Karadeniz Pet

Yavrularına bakmıyor

Mustafa KIRLI

Meraklı Üye
Herkese iyi akşamlar.Bir çiftim var yavruları oldu ama hiç beslemediler biri açlıktan öldü bi tanesini kendim besledim ama kursak şişti o da öldü biri de öyle açlıktan öldü.3 yavru gitti yani.İlk kez yavruları oldu bu arada.Şimdi tekrar çiftleşmeye başladılar.Acaba yavrulara bakarlar mı ? Ya da dişi mi almalıyım ?

İlk tecrubesizlikten dolayi bircok sorun yasanabiliyor bazilarinda hic yasanmiyor sizin suan yapacaginiz kendi hallerine birakip hic bakmamak rahatsiz etmemek

İkinci kuluçkada size önerim bimde hazır bebek maması satılıyor. Fiyatı uygun vitamini içeriği gayet güzel. Bir kutu ondan temin edin. Ve şırıngayla serüm hortumu temin edin yavaş yavaş yemek borusundan kursağına doğru besleyin. Bu şekilde yapabilirsiniz. Yada Ahmed beyin dediği gibi rahatsız etmeyip kendi hallerine bırakacaksınız.

İkinci kuluçkada size önerim bimde hazır bebek maması satılıyor. Fiyatı uygun vitamini içeriği gayet güzel. Bir kutu ondan temin edin. Ve şırıngayla serüm hortumu temin edin yavaş yavaş yemek borusundan kursağına doğru besleyin. Bu şekilde yapabilirsiniz. Yada Ahmed beyin dediği gibi rahatsız etmeyip kendi hallerine bırakacaksınız.
Zaten bir yavruyu 3 gün besledim o şekilde fakat kursak mantarı soncu kaybettim.Benim asıl sorum bu hep böyle mi devam eder ? Eğer 2. kuluçkada da bu şekilde olursa ayıracağım.

Zaten bir yavruyu 3 gün besledim o şekilde fakat kursak mantarı soncu kaybettim.Benim asıl sorum bu hep böyle mi devam eder ? Eğer 2. kuluçkada da bu şekilde olursa ayıracağım.
Tamamen kuşun karakteriyle ilgili bakıcı bir soydan geliyorsa bakar ama bakıcı olmayan bir soydan geliyorsa bakmaz. Misal ben yuva kontrolü yaparken kapağını açtığımda bana saldıran kuşlarım var. Fakat yavruya bakmamazlık yapmıyorlar. Bakıcı bir soydan geldikleri için. Kıskançlıksa saldıran kuş kıskançlığın ağlasını yapıyor. Bir önemli nokta yavru kuşa başka bir koku sinersede bakmazlar kokularından tanırlar.

Benim kuş da yuvayı açtığımda kalkmıyor saldırıyor.Yumurtalara baya sahip ama yavruya bakmadı.Hiç rahatsız edilmediler.Zaten rahatsız etmiyim besler diye ilk yavru ölmüştü.Olmadı bi dişi daha alacağım.Cevaplar için teşekkürler.

Geçmiş olsun inşaallah bu kuluçkada bakarlar ilk kuluçkada bazı tecrübesizlikler yaşanabiliyor

Geçmiş olsun. Kimi kuşlar acemilikten besleyemez kimisinin bakıcılık karakteri yoktur bunu zaman gösterir ama genelde ilk kuluçkada yavruya bakmaya çiftler eyer yumurtasına sahip çıkıyor ise 2. veya 3. kuluçka da sorunsuz yavru beslemeyi anca öğreniyor ve sonrasında gerçekten çok güzel anaç çift oluyorlar. Gelecek kuluçkada ilk 2 yavruya müdahale etmeyin kendi hallerine bırakın eyer ilk 2 yavruda hiç beslemeden ölümle karşılaşırsanız ile beslleyin. Fakat benim size tavsiye bebe maması felan belli biyere kadar idare eder mecburiyet anında kullanılacak ürünlerdir onun yerine https://www.hobipet.com.tr/urun/versele-laga-a21-yavru-elle-besleme-mamasi-100gr gibi profesyonel elle besleme mamaları ile beslemeniz yavrularınızı, aksi taktirde diğer ürünler zamanla sindirim sistemini bozuyor yeme düşse dahi çok bağışıklığa sahip olmadıklarından çok kolay hasta oluyorlar

Aynı durum bende oldu.4. batında ilk yavruyu kaybedince babayı ayırdım.Anne stresten kurulunca yavruları çok iyi besledi.
Erkek dişiye ya da yavrulara ilgi gösteriyorsa bu dişi de kıskançlık ya da stres yarattığından yavruları beslemiyor.Erkeği ayırınca işler yoluna giriyor.

Gesendet von meinem GT-I9195 mit Tapatalk

Geri