Karadeniz Pet

yavru doğdu ama!!

Salih ÇEVİK

Meraklı Üye
Arkadaşlar aşağı yukarı 2 saat önce yavru doğdu anne sanırım beslememiş kursağı şiş değil anlayanlar bi bakabilirmi ne yapmam gerekiyo?

[url=http://bit.ly/c25MCx][/URL]

Maşallah. Cok az yem var gibi kursagında resimdeki renkler beni yanıltmadıysa tabi.

Vallah Daha once hiç yavrum olmadı bu yüzden bilmiyorum ama hayırlı olsun darısı başıma ve başımıza

saolun arkadaşlar darısı sizinde başınıza ama endişeliyim yedirmezse ölüyo bildiğim kadarıyla

Kursak az ama anne besler diye düşünüyorum biraz daha zaman ver anneye mama takviyesi yapabilirsin anneye sağlıklı büyür yavruların inşallah darısı başımıza :)

E yedirmesse tabi olur ama daha çok küçük bide ben anlamıyorum anlayan arkadaşlar baksın hem ben anlamıyosam ben neye mesaj yazıyom off ben ne yapıyom yaa .s .s .s :D

Hayırlı olsun. Kursağında yem var kontrol edin. Anne beslemezse hemen ölür yavrular. Başıma geldi iyi biliyorum.

yuvalıktan çıkmıyo ki anne doğru düzgün bakamıyorum biraz daha şişmesi lazım sanırım bende anlamıyorumki :( yem takviyesi yaptım yumurtalı yemi yeni verdim

Yavru beslenmiyor.... Ne yapılmalıdır ?
Eğer yavrunun beslenmediğinden eminseniz, yeterli bir süre sonra (1 tam gün) ilk beslemesini siz yapmalısınız ancak öncelikle anabasına tüm fırsatlar verilmelidir. Mümkün olduğu kadar yumuşak şekilde tutmaya korkmamalısınız, anababası ve kardeşleri tarafından yuvada üzerlerine basılacaktır ve onlar çok esnektirler. Bir hazır tarifle çok ılık ve çok sulu bir karışım (sadece birkaç damla) yaparak elle besleyebilirsiniz ve gaga açıklığının kenarından ona verebilirsiniz. Herhangi şekilde hazır tarif yoksa bebek pirinç unu karışımı veya biraz sade yoğurt kullanabilirsiniz. Yedirmek için çok küçük bir şırınga ya da kibrit çöpünün ters ucu kullanılabilir. Yavru onu hissedecek ve emecektir. Birkaç saniye içinde kursağına gittiğini göreceksiniz. Tekrar anababasının yanına yerleştirin ve daha sonraki günlerde anababası tarafından beslenme işaretlerini gözlemleyin. Anababası tarafından beslenmesinden önce bu şekilde bir veya iki kez daha yapmanız gerekecektir. Bazı yeni ebeveynler, ilk başta tam anlamıyla besleyemezler ama birkaç gün içinde yapabilirler.
-alıntı-

Yavru beslenmiyor.... Ne yapılmalıdır ?
Eğer yavrunun beslenmediğinden eminseniz, yeterli bir süre sonra (1 tam gün) ilk beslemesini siz yapmalısınız ancak öncelikle anabasına tüm fırsatlar verilmelidir. Mümkün olduğu kadar yumuşak şekilde tutmaya korkmamalısınız, anababası ve kardeşleri tarafından yuvada üzerlerine basılacaktır ve onlar çok esnektirler. Bir hazır tarifle çok ılık ve çok sulu bir karışım (sadece birkaç damla) yaparak elle besleyebilirsiniz ve gaga açıklığının kenarından ona verebilirsiniz. Herhangi şekilde hazır tarif yoksa bebek pirinç unu karışımı veya biraz sade yoğurt kullanabilirsiniz. Yedirmek için çok küçük bir şırınga ya da kibrit çöpünün ters ucu kullanılabilir. Yavru onu hissedecek ve emecektir. Birkaç saniye içinde kursağına gittiğini göreceksiniz. Tekrar anababasının yanına yerleştirin ve daha sonraki günlerde anababası tarafından beslenme işaretlerini gözlemleyin. Anababası tarafından beslenmesinden önce bu şekilde bir veya iki kez daha yapmanız gerekecektir. Bazı yeni ebeveynler, ilk başta tam anlamıyla besleyemezler ama birkaç gün içinde yapabilirler.
-alıntı-

çok saol kardeşim ya o zaman 1 tam gün beklesem sorun olmaz demekki..

birde bulundukları odanın ışığını kapasam karanlıkta besleyebilirmi??

Orada öyle yazıyor ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem.

Sevtap hocam size yavrular yakın benimkinde tık yok :(

yavrusu olanlar niye yazmıyoki :)

Anne yada baba mutlaka besler , zaten ilk 2 gün pek ilgilenmezler daha sonra normale döner..Akşam daha doğrusu gece 11 12 gibi ışıklarını kapatabilirsin..Geç saatte ışıkları kapatmanızı önerdim , sebebi anne baba yavruyu rahat beslesinler diye.

Bilginize..

Anne yada baba mutlaka besler , zaten ilk 2 gün pek ilgilenmezler daha sonra normale döner..Akşam daha doğrusu gece 11 12 gibi ışıklarını kapatabilirsin..Geç saatte ışıkları kapatmanızı önerdim , sebebi anne baba yavruyu rahat beslesinler diye.

Bilginize..

çok saol hocam

Hala tık yokmu Sevtap çiftleşme yumurta filan artık yatıp kalkıp bunu düşünüyorsun :)

Valla bir yumurtlasalar da bende, sizde bir rahat etseniz değil mi? :D Çiftleşme var ama zoraki. :D Kimse inanmıyor ama valla zorla yapıyor. Yumurtada olur mu olmaz mı bilmiyorum artık. Evlatlıktan reddeceğim yakında.

Rica ederim aklına takılan soru olursa herzaman sorabilirsin..

Bu arada tavsiyem gün aşırı mutlaka mama ver kuşlarınaki anne baba yiyip yavruları rahat besleyebilsin ve kaliteli yavrular elde et..

Geri