Karadeniz Pet

Üretim Yapmak İstiyorum ?

Kkale71

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır benimde hayalimdi üretim yapmak.evimiz müstakil yer yapabileceğim alan çok.Önceden muhabbet kuşu besledim fakat ilk kez üretim için bu işe girişeceğim sizden akıl danışmak istedim.Bütçem Aşağı yukarı 1000 - 1200 civarı şimdi sorularıma gelecek olursak ;

1-Hangi tür muhabbet kuşu ile üretim yapmalıyım ? ( Jumbo Show çok hoşuma gidiyor )
2-Jumbo Showlar ın Üretimi zor mudur ?
3- Salma yada kafes mi tercihim olmalı ? (Salma daha mantıklı geliyor bana )
4-yada 1 çift alıp acemiliğimi atmalı mıyım ?

Eğer acele etmem derseniz; kuşları yavruyken alıp büyüyene kadar salmada tutarsanız ergenlikte eş olup yavru vermeleri daha kolay olur. Salmada anlaşan kuşları ayrı kafese alırsınız. Tek çift ile başlamak isterseniz bile benim önerim yavruyken alarak beraber büyümelerini sağlamak olur.

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır benimde hayalimdi üretim yapmak.evimiz müstakil yer yapabileceğim alan çok.Önceden muhabbet kuşu besledim fakat ilk kez üretim için bu işe girişeceğim sizden akıl danışmak istedim.Bütçem Aşağı yukarı 1000 - 1200 civarı şimdi sorularıma gelecek olursak ;

1-Hangi tür muhabbet kuşu ile üretim yapmalıyım ? ( Jumbo Show çok hoşuma gidiyor )
2-Jumbo Showlar ın Üretimi zor mudur ?
3- Salma yada kafes mi tercihim olmalı ? (Salma daha mantıklı geliyor bana )
4-yada 1 çift alıp acemiliğimi atmalı mıyım ?

Benim fikrim güzel bir salma yaptırın ve eğer jumbo veya show besliycekseniz sayısına göre büyük kafeslerden alın 65en 40 yükseklik falan olan çifthane üretim kafesleri var toptan onlardan alın ucuza gelir kafes konusunda yardımcı da olmaya çalışırım. Bir de salmanız olsun. Sonra düşün yollara teker teker bakın burası önemli üretici gezin acele etmeyin almak için. Forumdan insanlarla tanışın gezip en çok beğendiklerinizi bunlar yavru olmalı benim fikrime göre en fazla 3-4 aylık olsun, bu kuşları teker teker alın salma da en kaliteli yemlerle mamalarlave vitaminlerle periyodik bir plan dahilinde büyütün. Sonra en iyi anlaşanları aldığınız bok veya tel apart kafeslere alın. Daha sakin bir yerde olmaları daha iyi olur. Sonra da çıkan yavrulara bakıp gururlanın ve diyin ki bu işi yapıyorum ve iyi yapıyorum. Hayvanların hakkına da girmeye çalışmıyorum. Fikrim bu..

Eğer acele etmem derseniz; kuşları yavruyken alıp büyüyene kadar salmada tutarsanız ergenlikte eş olup yavru vermeleri daha kolay olur. Salmada anlaşan kuşları ayrı kafese alırsınız. Tek çift ile başlamak isterseniz bile benim önerim yavruyken alarak beraber büyümelerini sağlamak olur.
Peki jumbo show için benim bütçem yeterli olur mu ?

Kaliteli bir show jumbo yavrusu istanbulda en az 150den başlıyor bence. ve 300 e kadar çıkar hatta 400. Jumbolor ise gene 100 lira civarından başlıyor fazla farketmiyor eğer iri bi yavruysa. Kahraman abi bu işte birçok öneri yaptı bana. Bu durumda önemli olan şeylerin başında gelen ise kuşun ırkının bu husustaki genetik dizilimi. Yani soyunun bakıcı olup olmaması uysal, verimli olması gibi. Size şöyle kendi bildiklerimden yola çıkarak ve istanbul piyasasına göre fiyat listesi çizersek eğer;

Salma kafes 150 x 100x60 veya 70 gibi bişey olsa tutarı ortalama 200 lira civarı eder. Kendiniz yapabilirsiniz veya alabilirsiniz fiyat değişir duruma göre.

Box üretim kafesleri 10 çift bakmak istiyosunuz diyelim yani bu üretimde olanlar için geçerli. Salma da bir o kadar kuşunuz vardır. 10lu box pvc üretim kafesleri ortalama 800-1000 lira

Tel apart kafesler 5 ayrı 5 ayrı şekilde en büyük boyutlardan olanları bence 250 300 lira civarına max temin edersiniz anlaşıp.

25 kilo yem 65-70 lira arası desek. Mama 1 kg ortalama 8-10-15 arası desek.

Kuşlara para kalmadı :D

Kaliteli bir show jumbo yavrusu istanbulda en az 150den başlıyor bence. ve 300 e kadar çıkar hatta 400. Jumbolor ise gene 100 lira civarından başlıyor fazla farketmiyor eğer iri bi yavruysa. Kahraman abi bu işte birçok öneri yaptı bana. Bu durumda önemli olan şeylerin başında gelen ise kuşun ırkının bu husustaki genetik dizilimi. Yani soyunun bakıcı olup olmaması uysal, verimli olması gibi. Size şöyle kendi bildiklerimden yola çıkarak ve istanbul piyasasına göre fiyat listesi çizersek eğer;

Salma kafes 150 x 100x60 veya 70 gibi bişey olsa tutarı ortalama 200 lira civarı eder. Kendiniz yapabilirsiniz veya alabilirsiniz fiyat değişir duruma göre.

Box üretim kafesleri 10 çift bakmak istiyosunuz diyelim yani bu üretimde olanlar için geçerli. Salma da bir o kadar kuşunuz vardır. 10lu box pvc üretim kafesleri ortalama 800-1000 lira

Tel apart kafesler 5 ayrı 5 ayrı şekilde en büyük boyutlardan olanları bence 250 300 lira civarına max temin edersiniz anlaşıp.

Garajımızda her türlü alet edevat var malzeme alıp salmayı kendim yapmayı düşünüyorum o yüzden sadece kuş ve yem parası ne kadar tutar kardeş onu hesaplasan yeter bana ve jumbo ile show arasındaki fark ne ikisi de aynı değilmi ben mi yanlış biliyorum.?

Garajımızda her türlü alet edevat var malzeme alıp salmayı kendim yapmayı düşünüyorum o yüzden sadece kuş ve yem parası ne kadar tutar kardeş onu hesaplasan yeter bana ve jumbo ile show arasındaki fark ne ikisi de aynı değilmi ben mi yanlış biliyorum.?

Onu ben hesaplasam bile yanlış çıkar yani şehire, satın alınan yere göre. Jumbolar daha küçük daha atletik ve daha yassı kafalı olurlar. Show jumbolar daha hantal daha iri ve çok tüylü olurlar. Kafaları daha geniş ve bol tüylü olur. Genel farklılıklar bunlar. Showlar daha pahalıdır. Showlar çiftleşme sorunu çekiyor daha doğrusu biraz nazlılar diğer cinslere göre. Bence tahminen yavruyken güzellerinden 10 tane show jumboyu toptan alım indirimiyle 1500 liraya halledersiniz.

O zaman dediğiniz gibi acele etmemeliyim biraz araştırma yapsam iyi olacak

O zaman dediğiniz gibi acele etmemeliyim biraz araştırma yapsam iyi olacak

Önce bir tane yavru al yanına da bir tanede eşi olması için 2 yavru toplam yani. mümkün olduğu kadar küçük olsunlar. Bir tane çifthane kafes alın veya netten sipariş edin. 65 cm eni olan üretim kafesleri. Ortalama fiyatı 30-35-40. Onları büyütürken bi yandan da salmanızı halledersiniz vb şeylerle uğraşır ilgilenirsiniz bence bu daha mantıklı..

Show jumbo ve jumbo arasindaki farki bilmiyorsunuz fakat üretim yapmak icin ufak bir tesis kurmak istiyorsunuz, sizce bu mantikli mi? Bu kuslarin bir sürü rahatsizliklari var, bir üretici bir bakista anlayabilmeli oldu da tüm üretimhanenize hastalik girdi ve gec farkettiniz ne olacak? Bir arkadasimin 10 cifti varmis kiran girdi 1-2'cift kaldi onlri da dagittim biraktim diyor bilmiyorum kiran ne ama bu detayli bir is, bence bu konuda kendinizi iyice gelistirdikten sonra bu ise girip girmeyeceginize bakin, sizin iyiliginiz icin söylüyorum.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Acemi bir şekilde üretime girilece ise kesinlik ile ufak kuşlardan başlamak lazım. Yani çek ve yerli. En fazla 3 aylık olan ilk tüyü atmamış 5 dişi 5 erkek kadar kuş alıp 7 aylık olana kadar salmada tutar sonra eş tutanları kafeslere çekersen çok başarılı olur. Üretim demek evde kuş beslemeye benzemez. Kuş sayısı ne kadar artarsa hastalık riski problemler tüm sorunlar o kadar artar. Önce tecrübe sahibi ol. 1 sene besle yerli ve çeki yetiştir yavrusunu al sana 1,5 seneye mal olur. zamanla alttan gelen yavruları satar biraz para toparlar show alırsın zaten. Veya 4-5 yavru verip takasla show yavru da alabilirsin bu şekilde hem kuşların gelişimi üretimi hakkında bilgi sahiibi olursun hemde başına gelecek sorunları hastalıkları görmüş olursun. Direk iri ve kaliteli kuş a geçmek araba sürmeyi öğrenirken şoförlüğü öğrenip ehliyeti almadan araç kiralayıp otobanda allaha emanet gitmeye benzer, çok ciddi bütçe zararları ve hobiden soğutmaya sebep olabilir. Uzun lafın kısası; Doğru üreticilerden doğru kan hattına sahip yerli-çek kuşlar al yetiştir eş tuttur yavrusunu al hastalıklarını problemlerini gör tecrübe et sonra zamanla üst vasıfla ister istemez geçiyorsun zaten.
Ben bu işi biliçsiz yapanlarda 100 takım kuşluk kümesi devralık bilmeden başka yerden 1 takım hastalık taşıyıcı ama hasta olmayan kuş kümesine katıpta 1 ay içinde kümesi tamamen kurutan adamlar bile bilirim... Sağlıcakla

Salma veya kafeslere harcıyacağınız paradan arta kalan ile birkaç show muhabbet alınabilir. Üretimde çift sayısının fazla olması üretimi olumlu etkileyecektir. Bu yüzden o parayla daha fazla çift alabileceğin (Kahraman beyin dediği gibi) ufak ırk kuşlarla başlamak olası problemleri görüp tecrübe kazanmak açısından da iyi olacaktır.

Okudum okudum okudum okudum... Sonununcu yazınızla "Mmmmmükkemmel bir atlayış." diyerek el çırptım ustam, tebrikler. :D

Okudum okudum okudum okudum... Sonununcu yazınızla "Mmmmmükkemmel bir atlayış." diyerek el çırptım ustam, tebrikler. :D

Maalesef bu durum ortaya çıkıyor. Yoksa keşke arkadaş başlasa da ondan kaliteli yavrular alsak. Ancak benim gibi acele ederse mamadan 2 gram yediklerine bile sevinir hale gelir :D

100 takim kusun arasina yeni kuslari karantinaya almadan sokarsa her sey beklenir. Uzmanlar yeni gelen kuslari karantinaya alip yanina bir tane denek olarak kus koyup bakiyorlar var mi bir problem diye.

Bir de 5 cift almali demissiniz, renkleri ne olmali? Yesil almayin cok baskin yavrular yesil cikar diyorlar dogru mu? Icinde yesil renk olmayan kuslari ciftlestirmenin avatanji dezavantaji nedir?

100 takim kusun arasina yeni kuslari karantinaya almadan sokarsa her sey beklenir. Uzmanlar yeni gelen kuslari karantinaya alip yanina bir tane denek olarak kus koyup bakiyorlar var mi bir problem diye.

Bir de 5 cift almali demissiniz, renkleri ne olmali? Yesil almayin cok baskin yavrular yesil cikar diyorlar dogru mu? Icinde yesil renk olmayan kuslari ciftlestirmenin avatanji dezavantaji nedir?

Renk ve tüy mutasyonları var, şimdi yeni konu açıcam ondan sonra bildiğim kadarını anlatırım.