Karadeniz Pet

Yeni başladım sorularım var yardımcı olur musunuz?

korkmass

Yeni Üye
Sorularım var yardımcı olur musunuz?

Merhabalar.Aldığımda 1 aylık falandı 2 aydır da biz de. Tüy dökümü, gaga uzunluğu, parazitlerlerden koruma ve konuşmayı öğretme ile ilgili sorularım var cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Haftanın 5 günü saat 15:00 e kadar evde yalnız kalıyor. Akşamları sürekli kafesinden dışarda. Elimize ve omzumuza alışık kendisi geliyor oyun oynaması iyi hareketli. Sık sık yemini ve suyunu kontrol ediyorum. Ballı ve normal yem veriyorum. Arada da yeşillik ve meyve çeşitleri. Ayrıca kafesinde kuş kumu, tüneği ve salıncağı var. Ayna yok. Boncuklu oyuncak var(oyuncakla çok ilgileniyor)
1. Hafta aralıklarla kafesini temizliyorum. Avisprey kullanıyorum(kafesine ve kuşa) ama zaman zaman yine kaşındığı oluyor. 2-3 gün önce tüyünü çok dökmüş hemen spreyledim.Şimdi çok nadir dökülüyor fotoğralarda dökülen tüyler ve yerine çıkan tüyler gözüküyor. Tüy değişimi mevsimsel geçiş mi yada yavru olduğundan mıdır yoksa hastalık mıdır?
2. Gagası biraz uzadı kafesinde alçıdan gaga taşı var sürtüyor yem yemesinde bi zorluk görmedim gagasının uzunluğu normal mi?
3. Henüz konuşmayı öğretemedik. Elime alıp konuşuyorum. Eşimle birlikte "canım" kelimesine yoğunlaştık farklı kelimeler de söylüyoruz. Ben konuşurken dudağımla uğraşıyor öpüyor. Ötüş aralarında birşeyler söylüyor gibi ama anlaşılmıyor. Konuşması için neler yapabilirim, konuşması için erken mi acele mi ediyorum?
4. Irkı nedir? Pakistan ırkı gibi geldi bana küçük yapılı duruyor. Arkadaşımda da 3-4 aylık kuş var onun yapısı benim kuşuma göre büyük ve ağır.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:46 -->-> Daha önceki mesaj 16:37 --

güncel güncel

Son düzenleme:
kuşunuz cok haşin duruyor hocam :) tüy ve gagasıyla ilgili sayfanın tecrübeli abileri ablaları yardımcı olacaktır. konusmasıyla ilgilide surekli bulundugunuz ortamda tutup onunla konusa bilirsiniz. mesela benim avatardakı kusun konusmasını anneme borcluyum yemek yaparken mutfaga tv izlerken odaya götürüyor. ben cok korktum ilk basta anneme ne oluyor diye ama kuşun konusmaya basladıgını görünce artık sesım cıkmıyor :D kısa ve kolay söylenecek sözleri tekrar tekrar sık sık söyleyin söylemesini istediginiz kelimeyle sevin mesela canım kelimesinde yogunlasmısınız adını fazla kullanmayın cogunlukla o kelimeyi duysun . mutlaka konusacaktır .

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:03 -->-> Daha önceki mesaj 18:59 --

yem kontrolünü günluk yapın
suyunu günlük degiştirin
tuy dokumunde vitamın takviyesini artdıra bilirsiniz.
aynayı koymaıgınız cok iyi olmus .
mama vere bilirsiniz daha saglıklı olacaktır .

murataydın bey ilginize teşekkür edrim. sizin kuşunuza da maşallah :) şimdilik vitamin vermedim, konuşturabiliriz inş

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:41 -->-> Daha önceki mesaj 19:26 --

güncel güncel

Maşaallah çok tatlıymış... :)

[/COLOR]Gagası birazcık uzun o kadar, mevsimsel döküm yapıyordur büyük ihtimal merak edilecek bir şeyi yok gibi duruyor taş gibi maşaallah... :) Yavaş yavaş öğrenir sabredin size alışması çok güzek sizin güvenini kazanmış acele etmeyin zamanla her şeyi öğrenecektir, son sorunuza maalesef cevap veremeyeceğim ben ırkları belirlemede pek iyi değilim... :)

Güzel vakitler geçirmeniz dileğiyle... :)

Son düzenleme:
Emrehan DİLEKÇİ bey teşekkür ederim. Irkı çok önemli değil meraktan sormuştum belki bilen bir arkadaş çıkar.

1. Tüyde sıkıntı yok , dert etmeyin normal.
2.Gaga uzunluğu çok çok aşırı değil ama rahatsız iseniz işin ehli bir veterinerden destek alabilirsiniz.
3.Konuşması tamamen ilgi ve aynı kelimelerin tekrarına bağlı. Bir kez dilleri çözüldüğü zaman peşi peşine kelimeler geliyor. Ben [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] abimizden 10 Aralık civarı 40 günlük almıştım. Ortalama 3.5 aylık , cicikuş , babacım , babacık , aşkım, canım 'ı net söylüyor. Detaylı video 'sunu inşallah h.içi koyarım.

Son düzenleme:
Tüyleri kadar ömrü olsun. Gayet sağlıklı kuşunuz. Avisprey ne için?

1. Tüyde sıkıntı yok , dert etmeyin normal.
2.Gaga uzunluğu çok çok aşırı değil ama rahatsız iseniz işin ehli bir veterinerden destek alabilirsiniz.
3.Konuşması tamamen ilgi ve aynı kelimelerin tekrarına bağlı. Bir kez dilleri çözüldüğü zaman peşi peşine kelimeler geliyor. Ben @Levent ACAR abimizden 10 Aralık civarı 40 günlük almıştım. Ortalama 3.5 aylık , cicikuş , babacım , babacık , aşkım, canım 'ı net söylüyor. Detaylı video 'sunu inşallah h.içi koyarım.

Peki kaşınma olayına ne diyorsunuz. Avispreyi tavsiye üzerine aldım. Üstüne altına, kanat altına toplamda 4 kez sıkıyorum. Özellikle kafasını çok kaşıyor. Başka kuşları gözlemleyemediğim için bu kadar kaşınması normal midir onu bilemiyorum.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:37 -->-> Daha önceki mesaj 00:36 --

Tüyleri kadar ömrü olsun. Gayet sağlıklı kuşunuz. Avisprey ne için?
Amin inş dış parazitler için

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:56 -->-> Daha önceki mesaj 00:37 --

güncel güncel

1. Tüy dökümü normaldir ergenlige geçiş yapiyor alin cizgizi kaybolacak dokulerek
2. Fazla uzun degil gagasi normal.
3. Aksamlari karanlık ortamda sessiz yerde onunla aynı kelimeyi tekrar edin canim kelimesini biraz kısık sesle soyleyin konusacaktir.
4. Yerli gibi ama küçük diyorsaniz vitamin verin kusunuza

MASALLAH bu arada kusunuza eski kusuma cok benziyor tüyü kadar ömrü olur inşallah.

Geri