Karadeniz Pet

Ürkekliğini yenmesi için ne yapabilirim?

Umut Kuşum

Yeni Üye
Kuşumu alalı 1 ay oldu. 16 günde önce elime sonra omzuma ve başıma konmaya başlamıştı. Ama artık hiçbir gelişme olmuyor. Onunla konuştuğumda dinlemek için istekli olmuyor. Pek fazla ötmüyor da. Sadece uzun süre yalnız kalırsa tek bir tip sesle bağırıyor. Sanırım yanında olmamızı istiyor. Kuşum 2 aylık ve çok meraklı, hareketli bir kuş. Kuşçu ürkekliğini yenmesi için zorla sevmemizi söylemişti. Ama bunu yapmak istemiyorum. Zaten korkuyor. İyice ürkek olmasını istemem. Biz Onu çok seviyoruz. Ama hala parmağıma gelmek yerinde omzumda ya da kafamda olmak istiyor. Kendini öyle daha güvende hissediyor sanırım. Ürkekliğini yenmesi için ne yapabilirim? Geç kalmaktan da korkuyorum. Komşumuzun kuşu 6 aylık ve hiç alışmamış. Onlar da 1 aylıkken aldılar ama hiç yaklaştırmıyormuş. Üstelik ısırıyormuş. Benim kuşum ona göre daha nazik. :) Ama geç kalırsam hiç alışmaz diye endişeleniyorum. Ne yapmalıyım.

Son düzenleme:
Masallah :) omru uzun olsun. Dediginiz gibi kusu zorla sevemezsiniz. O kendi istegiyle sevdirmeli. Elinizde yem yedirmeyi deneyebilirsiniz bu size guvenmesini saglar. Farkli sebze meyve vererek dikkatini cekebilirsiniz. Maalesef ev uretimi olmayan yavrular insan temassiz buyudukleri icin alismalari uzun zaman alir ama yavru olmasi sizin avantajiniz. Ne kadar ilgi o kadar kisa surede sevgiye donusur. :) otmesi icin netten kus sesleri acabilirsiniz ayni esnada konusabilirsiniz onunla bi sure sonra sizin sesinize de tepki vermeye baslicaktir.

Ani reflexler el uzatmak tutmak hapsurmak bile urkutmus olabilir yada bileklik saat takmaniz farkli gelmis bile olabilir :) elimde buyuyen yavrumda bugun gozluk taktim diye yaa kafamda yaa omuzumda duruyor elime gelmek istemiyor cunki gozlugumu goruyor korkuyor :)

Ben elimde yem veriyorum elimi isirmakla ilgileniyor benimki yem umrunda değil :D

:D sizin ki bence aci cekmenizi seviyor

Elimle yem veriyorum. Yemi hızla bitirip kafama uçuyor. Ben konuşurken de dinlemeyip yine kafama uçuyor.

Bu arada kuşum kendi ismini de öğrenemeyecek sanırım. Ona ismiyle seslensek bile tepki vermiyor. Cici kuş demesini öğretmeye çalışıyorum. Ard arda sürekli söylediğimde endişelenip başka bir yere uçuyor.

Suan konusmaniz pek ilgisini cekmez cunki yavru daha ne zaman ergenlige girer o zaman ilgisini ceker cunki taklit etme yetenegi o zaman gelisir :) bu da 4.aydan sonra konusturmaya baslayabilirsiniz demektir

Daha erken bebek cunki. siz ismiyle cagirin devam edin bikmayin. :) ilerde ogrenecektir tepki verecektir

Rica ederim :) suan bir bebek bende buyutuyorum ayni surecteyim yani :) ismine tepki vermez ama koridora kacarsa gel buraya diye bagiriyorum pesinden :D (disardan biri duysa bisey oluyo sanir.) Ama hemen doner gelir masallah

Rica ederim :) suan bir bebek bende buyutuyorum ayni surecteyim yani :) ismine tepki vermez ama koridora kacarsa gel buraya diye bagiriyorum pesinden :D (disardan biri duysa bisey oluyo sanir.) Ama hemen doner gelir masallah
Maşallah. Umut benimle oda oda geziyor. Tabi kafamın üstünde. :D Nadiren kafese koyuyoruz. O da acıkmış ya da susamış olabilir diye. :) Bazen inadından girmiyor kafese. Sanki bir daha açmayacakmışız gibi. Zamanla her şeye alışır inşaallah.

Zamanla o sizin yasam tarziniza huyunuza siz onun huyuna suyuna alisirsiniz :)

Zamanla o sizin yasam tarziniza huyunuza siz onun huyuna suyuna alisirsiniz :)
İnşaallah öyle olur. Şimdi odada yalnız kaldı. Yine annesini bulamamış civcivler gibi bağırarak beni çağırıyor. Öyle hoş bir duygu ki... :) Tekrar teşekkür ederim bu arada.

Rica ederim :) aynen bizimkide isim varken kafese koyarim ki dalginligimla bi yerden kacamasin diye baslar kafesi kemirmeye incecik otmeye yalvarir cikar diye. Bi sure gitmezsem iner kafes dibine pinekler cit ciksa bi daha baslar taki cikana kadar devam eder :D bebek bakmakla ayni bunlarla ilgilenmek resmen

Rica ederim :) aynen bizimkide isim varken kafese koyarim ki dalginligimla bi yerden kacamasin diye baslar kafesi kemirmeye incecik otmeye yalvarir cikar diye. Bi sure gitmezsem iner kafes dibine pinekler cit ciksa bi daha baslar taki cikana kadar devam eder :D bebek bakmakla ayni bunlarla ilgilenmek resmen
Kesinlikle haklısınız. :D

Geri