Karadeniz Pet

Yavrular varken çiftleşiyorlar

Ziya Çetin

Meraklı Üye
Arkadaşlar merhaba,

Resimdeki çiftim henüz yaşına girmedi, her ikiside 7 aylıklar. 4 aydır birlikteler ve 1 ay önce yumurtlamaya başladılar.

İlk yumurtlamaya başladıklarında henüz tam çiftleşmeyi beceremiyorlardı , 3. 4. Yumurtada tam olarak ciftlesmeyi basabildiler. Bu nedenden 9 yumurtanın ilk 5 ı boş çıktı. 20. gun ışık kontrolü yaparak bos yumurtaları altından aldım. Dolu 4 yumurta kaldı. Bir kac gün önce yavrular tam zamanında çıkmaya başladılar. Suan 2 yavru 2 yumurta var.

Ama son 2 gündür ilginç bisey oluyor. Yumurtaları ve yavruları varken tekrar ciftlesmeye başladılar. İki kere gördüm ciftlesirlerken birincisinde bisey yapmadım cok uzun sürmedi. Ama ikincisinde, bir arkadaşımla konuştuğum ve tekrar yumurtlamasının iyi olmadığını öğrendiğim için dikkatlerini dağıtıp engel olmaya çalıştım.

Sizce neden yavrular varken ciftlesmeye başladılar, ne yapmalıyım?
Ciftlesmeye devam ederlerse ne olur?
Acaba erkeği ayırmalımiyim?

Tecrübeli arkadaşların oneri ve yorumlarını bekliyorum.

Şimdiden cok tesekkurler.
877017a1e48528a830d16f06770169f9.jpg

1f1c68650315aa07a1d791c526427c22.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

çok profesyonel olmasamda onları kızıştırıcı şeyler vermekten sakın bence.(eğer veriyorsan) belkide erkeği ayırman bile gerekebilir bu gidişle rahat bırakmaz dişiyi

Neye göre ayırmak gerekiyor acaba?

Kuşlar tekrar yumurtlarsa yavurlarla ilgilenmeyi bırakabilir. Erkeği bir süre ayırabilirsiniz dişi tek başına idare eder. ama çok erken başlamışlar tekrar çiftleşmeye. Hacuç veriyorsanız vermeyin bir süre e vitamini olduğundan çiftleşmeyi tetikliyor olabilir. verdiğiniz mama içeriğinde de kızıştırıcı olabilir nijer gibi. Ne kadar geç kızışırsalar o kadar iyi.

Verdiğim mamada yok yok valla.

Ama Nijer koymamistim. Bundan sonra havuçta koymamayim o zaman.

Yumurta gelirse ayır erkeği diyorsunuz siz anladığım kadarı ile.

Verdiğim mamada yok yok valla.

Ama Nijer koymamistim. Bundan sonra havuçta koymamayim o zaman.

Yumurta gelirse ayır erkeği diyorsunuz siz anladığım kadarı ile.

Belli olmuyor bende de bir kere oldu yuvada 10 günlük yavru varken yumurtladı dişi ama sorun olmadı hem yumurtalara yattı hemde yavrulara baktı sen gözlemle eğer bir sıkıntı olmuyorsa bırak yumurtlasın ama ben sanmıyorum yumurtlayacağını kuşlar genç ve tecrübesiz olduğu için çiftleşmiş olabilirler düzeleceklerdir ilerde.

Belli olmuyor bende de bir kere oldu yuvada 10 günlük yavru varken yumurtladı dişi ama sorun olmadı hem yumurtalara yattı hemde yavrulara baktı sen gözlemle eğer bir sıkıntı olmuyorsa bırak yumurtlasın ama ben sanmıyorum yumurtlayacağını kuşlar genç ve tecrübesiz olduğu için çiftleşmiş olabilirler düzeleceklerdir ilerde.

Tesekkur ederim.

nijer,kinoa tohumu veriyorsanız vermeyin. bu evrede nijer tohumlu yem kullanmayın,mamalara fazla havuç koymayın. bu etkenlerin hepsi genelde kuşları kızıştırır.mamayı hergün veriyorsanız 2 günde 1 verin.

nijer,kinoa tohumu veriyorsanız vermeyin. bu evrede nijer tohumlu yem kullanmayın,mamalara fazla havuç koymayın. bu etkenlerin hepsi genelde kuşları kızıştırır.mamayı hergün veriyorsanız 2 günde 1 verin.

Tesekkurler, yavru olsa bile mi 2 günde bir mama vereyim.

evet yavru olsa bile 2 günde bir verin.havucu şimdilik hiç koymayın yavrular çıksın tüylenmeye yakın mamayıda azaltın. 3 günde bir 4 günde 1 haftada 3 haftada 2 gibi.

evet yavru olsa bile 2 günde bir verin.havucu şimdilik hiç koymayın yavrular çıksın tüylenmeye yakın mamayıda azaltın. 3 günde bir 4 günde 1 haftada 3 haftada 2 gibi.

Tamamdir. Tesekkurler

Erkeği ayırır isen bu yavrulara ve anneye kim yavrulara kim bakacak bence doğal olanı hiç bozmayın

Bence rahat bırak her çiftleşme yumurta habercisi değil ayrıca ciftlesmeseler kavga ederler

Bence rahat bırak her çiftleşme yumurta habercisi değil ayrıca ciftlesmeseler kavga ederler

Yusuf selam,
3 4 ay önce gelmiştim Pendik'teki kümesine, murat yönlendirmişti beni. Hatırladın mi bilmiyorum:)

Banada, erkek okadar cok ısrar ediyorki dişi kavga etmemek icin müsade ediyor gibi geliyor.

Ama bu arada dişinin poposuda bir haftadır sis sanki yumurta var gibi.

Yumurtlarsa ne tavsiye edersin.?

Hatırladım disiyi degistin mi ama tam tersi olmuştu ben Murat ağabeyiye yönlendirmistim :) yavrudaki disilerde popo şişliği olabilir eğer çiftleşmek isteyip dişi çiftleşmez ise o zaman erkek anneye ve yavrulara zarar verebilir bu nedenle ciftlesmesi erkek açısından daha iyi bence

Hatırladım disiyi degistin mi ama tam tersi olmuştu ben Murat ağabeyiye yönlendirmistim :) yavrudaki disilerde popo şişliği olabilir eğer çiftleşmek isteyip dişi çiftleşmez ise o zaman erkek anneye ve yavrulara zarar verebilir bu nedenle ciftlesmesi erkek açısından daha iyi bence

Evet değiştirdim. Murat tan aldığım epey bir küçük geldi erkek ile yanyana gelince.

Bu dişi epey vasıflı. Jumbo kırığı.

O zaman şimdilik hiç bisey yapmıyorum. Mamadaki havucu azaltmak dışında.

Fazla gıdadan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Mamayı hergün verebilirsiniz ama miktarı şimdilik 2 tatlı kaşığı olsun. Fazla vermeyin. Sularına vitaminde vermeyin. 4 yavrunuzda çıkınca 3 kaşık yapın. Yavrular büyüdükçe artırabilirsiniz ama kuş başına 1 tatlı kaşığını geçmeyin. Yemlerinide çok kuvvetli vermeyin en sade yemleri tercih edin. Bence de ayırmayın her çiftleşmede yumurta olmaz bana göre dişiler doğum kontrolunu çok iyi yapıyorlar. Bakamayacağı bir evrede yumurtlamayacaktır.

Fazla gıdadan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Mamayı hergün verebilirsiniz ama miktarı şimdilik 2 tatlı kaşığı olsun. Fazla vermeyin. Sularına vitaminde vermeyin. 4 yavrunuzda çıkınca 3 kaşık yapın. Yavrular büyüdükçe artırabilirsiniz ama kuş başına 1 tatlı kaşığını geçmeyin. Yemlerinide çok kuvvetli vermeyin en sade yemleri tercih edin. Bence de ayırmayın her çiftleşmede yumurta olmaz bana göre dişiler doğum kontrolunu çok iyi yapıyorlar. Bakamayacağı bir evrede yumurtlamayacaktır.

Tesekkurler

Kuşlara elma verin kızgınlığı azaltmak için

Bence hiç erkeği ayırmayın. Eğer yumurta gelirse zaten yatar. Gelmezse sıkınti yok. Ayrıca tüm yumurtalar çıktıktan sonra follugu temizlerken kuş kumu yerine talaş kullanın. Kum yemek için kuslara konulur. Yuva malzemesi olarak pek uygun değil

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi