Karadeniz Pet

Yem dökme problemi

Cesemda

Yeni Üye
Merhabalar, yaklaşık 3 aydır benimle yaşayan bir kuşum var ve 4-5 aylık falan. Bizim bir sorunumuz var asamadigimiz.. kuşum bize alışık kafesi açık dışarıda geziyor kafesine girip yemini falan yiyor. Sabah çıkıyor akşam giriyor kafese güç bela. Kusumu gün içinde kafesine almam gerektiginde kesinlikle girmek istemiyor girse de ya çıkmaya çalışıyor yada yemlerini saçıyor etrafa. Bu durumla ilgili araştırma yaptım biraz yemini beğenmiyor dur falan dediler 3 farklı yem aldım. Eğer kapısı açıksa kendi girip yemini gayet güzel bir şekilde yiyor yani yem beğenmeme durumu kesinlikle yok. Kuşumun derdi kafeste durmamak, kafeste durmak istemiyor. Bende kiyamayip çıkarıyorum lakin kafese alıştırmak lazım. Yemleri dokmemesi için onu kafesine nasıl adapte etmem gerekir? Psikolojisini bozar miyim kafesinde tutma süresini uzatsam? Oyuncak falan da aldım 5-6 tane oyuncağı oldu lakin dışarıda keyifli boş dursa bile kafese girince kuduruyor. Öneriniz var mı?

Aynı sorun bende de var neyazik ki 😔 söylemek istediklerimin hepsini söylemişsiniz onun derdi yem değil dışarı çıkmak istediği için öle yapıyor. Lakin ben evde otururken onu kafeste bırakmak olmuyor vicdanım dayanmiyor bende saliyorum

Aynı nedenden dolayı bende salıyorum da çıkmam gerekiyor mesela evde olmayacağım, çok yaramaz benim kuş her yerle ilişkiye girmeye çalışıyor. Ben evde yokken başına birşey gelir diye korkuyorum.

Ben dışarı çıkacağım zaman kafese koyuyorum Allah korusun bı yerde sikismasindan falan korkuyorum ama kafesteyken çok stres yapıyor tabana kağıt havlu seriyorum eve geldiğimde kağıt havluyu falan hep yemiş mi kemirmis mi anlamadım.yani kafesteyken çok strese giriyor siz dışarı çıkarken kafeste mı kalıyor yoksa salıyor musunuz

Gerçekten benim kuşumda da o sorun var. Kafes sevmiyor kendisi. Aynı şekilde yemini de döküyor her yere. Ziyan da oluyor, tekrar koyuyorum bunu yavaş yavaş azalttık ama. Ben dışarı çıktığımda işte kafesinde duruyordu. Yavaş yavaş adapte oldu. Kuşunuza kıyamıyorsunuz biliyorum ben de bir ara bu duygular içerisindeydim, fakat kuşunuzun yaptığı davranış doğru olmadığından sizin onu yönlendirmeniz gerekir onu sizi değil. Bir süre sonra alışacaktır. Ben de kuşumu bana itaat etmesini öğrettim ve bu nedenle artık sürekli omzumda geziyor. Birbirimizi çok seviyoruz. İtaat demeyelim ona, evde sadece onun istediklerinin olmayacağını diyelim.

bir sürü oyuncakları var. fakat kafes içinde o oyuncaklarına hiç bakmıyor bile hiçbiriyle ilgilenmiyor. sürekli tellerde kafesten çıkma derdinde ama kafes dışında o oyuncaklarıyla oynuyor hep. ama böyle de insan çok zorlanıyor :(( haklısınız onun istekleri hep olmaz bizi yönlendiriyor dediğiniz gibi :((

Kuşunuz aşırı tatlı bu arada profil resminizden gördüm. Benim 1 muhabbet kuşum 3 tane Macaw papağanım var

bir sürü oyuncakları var. fakat kafes içinde o oyuncaklarına hiç bakmıyor bile hiçbiriyle ilgilenmiyor. sürekli tellerde kafesten çıkma derdinde ama kafes dışında o oyuncaklarıyla oynuyor hep. ama böyle de insan çok zorlanıyor :(( haklısınız onun istekleri hep olmaz bizi yönlendiriyor dediğiniz gibi :((
İsterseniz birkaç öneride bulunabilirim bu durum hakkında

bir kere kuşunuzu sevin ama yerli yerinde. Yani yüz bulamasın sizden yem dökmeye. Ayrıca yem dökerken çok dikkat etmeyin yani en azınden ben öyle yaptım. Artık yapmıyor kuşum daha sevecen.

Geri