbet kuşu deniyor. Yurt dışında bir siteye girdiğinizde ufak kuşlar için normal budgie yazarlar. İngilizler için English budgie showlar içinse show ya da exhibition yazarlar. Kuşunuz show veya İngiliz değilse literatüre göre normal muhabbet kuşu. İlk başlardaki fotoğraflardan show olmadığı belli oluyor. Fotoğraftan anladığım kadarıyla da İngiliz de değil. Çünkü İngilizler iri kuşlardır. İrilikleri showlara yakındır. Sizin kuşunuz o kadar iri gözükmüyor. Elbette İngilizlerin tek özelliği irilik değil ama en başta iri olmaları beklenir. Tabi fotoğraftan kuşların cüssesini tespit etmek oldukça zor. Yanıltıcı olabiliyor.
Nevzat bey peki orjinal vasıflı Çekler hangi sınıfa giriyor. Şimdi diyeceksiniz vasıflı çekmi olur. Evet olur. İngiliz kusun yanında İngiliz kadar iri duruyor. İngiliz'le arasındaki fark İngiliz kusun benekleri daha sık ve daha fazla tek fark bu. Jumboyla vasıflı çek yan yana resim.
IMG_2325.JPG

Nevzat bey peki orjinal vasıflı Çekler hangi sınıfa giriyor. Şimdi diyeceksiniz vasıflı çekmi olur. Evet olur. İngiliz kusun yanında İngiliz kadar iri duruyor. İngiliz'le arasındaki fark İngiliz kusun benekleri daha sık ve daha fazla tek fark bu. Jumboyla vasıflı çek yan yana resim.
Ekli dosyayı görüntüle 6499
Sizin sarı oğlanda guzel masallah

Erkek diye verilen kus disi cikti oyleyse bilmedigim bir tur oldugu icin ilk darbeyi yedik oyleyse :) saglik olsun

Kuşunuz dişi yalnız gayet güzel bir kuş

Nevzat bey yorumlariniz icin cok tesekkur ederim ayrica ozel degilse buradan veya ozelden kuslariniza verdiginiz mama tarifi veya vitaminleri yazarsaniz sevinirim
Herhangi bir özel mama kullanmıyorum. Piyasadaki versele laga orlux frutti patee, king egg food gibi hazır mamaları kullanıyorum. İçine üzerlerinde yazan ölçülerde probiyotik, bira mayası, greenvet apasyl (karaciğer koruyucu), toz halinde vitamin koyuyor ve kimi zaman havuç kimi zaman da haşlanmış pancar ekleyerek nemlendiriyorum. Kimileri daha farklı katkı maddeleri de koyabilir. Tamamen tercihe kalmış.

Nevzat bey bir düzeltme yapayım show kuşların kuyrukları oldukça kısa değildir 2 tüyden sonra hatta kuyruk atımı olur, bundan sonrada kuyruğu dahada uzun çıkar kendimde show kuşlar besliyorum bu dediğiniz özellik yoktur oldukça kısa olmasıda söz konusu dahi değildir. isterseniz bu videoyu izleyebilirsiniz.

En başta şöyle bir ifade kullanacaktım ama vazgeçtim. Yanlış anlamalara sebep olabilir diye düşündüm. Show/exhibition kuşlar kuyruk açısından problemli diyecektim çünkü genelde normal muhabbet kuşlarına göre kuyrukları herhalükarda daha kısa. Sürekli kuyruk tüyünü döken muhabbet kuşlarının kuyruğuna benziyor kuyrukları. Gönderdiğiniz videoda da nispeten uzun kuyruklular mevcut ama genelde showların tüyleri daha kısa oluyor. Nedeni dediğiniz gibi olabilir ama yine de uzun dediğiniz kuyruklar bile diğerlerine göre biraz daha kısa. Normal muhabbet kuşlarında kuyruklar daha uzun ve kuyruk tüyü dökümü dışında show kuşlar gibi kısa gözükmüyor. Ayırıcı özellik olarak esas kastettiğim buydu. Belki kuyruk tüyleri diğerlerine göre daha problemli demek daha doğru olurdu. Bilemiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 6499

Evvela şunu söyleyim. Çek diye bir sınıflandırma yok. Literatüre açıp bakmak yeterli. Show denilen kuşlar da İngilizler de en başta normal muhabbet kuşu denilen kuşlardan türemiş kuşlardır. Üreticiler belirli mutasyonları seçip sabitleyerek sonuca ulaşırlar. Zaten doğada show da İngiliz de bulamazsınız. Bazıları bunların genetiğiyle oynanmış da diyebilir. Genetikle oynamak başka şeydir. Dolayısıyla bu kuşlar belirli mutasyonların bilinçli seçimiyle elde edilmiştir. Bir kuş hangi ırkın özelliklerini yansıtıyorsa o ırka mensuptur. Öte yandan vasıf daha başka birşeydir. Çok vasıflı show çiftlerden çok vasıfsız yavrular da çıkabilir. Mesela TKKKF'nin sitesinde show üretimiyle ilgili makale var. Orada hem show üretimi, hem yavru seçimi hem de bu konuda çarpıcı açıklamalar var. Fotoğrafta gösterdiğiniz yeşil sarı kuş kafa yapısı itibariyle sizin zaten çek diye tanımladığınız kuşlardan değil. Ki ben çek diye birşey literatürde yok diyorum. Bilir misiniz bilmem bir ara çek kuşlar şöyle tanımlanıyordu: Yerlilerden iri, ince uzun gövdeli ve çok uzun kuyruklu muhabbet kuşları. Tanımlanırken çok uzun kuyruk bir anda silindi. Sonra ince uzun gövde silindi. Sonra sadece kuşun iriliği kaldı. Yerli diye insanların tabir ettiği kuştan iri denildi. Sonra saçma sapan iri yerli, iri çek iri hollanda gibi isimler çıktı. Neye göre iri, kime göre iri. Bu irilik kaç cm. Ayrıca oldukça ufak kuşlardan çok iri kuşlar da çıkabiliyor. Çok irilerden çok irilerden de çok ufak kuşlar çıkabiliyor. O zaman ayrım nerede kaldı. Yani yerli denilenden hollanda çıkıyorsa, hollandadan yerli çıkıyorsa yani ırklar arası geçiş bu kadar basit ve kolaysa bunlar ırk mıdır? Değildir elbette. Siz hiç kanında normal muhabbet kuşu olmayan showdan yani mutasyonu sabitlenmiş bir ırktan yerli diye tabi edilen kuş çıktığını gördünüz mü? Bizim ülkemizde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunduğu için malesef saçma sapan adlandırmalar oluyor. Bir de işin ticari boyutu da var. Aynı kuşu daha farklı fiyata satmak için farklı isimlendirmelere şahit oluyoruz. Bizzat geçmişte bu sitede şahit oldum. Benden oldukça ufak bir çift normal muhabbet kuşu alan kişi benden aldığı kuşları ve yavrularını çek diye sattı. El değişince kuşlar vasıf değiştirdi.
Sizin erkek kuşunuza gelelim (yanındaki dişinin İngiliz olup olmadığı fotoğraftan da anlayamadım açıkçası). Sizin erkek kuşunuz kafa yapısından (fotoğraf yanıltmıyorsa) içinde show potansiyeli barındıran (yani atalarında show ya da İngiliz kuşlarla kırılma olabilir ya da mutasyon sonucu o kafa yapısı ortaya çıkmış olabilir) bir kuş. Yani zaten sınıflandırmada olmayan çek falan değil. En düşük vasıf olarak İngiliz gibi. Belki de düşük vasıflı bir show. Bazen showlar kadar iri kafası olmayan ama çekik gözlü olan kuşlar İngiliz olarak sınıflandırılabiliyor. Fotoğraftan gözle görmeden ancak bu kadar yorum yapabiliyorum. Yani özetle zaten var olmayan bir sınıflandırma olan çek değil. Bir kuşun vasıflı bir İngiliz olabilmesi için oldukça kendisinin iri olması, kafasının iri olması göğsünün üçgen şeklinde olması ve yanaklardaki beneklerin belirgin ve iri olması ayrıca karakter olarak daha sakin, daha az hareketli olması beklenir. Vasıf düştükçe bazı özellikleri göstermeyebilir. Öte yandan sizin dediğiniz kriterlere göre ırk belirlenseydi benim daha önce elimde olan ve İngilizler kadar iri olmasa bile oldukça iri olan, annesi ve babasının yaklaşık 2-3 katı olan dişi kuşum İngiliz olurdu ama öyle değil malesef. Ayrıca dediğme benzer çok fazla kuşum oldu. Yavrudan büyüdüler. Hepsini normal muhabbet diye sattım. Aynı kuşları başkaları İngiliz diye satıyordu. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Kuş albino çekoslavak 1 ay kadar sonra eş alabilirsin. Buyumeden almalısın eşini anlaşması için

Geri