Karadeniz Pet

yavru muhabbet cinsiyeti ve yaşı ayrıca uçamıyor.

acemi

Yeni Üye
herkese merhaba bir hafta önce aldığım yavru muhabbet kuşumun cinsini ve kaç aylık olduğu hakkında bilgi rica ediyorum. Ayrıca kuş henüz uçamıyor. kanat ve kuyruğu henüz çok küçük kanat çırpıyor fakat uçamıyor. Herhangi bir hastalığı olabilirmi yada yavru olduğu için normalmi. Cevaplarsanız sevinirim.
20171031_080457.jpg
20171031_080503.jpg
20171101_001200.jpg
20171101_001202.jpg
20171101_001219.jpg
20171101_001243.jpg

peki uçamaması, kanat ve kuyruk uzunluğu normalmi.

Çok küçük olduğu için uçamıyor. Bence 25-26 günlük. Yem tüketip tüketmediğini takip edin derim.

Yem yemesinde sorun yok. Yem kırabiliyor. Avucumda ve yemlikte yem yiyor. Sadece uçamıyor. Kanat ve kuyruk uzunlukları normalmi acaba. Bir de kesin erkek mi dişiye dönme ihtimali var mı.

normal değil aslında kanat ve kuyruk uzunlukları.. yeme düşmüş kuş genelde tamamlar kuyruğunu ve kanat tüylerini.. b vitamini takviyesi yapın 1 ayda toparlar kuş kendini

Kuş çok küçük. Açıkçası gözümle görmediğim için yem kırabildiğinden emin değilim. İnşallah yiyordur. Cinsiyetinden önce sağlığı önemli. Ama madem sizin için öncelik cinsiyeti, kesin erkek olduğunu söyleyeyim

Maşallah Allah uzun ömürlü kılsın. Kuşunuz daha yavru ama kanatları bu şekilde olmaması gerekir ya da kuyruğu. Aldığınız yerde ya yıpranmış ya da anne yeterince besleyememiş. Tavsiyem vitamin takviyesinde bulunun ve düzenli beslenmesine dikkat edin. Ne kadar alakadar olursanız kuşunuz o kadar çabuk kendini toplar. Bir de artık kış ayına girdiğimiz için daha dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

Yavru kuşlarda anne baba yeterince b vitamini takviyesi almamışsa bu tip kuyruk ve kanat eksiklikleri oluyor. Anne Baba kuşun tüylerini yolabiliyor. Ama asıl önemli olan çoğu bu tip kuşta french molt hastalığı baş gösteriyor ve kuyruk ve kanat tüyleri bir daha çıkmıyor. Böyle kuşlar beslenip hayatına devam edebiliyor fakat hiçbir zaman uçamıyorlar. Çoğunda kanat ve kuyruk tüyleri çıkmaya başlıyor fakat gelişmeden çürüyüp tekrar kopuyor. Kanamalarda olabiliyor.

Bu tip kuşları kendi işine yaramayacağını bildiği için pet shoplar genelde bilgi sahibi olmayan alıcılara yavrudur, anne babası yolmuştur, zamanla çıkacaktır deyip satıyor.

Eger kusta hastalik belirtisi varsa iade edecegim. Yada bir ay kadar bekleyip uzamazsa o zaman iade edecegim. Hastalik olup olmadigini nasil anlayabilirim. Kus yemden baska bisey yemiyor. Yumurta,marul,havuc,bebe biskuvisi,elma hepsinden verdim fakat hicbirini yemiyor.aldigim yer pet shop degil uretim yapan birisi. Ele daha kolay alisir diye bunu verdi fakat eger ucamayacaksa ben hergun bu kusa bakip acimak istemiyorum.

Yada birkac pet shopa gostersem hasta olup olmadigini soylerlermi.

Tüylerinde bir sorun olduğu kesin de geçici midir kalıcı mı o muamma. 15-20 gün protein ve multi vitamin takviyesi yapın. Gelişme olmazsa kalıcıdır.

Maşaallah güzel bir yavru erkek uçamamasına gelince ya yavruya anne babası az baktığından gelişememiştir ya da daha büyük bir sorun vardır bunu zamanla anlarsınız keyifli hobiler

Yusuf bey bunu anlamak için ne kadar süre beklemem gerek. Kuyruğu ve kanatları ne zamana kadar uzamazsa hastalık araştırılmalı.

Yavru kuşlar yuvadan atladıktan sonra zaten uçmaya da başlarlar yavaş yavaş. Yuvadan atlayıp bu zamana kadar uzamamışsa artık uzamaz o tüyler. Büyük ihtimal dediğim gibi french molt hastası o kuş. Bazen kuşlarda uçarken filan yada oynarken uzun kuyruk tüyleri, uzun kanat tüyleri düşebilir ama o da 10-15gün içinde tekrar çıkar. Ben iddaa ediyorum o kuşun uzun kanat ve kuyruk tüyleri şimdiye kadar çıkmamışsa çıkmayacaktır. Dediğim gibi de bu şekilde de yaşar fakat uçamaz hiçbirzaman.

Geri