Yavru bakımı, maması hk.

enescakar

Yeni Üye
Merhabalar, kuşlarımın ilk kuluçka döneminin sonuna doğru yaklaşmaktayım :) 1 Ocak'ta yeni yıl hediyesi olarak ilk yumurtam gelmişti Perşembe günü kısmetse çıkım olacak inşallah. İlk deneyimim olacağı için bazı sorularım var takdir edersiniz ki..

1- Normalde 18 günde yavrular yumurtadan çıkıyor fakat bunun 19-20 güne çıkması olası mıdır?

Toplamda 7 yumurtamız var döl kontrolü yaptığımda 5'i doluydu hareket bile ediyorlardı fakat yumurtaları numaralandırmadığım için diğer 2 yumurtanın boş mu yoksa 6-7 inci yumurtamı olduğu bilmiyorum. Boş olsalar bile;

2- 5 yumurta dolu ve 2 şer gün arayla çıkacaklar ilk yavrudan 10 gün sonra son yavru çıkacak bu durumda son yavrunun ezilmemesi için ne yapabilirim?

3-yumurtalardan çıkım başladığı andan itibaren annenin yumurta üzerine yatışında aksaklıklar olacaktır illa ki bu durumdan diğer yumurtalar etkilenir mi?

4-anne kuşun yavruyu besleyip beslemediğini nasıl anlayabilirim? besliyor olsa dahi benim yardımcı olmam gereken durumlar var mıdır? mama vermek gibi..

5-anneye verdiğim yumurta yemini yavrulara verebilir miyim? yavrular için mama tarifi nedir?

6-bi makalede dişilerin yavru döneminde çimlenmiş yeme ihtiyaç duydukları yazılıydı yem çimlendirip vermem sorun teşkil eder mi?
IMG_0141.jpeg
 

enescakar

Yeni Üye
up
 

Uğur GENÇ

Moderatör
1- Olasıdır.
2- Anne baba tecrübeli ise onlar en küçük yavruyu korurlar. Eğer ilk kuluçkaları ise ara sıra en küçük yavruyu elle müdahale ederek üste çıkartabilirsiniz.
3-Anne kendisi ayarlamayı yapar. Bir sorun olmadan diğerleri de yumurtadan çıkarlar.
4-Yavruların kursaklarından beslenip beslenmedikleri anlaşılır. Siz gün aşırı veya her gün yumurta maması vererek anneye destek olabilirsiniz.
5-Anne besliyorsa sizin yavrulara birşey vermenize gerek yok
6-Çimlendirilmiş tohumlar da verilebilir.
 

Yusuf Kürşat AKKUŞ

Bilgili Üye
Muhabbet Kuşu Üreticisi
Yavrular çıktıktan sonra yumurta maması verebilirsiniz buğday çimlendirmesi vermeniz faydalarına olur. Anne ayar yapacaktır yavruların ezilmemesi için siz bir müdahale edemezsiniz
 

Benzer konular

Üst